Po učitelích odcházejí z církevní školy i žáci. Rodiče jim zakládají komunitní školu

Zuzana Hronová ČTK Zuzana Hronová, ČTK
Aktualizováno 1. 7. 2019 16:52
Pražské arcibiskupství jmenovalo novou ředitelkou církevní základní školy Veselá škola v Praze 1 Ivanu Poláčkovou, která má zajistit její stabilizaci. To půjde však těžko, neboť kvůli vypsání konkurzu na ředitele a zásahům arcibiskupství do chodu školy dala výpověď většina učitelů, k odchodu se rozhodla i značná část rodičů se svými dětmi. Ti s odvoláním bývalého vedení nesouhlasí a žádali přeměnu na soukromou školu. Nyní část z nich zakládá komunitní školu. Pro některé bylo jmenování někdejší školní inspektorky ředitelkou Veselé školy poslední kapkou.
Slavnostní zakončení školního roku 2017/2018 v církevní Veselé škole.
Slavnostní zakončení školního roku 2017/2018 v církevní Veselé škole. | Foto: Facebook/Veselá škola

Bývalý zástupce ředitelky David Válka řekl, že původně chtěli zachovat celý učitelský sbor pohromadě. Nakonec ale někteří už mají jiné zaměstnání. "My žádnou školu nezakládáme," dodal.

"Jakmile se rozkřiklo, že učitelé z Veselé školy dávají výpovědi, okamžitě po nich startovali ředitelé jiných škol, protože o kvalitní učitele je nouze a naši kantoři měli skvělou pověst," řekla Aktuálně.cz maminka žáka 2. třídy.

"Nové vedení Veselé školy je pro nás zárukou, že bezprostředně dojde ke stabilizaci školy, která byla nezodpovědným jednáním předchozího vedení uměle směřována k zániku s tím, že její aktivity měly být nezákonným způsobem vyvedeny na jiný subjekt založený tímto bývalým vedením," uvedlo v prohlášení na webu arcibiskupství.

Se stabilizací školy ovšem může být problém. Kromě toho, že odchází velká část učitelů, kteří už nechtěli déle setrvávat v nejistotě, odchází i značná část žáků. "Třeba z naší třetí třídy odchází mnoho dětí do komunitní školy, kterou zakládáme. A jde s námi i třídní učitelka," sdělila Aktuálně.cz jedna z maminek syna ve třetí třídě.

Poláčková vede Veselou školu od pondělí 1. července. Podle prohlášení arcibiskupství na webu pracuje ve školství 14 let a vystudovala management vzdělávání. Působila jako učitelka matematiky, fyziky a angličtiny, čtyři roky jako zástupkyně ředitele základní školy a šest let jako školní inspektorka.

Někteří oslovení rodiče říkají, že jde o nejhorší možnou volbu, neboť se podle nich jedná o zkušenou školní inspektorku zběhlou v dodržování norem, ale ne tak zkušenou pedagožku. 

"Naše škola je založená na křesťanských hodnotách, přátelství a dobrém duchu. To je nepřenositelná atmosféra, kterou šířila zdejší konstelace učitelů, rodičů a dětí," říká jedna z maminek s tím, že jí to přijde v kontrastu se zaměřením nové paní ředitelky, která diplomovou práci psala na téma "Školství z pohledu inspekčních zpráv". Zvláště v momentě, kdy školu položily kontroly nařízené arcibiskupstvím. Pochybnosti mají rodiče i ohledně průběhu konkurzu.

"Nové vedení školy po předání kontaktů zahájí komunikaci se stávajícími učiteli tak, aby byl obnoven pedagogický sbor, který zajistí výuku," napsal dále zřizovatel. Dosavadní vedení podle arcibiskupství chybovalo při vedení administrativy školy.

Právě tato výtka ale řadě rodičů vadí. "Šli po papírech a po administrativních chybách a vůbec je nezajímal duch školy," namítali.

