Věřících v Česku mírně přibylo, nejvíc mezi lidmi do 44 let

ČTK ČTK
18. 12. 2019 13:16
Za poslední dva roky v Česku přibylo lidí, kteří věří v boha. Za věřící se považuje 35 procent lidí, což je o dva procentní body více než v roce 2017. Vyplynulo to z průzkumu agentury STEM, která jej provedla v první polovině prosince mezi tisícovkou lidí.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Ne všichni však chodí pravidelně do kostela, aspoň jednou měsíčně na bohoslužbu zamíří zhruba desetina věřících a desetina několikrát do roka. O Vánocích kostel navštěvuje více lidí, zhruba dvě pětiny. Považují to za vánoční zvyk a jsou mezi nimi i nevěřící.

"Z časové řady od roku 1995 je patrný trend mírného snižování podílu věřících až do roku 2012. V roce 1995 uvedlo, že v boha věří 39 procent, v roce 2012 to bylo 30 procent. Poté se podíl věřících s drobnými výkyvy jen minimálně zvyšoval," uvedl STEM. 

Foto: STEM

V boha častěji věří ženy, lidé starší 60 let a obyvatelé moravských krajů. V porovnání s rokem 2017 ale průzkum zaznamenal nárůst počtu věřících ve věku 30 až 44 let, a to o sedm bodů na 38 procent. Zda bude rozdíl trvalejší povahy ale podle jeho autorů ukáže až další výzkum.

STEM zjišťoval také názor lidí na církevní restituce. Proti předchozím letům přibylo těch, kteří považují vrácení bývalého majetku církvím za dobrý krok. Většina veřejnosti s tím ale dál nesouhlasí. Církevní restituce podporuje 38 procent dotázaných, v roce 2017 to bylo 32 procent a o rok dříve 29 procent lidí. Opak si o tomto kroku myslí 62 procent Čechů.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Veřejné slyšení k údajnému střetu zájmů a dotační politice EU chystají na duben senátoři

Senátní komise pro posouzení auditů Evropské komise chce koncem dubna uspořádat veřejné slyšení, které se má týkat dotační politiky EU a údajného střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Předseda komise Zdeněk Nytra z klubu ODS ve čtvrtek řekl, že slyšení by se mělo konat 28. dubna.

Pozván na něj bude i ministerský předseda, který střet zájmů popírá a účast přímo na jednání komise odmítl.

Zdroj: ČTK
Další zprávy