Veterán z Kosova vystrčil nahý zadek na americký konvoj, teď ho chce policie obvinit z výtržnictví

Martin Biben Martin Biben
14. 6. 2016 14:54
Martin Zapletal, novodobý válečný veterán z misí v Kosovu a Kuvajtu, který vystrčil zadek na americký vojenský konvoj ve Vyškově, nejspíš bude obviněný z trestného činu výtržnictví. Policie navíc uvedla, že se bývalý voják a policista výtržnictví dopustil i dříve. Zapletal však tvrdí, že před lety jen upozornil na lajdáctví policie v případu jeho napadené sestry, navíc byl za prezidenta Václava Klause amnestován.
Americký armádní konvoj v Česku 2016.
Americký armádní konvoj v Česku 2016. | Foto: ČTK

Vyškov – Těsně po průjezdu amerického vojenského konvoje na konci května byl na sociálních sítích zejména pro odpůrce USA hvězdou. A z jeho celkem banálního protestu vznikla aféra. Martin Zapletal vstoupil ve vojenském baretu, s plnovousem a v uniformě celkem třikrát do cesty americkým obrněným transportérům, obrátil se k nim zády a stáhl si kalhoty.

Policie ho poprvé legitimovala, podruhé ho ihned ze silnice odvedla a po třetím obnažení už mu nasadila pouta. Policisté pak začali případ vyšetřovat kvůli podezření z trestného činu výtržnictví. Stále však byla ve hře i možnost, že vše skončí jako přestupek. Ta ale nyní padla. „Zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu výtržnictví, dopustil se totiž na veřejném místě hrubé neslušnosti. Policie jedná přesně podle zákona,“ uvedla tisková mluvčí vyškovské policie Alice Musilová. Zapletal se pode ní navíc v minulosti už výtržnictví jednou dopustil. "Kvůli jeho recidivě to nelze odložit. Obviněný ještě není, ale dá se předpokládat, že bude," uvedla Musilová. Nejvyšší možná sazba je v tomto případě tři roky nepodmíněně.

Zapletal, který je členem Asociace válečných veteránů a organizace Českoslovenští vojáci v záloze za mír, svoje vyšetřování bere jako politicky motivované. Nevěří, že český stát opravdu toleruje protiamerické názory a lidi odlišného politického přesvědčení.

“To, co jsem udělal, byl politický protest, vyjádření názoru, že tu nechci agresivní vojska USA, i když třeba pro někoho diskutabilní formou. Oni to nejdříve chtěli projednávat jako přestupek, ale poté vše shodili a začali se tím zabývat jako podezřením z trestného činu. Někdo tady může vše, svlékat se do naha či veřejně hanobit prezidenta, a pro další je jiný metr,“ zlobil se pětatřicetiletý muž, který se jako veterán účastnil v roce 2001 mise v Kosovu a v roce 2002 v Kuvajtu; z armády odešel jako vojenský policista v roce 2004.

Poté zamířil k policii a dnes pracuje jako řidič kamionu. Své názory prý změnil právě na misi v Kuvajtu. “Tam jsem byl na vlastní žádost repatriován, nechtěl jsem nikoho přepadat, poznal jsem, co je Amerika zač,“ říká muž, který o sobě tvrdí, že je vlastenec a nechce u nás žádná vojska. Ani ruská nebo čínská.

Zapletal navíc tvrdí, že jeho minulý trest, kdy byl podmínečně odsouzen za výtržnictví a zneužití pravomocí veřejného činitele, podléhal amnestii prezidenta Václava Klause. "Policie na mě proto musí pohlížet jako na netrestaného. Jestli to nedělá, porušuje zákon. Navíc jsem tehdy jen upozornil na její lajdáctví, když jsem ještě jako policista, byť ne ve službě, sám vyhledal a chtěl policii předat muže, který surově napadl moji sestru," říká veterán.

Policie těsně po průjezdu amerického konvoje čelila kritice, že byla příliš horlivá. Kdyby Zapletalovi pouze zabránila v přístupu na silnici, mohla celá věc vzbudit jen minimální pozornost. Chystané obvinění bývalého vojáka nejspíš vzbudí další diskusi.

“Je chyba někoho soudit pro názor či gesto. Nikoho přece tím vystrčeným holým zadkem neohrožoval. Problém je ale v tom, že jakmile se někdo v Česku názorově vyhrocuje vůči Američanům, Rusům nebo Číňanům, tak to není policií chápáno jako názor, nýbrž nepřípustný politický čin. Policisté tedy nezasahují podle práva, nýbrž podle svého přesvědčení, anebo spíše horlivých rozkazů svých šéfů. Zbytečně pak vzniklou situaci dramatizují a vyhrocují, místo aby toho chlápka odvedli jen stranou a nechali být,“ řekl například psycholog Jeroným Klimeš.

 

Právě se děje

Další zprávy