Druhému táboru rodičů zase vadil souboj s arcibiskupstvím, rozhádanost a údajně nedostatečná odbornost učitelů zvláště pak na 2. stupni. "Bylo to podle hesla 'kdo nejde s námi jde proti nám', poslední měsíce a týdny se to opravdu hodně vyhrotilo, rodiče bojující s arcibiskupstvím se chovali značně agresivně," sdělila Aktuálně.cz maminka, která naopak rozhodnutí arcibiskupství podporuje a dítě neodhlašuje. "Ta škola už potřebovala nutně restart, ředitelka Válková, které patří dík za založení školy, si rodiče i učitele brala jako rukojmí, aby dosáhla převedení pod soukromý subjekt. Poslední dobou už nebylo příjemné sem chodit, jsem ráda, že se to nějak řeší."

37 zaměstnanců ze čtyřiceti dalo výpověď

Kvůli zásahům arcibiskupství do chodu školy a konkurzu na ředitele rezignovala ředitelka Jana Válková a výpověď podalo 37 ze 40 zaměstnanců základní školy a přidružené základní umělecké školy. Skončit by měli na konci prázdnin. Rodiče vypsali petici za změnu zřizovatele, čímž by chtěli školu zachránit před zánikem. Podepsalo ji přes 600 lidí.

Podle Válka původní vedení školu od pondělka předává novému. "Podle našeho názoru je škola v rozvalinách. Některé třídy odcházejí celé, část dětí jde do domácího vzdělávání," dodal. Rodiče se podle něj organizují a rádi by založili školu novou.

Tou by měla být komunitní škola, kterou teď část rodičů bude přes prázdniny zakládat. Momentálně prý zvažují, zda působit samostatně, nebo pod jinou školou. "Jsme na velmi dobré cestě, věříme, že do 1. září to všechno stihneme. Nevíme ale, co bude s druhým stupněm, tam už jde komunitní systém těžko aplikovat," říká jeden z rodičů.

Veselá škola funguje jako základní a základní umělecká škola. Vznikla v roce 1990, od roku 1993 je zapsaná v rejstříku ministerstva a od roku 1995 ji zřizuje Arcibiskupství pražské. Válková byla první ředitelkou školy. Do ZŠ chodí 230 dětí a do ZUŠ 250.

Arcibiskupství odvolalo Válkovou z funkce ředitelky loni v červnu. Po protestech rodičů arcibiskup Dominik Duka rozhodnutí zrušil a dal vedení školy rok na nápravu údajných nedostatků při administrativní správě školy. Během aktuálního školního roku se pak ve škole vystřídala vizitační kontrola arcibiskupství a kontrola České školní inspekce. První z nich podle zástupců školy zopakovala stará administrativní pochybení, druhá doporučila některé nedostatky napravit, ale neshledala důvod doporučit odvolání ředitelky.

Na podporu arcibiskupství, kardinála Duky a biskupa Malého vzniklo prohlášení třinácti ředitelů církevních škol, jež končí slovy: "Jsou to pro nás lidé, kterým důvěřujeme a jsme rádi, že církevní školy jsou svěřeny jim. Pro jejich osobní důvěryhodnost a postoje mají naši podporu i ve věci Veselé školy."

 

Právě se děje

před 40 minutami

V Číně koronaviru podlehl osmnáctý člověk, tentokrát na severovýchodě

Nový koronavirus v Číně zabil dalšího člověka, tentokrát poprvé mimo centrální provincii Chu-pej. Úmrtí jednoho pacienta nakaženého virem dnes oznámil zdravotnický úřad provincie Che-pej na severovýchodě Číny. Podle agentury Reuters tak počet obětí viru stoupl na osmnáct.

Zdravotní komise provincie v dnešním prohlášení uvedla, že 80letý pacient zemřel už ve středu, ale do dneška nebylo potvrzeno, že byl infikován novým virem.

Předchozích 17 obětí bylo hlášeno z centrální čínské provincie Chu-pej, z jejíhož hlavního města Wu-chan se vir začal šířit do ostatních oblastí Číny. Počet potvrzených nakažených už překročil 630. Nákaza se kromě Číny objevila u jednotlivců také v Jižní Koreji, Japonsku, Thajsku, na Tchaj-wanu a mimo Asii ve státě Washington na severozápadě USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy