Veterináři varují, že ovcím a kozám v Česku hrozí mor. Nákaza se šíří z Bulharska

ČTK ČTK
1. 7. 2018 10:00
Veterináři plánují kvůli nemoci vypsat mimořádná opatření. Pro člověka nemoc není nebezpečná.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Veterináři varují chovatele před morem malých přežvýkavců, choroba je smrtelná pro ovce a kozy. Ohniska byla potvrzena v Bulharsku u hranic s Tureckem.

Evropská komise zakázala dovoz malých přežvýkavců z bulharského regionu Yambol, sdělil mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři plánují kvůli nemoci vypsat mimořádná opatření. Pro člověka nemoc není nebezpečná.

"První ohnisko na území EU bylo potvrzeno 23. června na třech hospodářstvích v bulharském regionu Yambol, zhruba deset kilometrů od tureckých hranic. Tamní dozorové orgány již nařídili utracení všech vnímavých zvířat v chovech a vymezení ochranných pásem," uvedl mluvčí. Dalším zasaženým chovem podle něj byla farma se 160 ovcemi a kozami v regionu Burgas, opět v blízkosti hranic s Tureckem.

Veterináři se obávají zatažení nákazy na území ČR. "Bezpečný je pouze nákup zdravých zvířat z oblastí a z chovů se známou nákazovou situací. V případě transportu zvířat je potřeba plánovat cestu tak, aby trasa pokud možno nevedla lokalitami s výskytem nákazy," uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád. Podle něj je také důležité čištění a dezinfekce dopravních nákladních automobilů, které vozí zvířata přes území Bulharska.

V ČR by měli chovatelé dodržovat zásady biologické bezpečnosti, používat předepsané obleky a pomůcky. "Zejména u osob, které navštěvují chovy například za účelem nákupu zvířat či zprostředkování jejich vývozu do zahraničí, je pak na místě požadovat potvrzení o tom, že nebyly v kontaktu se zvířaty v chovech na územích, kde se nákaza vyskytuji či v chovech s neznámou nákazovou situací," dodali veterináři.

Nemoc způsobuje virus příbuzný moru skotu, spalniček a psinky. Choroba se projevuje horečkou, zánětlivě nekrotickými ložisky v dutině ústní, průjmy, záněty plic a úhyny zvířat. "Infekce se může vyskytnout u volně žijících přežvýkavců chovaných v zajetí a u velbloudů. K přenosu infekce dochází především inhalační cestou, přímým kontaktem zdravých a nemocných zvířat. Úmrtnost se může pohybovat mezi 50 a 100 procenty," dodal mluvčí. Nákaza se vyskytuje v asijských a afrických státech.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Thermal dostane kvůli pandemii dalších 300 milionů korun, schválila vláda

Základní kapitál karlovarského hotelu Thermal stoupne o 300 milionů korun na 1,1 miliardy korun. Návrh ministerstva financí (MF) v pondělí schválila vláda, uvedla na Twitteru ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Důvodem navýšení je podle dřívějšího vyjádření MF propad tržeb kvůli pandemii, růst cen stavebních prací a neočekávané náklady spojené s modernizací hotelu - jako například potřeba likvidace nebezpečných látek či nutnost sanace havarijních kovových konstrukcí. Zvýšení základního kapitálu se uskuteční upsáním nových akcií. Akcionářská práva státu v hotelu vykonává MF.

"Cílem navrhovaného kapitálového posílení Thermal je primárně zajistit, aby společnost mohla realizovat zamýšlené investice a aby zabránila riziku vrácení poskytnutých investičních prostředků (dotace a úvěr od SFŽP), neboť již v polovině roku 2021 dochází k plnému dočerpání prostředků pocházejících ze zatím posledního vkladu do základního kapitálu společnosti," uvádí materiál.

Schillerová již dříve upozornila, že jen za poslední tři roky vyskočily ceny stavebních prací téměř o třetinu a areál, který je kulturním, kongresovým a lázeňským centrem Karlovarska, proměnila pandemie v dům duchů. "Také faktický stav konstrukcí odhalila modernizace v daleko horším stavu, než se počítalo při posledním navýšení základního kapitálu v roce 2016," uvedla. Podle ní je vzhledem k investičnímu plánu do roku 2025 a s přihlédnutím k riziku krácení dotace na snížení energetické náročnosti budovy zvýšení základního kapitálu jediný možný krok.

Zdroj: ČTK
Další zprávy