Věřitelé MS 2009 přitlačili na stát. Hrozí mu žalobou

Martina Machová Martina Machová
24. 6. 2010 12:51
Podle nich by se měl stát na hrazení závazků podílet
Foto: Ondřej Besperát

Praha - Zástupci firem, jimž pořadatelé loňského lyžařského šampionátu v Liberci stále dluží desítky milionů korun, poprvé promluvili.

Na tiskové konferenci oznámili, že zaslali premiéru Janu Fischerovi otevřený dopis, v němž ho vyzývají k projednání závěrečné zprávy MS 2009. Její součástí je i návrh na zaplacení 60 z celkem dlužných 108 milionů korun.

"Nechceme, aby stát zaplatil všechny dluhy, ale měl by přispět," řekl novinářům Vojtěch Hlaváček, jednatel společnosti RZA Solution Czech. Té pořadatelé MS dluží pět milionů.

"Bez nezaplacených služeb by se šampionát neuskutečnil," zdůraznil s tím, že ve sportovní veřejnosti je chápán jako mimořádně povedený.

My státu zaplatili, nám nikdo

Zástupci věřitelů tvrdí, že mají v rukou právní analýzu, podle níž jsou jejich požadavky oprávněné a mají šanci uspět v případné soudní při o náhradu škody. Mezi žalovanými by ovšem nebyl jen stát, ale i další instituce, které se na mistrovství podílely. Tvrdí ovšem, že soud chápou jen jako extrémní řešení. 

Kdo konkrétně, zástupci věřitelů neupřesnili. Pravděpodobně by ale šlo o město Liberec a lyžařský svaz, kteří byli zřizovatelé občanského sdružení, jež šampionát pořádalo.

Vojtěch Hlaváček společně s Martinem Pánkem zastupuje přes pět desítek věřitelů z celkových 83 subjektů. Upozornil, že výzva není snahou o záchranu ředitelky šampionátu Kateřiny Neumannové, ale o úhradu nákladů, které již byly vynaloženy.

Části věřitelů podle nich hrozí úpadek, jiní jsou v druhotné platební neschopnosti. A to i proto, že z vyfakturovaných (ale nikdy neproplacených) částek odvedli státu DPH.

Pánek je předsedou představenstva společnosti Vyšehrad 2000, která zajišťovala catering na Ještědu. Pořadatelé podle něj firmě dluží 9,2 milionu korun.

Liberecký případ je prvním adeptem na to, že dluhy budou platit věřitelé, míní zástupci podnikatelů. "Přijde nám absurdní, že dluh mají platit ti, kteří vyráběli plyšáky nebo roznášeli noviny. Přitom my jsme neměli možnost rozhodnout, jak se bude vše plánovat" podotkl Hlaváček.

Stát by se podle nich měl na úhradě závazků podílet ze dvou důvodů. Prvním je fakt, že personálně vstoupil do občanského sdružení, které mělo přípravu MS na starosti. Tím druhým skutečnost, že se expremiér Mirek Topolánek zaručil, že se stát postará o financování akce.

O tom vypovídají i dotace pro šampionát, dodali Hlaváček s Pánkem.

 

Právě se děje

Další zprávy