Věřte mi, říká Babák o akciích. Důkaz o obchodu nedodal

Martina Machová Martina Machová
24. 4. 2011 8:00
Náhlé zbohatnutí a sponzoring poslance VV Michala Babáka zůstává nedopovězeno
Poslanec Michal Babák
Poslanec Michal Babák | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Náhlé zbohatnutí a sponzoring poslance a kandidáta na předsedu VV Michala Babáka zůstává nedopovězeno, i když už  tento ekonomický expert strany s potvrzením svědků objasnil, odkud si půjčil na stranické dary ve výší přes pět miliónů a z čeho bude půjčku splácet.   

Michal Babák je podle těchto údajů skrytým vlastníkem 15 procentního podílu auditorské společnosti Bene Factum, ale s odvoláním na obchodní tajemství bezezbytku nedoložil, že akcie skutečně vlastnil a jak je to s jejich prodejem.

"Vyjde tisková zpráva společnosti Bene factum, která to všechno potvrdí," říká Babák. "Předložit smlouvu nemůžu. Nemůžu ji předložit třetím osobám, jsou tam za to sankce," dodává.

Veřejnosti tak musí stačit prohlášení poslance, případně jeho obchodního partnera, že transakce skutečně existuje.

Účetní knihy neukážu

Michal Babák podle výročních zpráv Věcí veřejných daroval své straně za tři roky 5,7 miliónu korun. Peníze nemohl nabýt ze svých příjmů, ale řekl, že si na dary půjčil s vidinou toho, že vydělá na obchodu s akciemi.

Babák uvedl, že za akcie inkasuje 35 miliónů korun. Z toho prý poplatí půjčky na sponzoring od firem WCM CZ, které dluží 3,5 milionů korun a kterou spoluvlastní, 1,6 milionů si půjčil z vlastní účetní firmy MxB. Zbytek do téměř šesti milionů platil ze svých úspor.

Dům poslance Babáka, k němuž mu pomohla firma WCM CZ.
Dům poslance Babáka, k němuž mu pomohla firma WCM CZ. | Foto: Martina Machová

Smlouvy, které mají půjčku dokládat, jsou navíc podepsány pouze Babákem. Ekonomický expert VV je totiž v jednom případě jednatelem a v druhém dokonce spoluvlastníkem.

Ověřit, jestli smlouvy nevznikly zpětně, když se objevily pochybnosti nad darem pro VV, s jistotou nelze. Do účetní knihy, kde by měly být půjčky zaznamenány s příslušným datem, poslanec novináře nechat nahlédnou, nechce. "To je obchodního tajemství," brání se. 

Jako důkaz předkládá části výpisů ze svých účtů, na nichž se sumy postupně v součtu několika převodů objevily.

Na půjčky bylo

V případě půjčky a 3,5 milionového daru Michal Babák navíc tvrdí, že měl slovní souhlas od dalších majitelů společnosti.

Potvrzuje to minoritní vlastník  WCM CZ Josef Liška. "Já jsem mu půjčil, respektive společnost mu půjčila, na neurčité věci," řekl Aktuálně.cz.

Argument, že společnost podle obchodního rejstříku nevykazuje žádný zisk a její hospodaření naopak končí v mírné ztrátě, odbyl.

"Z toho nepoznáte, jestli je na tom společnost tak, aby mohla půjčovat," tvrdí o výkazu zisku a ztrát zveřejněných v obchodním rejstříku.

WCM CZ v uplynulých letech vykazovala ztrátu. Poslední známý údaj pochází z roku 2009, hospodaření loňského roku zatím v obchodním rejstříku chybí.

V rejstříku se nedaří

Poslanec také zatím nemá v ruce doklad, že jeho 15 procent ve firmě Bene Factum má má skutečně hodnotu 35 milionů.

"Vycházelo se z obratu společnosti v posledních letech," vysvětluje očekávaný obří zisk z obchodu Michal Babák. 

Původní cenu akcií uvádí 300 tisíc korun, avšak dosavadní výsledky firmy uváděné v obchodním restříku (do roku 2009) nesvědčí o tom, že by je mohl tak výrazně zhodnotit.

Pokud by byla pravda, co poslanec tvrdí, měla by celá společnost hodnotu přes 230 miliónů. Podle poslední závěrečné zprávy o hospodaření společnosti v roce 2009 byla účetní hodnota společnosti 1,363 milionu korun. Navíc firma vykazuje mírnou ztrátu.

Michal Babák na tato čísla říká, že firmě se začalo skvěle dařit v loňském roce. Doklady o tom, že to je pravda, by měly být v rejstříku zhruba za dva měsíce. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 5 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.

Další zprávy