Benešová zasáhla do kauzy soudce, kvůli letovisku od Janouškovy spojky musí z taláru

Jan Horák Jan Horák
Aktualizováno 31. 8. 2020 10:59
Soudce mělnického okresního soudu Jan Veselý podle zjištění Aktuálně.cz nesmí soudit, rozhodla o tom ministryně spravedlnosti Marie Benešová. Soudce Veselý přišel dočasně o talár kvůli několika kárným žalobám. Ty vycházejí z podezření na neoprávněné podnikání, na což Aktuálně.cz upozornilo letos v únoru. Veselý nesmí vykonávat svou funkci do doby, než se o žalobách rozhodne.
Foto: Jakub Plíhal

"Pan doktor Veselý je dočasně zproštěn výkonu funkce soudce. Důvodem jsou dvě kárné žaloby, kde je navrženo odvolání z funkce soudce. Dočasné zproštění platí do pravomocného rozhodnutí soudu," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka.

První kárná žaloba se týká únorového zjištění Aktuálně.cz. Soudce Veselý vlastní v lokalitě Harasov v Kokořínském dole na Mělnicku komerční letovisko. Jeho součástí je penzion s bistrem, kemp a placené parkoviště. Současně je v jeho držení ruina hotelu, jež prochází rozsáhlou rekonstrukcí, po níž má hotel sloužit svému původnímu účelu.

Podle zákona přitom soudci nesmí mít vedlejší příjem. Z tohoto pravidla sice existují výjimky, ale do nich se soudce Veselý nevejde. Má živnostenské oprávnění na ubytovací služby, realitní činnost a pronájem věcí movitých. Je také plátcem DPH. Nic z toho by soudce dělat neměl.

Předseda mělnického soudu Oldřich Kajzr kvůli tomu podal na Veselého kárnou žalobu, v níž žádá jeho odvolání z funkce. Letovisko koupil Veselý v roce 2016 za devět milionů korun od podnikatele Luboše Paška, který je obchodním partnerem lobbisty Romana Janouška. Oba byznysmeni jsou čerstvě obžalovaní v kauze Chambon

Neoprávněné vstupy do systému

Jak nyní zjistil deník Aktuálně.cz, předseda Kajzr podal na Veselého v červenci další kárnou žalobu. Důvodem je, že Veselý měl neoprávněně vstupovat do informačního systému soudu kvůli soukromým potřebám. Také za tento možný delikt ho chce nechat předseda odvolat.

"Po dlouhou dobu v budově soudu vstupoval za využití svých přihlašovacích údajů do soudního systému, v němž v souvislosti s vyřizovanou agendou vyhledával pro účely toliko soukromé informace a pořizoval kopie dokumentů spojených s osobami, které jsou pro něj zájmové," vysvětlil Aktuálně.cz předseda soudu. Veselý takto vstoupil do 39 spisů.

Foto: Jakub Plíhal

Podle informací Aktuálně.cz právě druhá kárná žaloba akcelerovala celou situaci, na jejímž konci rozhodla ministryně spravedlnosti Marie Benešová o dočasném zproštění Veselého z funkce. Rozhodla o něm minulý týden ve středu, ve čtvrtek přivezl rozhodnutí kurýr na mělnický soud a v pátek si ho převzal soudce Veselý.

Rozhodnutí ministryně mě nepřekvapilo

"Vzhledem k tomu, o jak závažné věci se jedná, a vzhledem k tomu, jaké navrhuji kárnému senátu rozhodnutí, tedy aby byl (Veselý) odvolán z funkce, mě rozhodnutí paní ministryně nepřekvapilo," sdělil Aktuálně.cz předseda mělnického soudu Kajzr.

Veselého kauzy bude projednávat Nejvyšší správní soud coby možné kárné provinění. Pokud vyhoví návrhu předsedy mělnického soudu Kajzra, Veselý jako soudce skončí. Nicméně kárný senát ho může potrestat mírněji, třeba snížením platu, nebo ho úplně očistit. Kárné žaloby se začnou projednávat 10. září.

Dokud je správní soud neuzavře, Veselý nesmí soudit. V praxi to znamená, že nedokončí své rozpracované případy, ty převezmou zastupující soudci, a nedostává ani nové kauzy. Veselý působí na civilním úseku soudu, během zproštění pobírá půl platu.

Jak upozornil server Česká justice, ministryně Benešová také dočasně zbavila výkonu funkce místopředsedkyni Krajského soudu v Ústí nad Labem Markétu Lehkou. Soudkyně je obžalovaná kvůli řízení v opilosti. Na její vyšetřování upozornil server iDnes.cz.

 

Právě se děje

Další zprávy