Africký mor prasat na Zlínsku. Prasata musí na porážku, konzumovat se nesmějí ani divočáci

ČTK ČTK
9. 3. 2018 18:54
Zamořené území nyní zahrnuje zhruba polovinu okresu Zlín. Od pondělí v ní bude chov prasat domácích v neregistrovaných chovech zakázán.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Zlín - Veterináři začnou na Zlínsku od pondělí kontrolovat neregistrované chovy prasat domácích v oblasti zamořené africkým morem, řekl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. Kontroly souvisejí s nařízenými porážkami prasat, které musejí být ve zmíněných chovech na základě mimořádného veterinárního opatření dokončeny v neděli o půlnoci.

V únoru veterináři avizovali, že by se porážky měly týkat 103 prasat domácích v 54 neregistrovaných chovech. Podle Vorlíčka však bude číslo nakonec nižší, do evidence totiž byly nedopatřením zahrnuty také některé chovy registrované na základě takzvaného plemenářského zákona. Těch se nařízení netýká.

Přesné počty poražených zvířat zveřejní veterináři pravděpodobně na začátku příštího týdne. "Chovatelé mají povinnost porážky hlásit. Mnoho z nich už nařízení může mít splněno," uvedl Vorlíček.

Opatření souvisí s obavami z dalšího šíření afrického moru prasat. Právě u malých záhumenkových hospodářství vzniká podle veterinářů velké riziko přenosu nákazy do chovů domácích prasat.

Velikost zamořeného území se několikrát měnila. Nyní zahrnuje zhruba polovinu okresu Zlín, především jeho severní část. Od pondělí v ní bude chov prasat domácích v neregistrovaných chovech zakázán. V případě porušení hrozí fyzickým osobám pokuta až 100 000 korun, právnickým osobám a podnikatelům až dva miliony korun.

V zamořené oblasti platí zákaz konzumace masa ulovených divočáků. Zastřelené kusy musejí zamířit do kafilerie. Lovci v oblasti však jako kompenzaci dostávají vyšší takzvané zástřelné. U dospělého kusu činí 8000 korun. U divočáků pod 50 kilogramů je to 4000 korun. Odměna za nalezení uhynulého kusu je v této oblasti 5000 korun.

V Česku se nákaza, která není nebezpečná pro člověka, objevila poprvé loni v červnu na okraji Zlína. Ve vysoce rizikové oblasti vytyčené v okolí krajského města dosud veterináři potvrdili africký mor prasat u 219 uhynulých, ulovených nebo odchycených divokých prasat. Do chovů se zatím nákaza nerozšířila. Kdyby se tak stalo, musely by se nechat vybít.

 

Právě se děje

Další zprávy