Verdikt: Soud Mlynáře poškodil, do vězení nemusí

Veronika Lehovcová Suchá Veronika Lehovcová Suchá
28. 11. 2007 14:18
Vrchní soud v Praze zrušil předchozí rozsudek
Před vynesením rozsudku se Vladimír Mlynář médiím vyhýbal.
Před vynesením rozsudku se Vladimír Mlynář médiím vyhýbal. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Vrchní soud v Praze ve středu zrušil tvrdý trest, kterým předchozí soudní instance poslala na pět let do vězení exministra informatiky.

Vladimíra Mlynáře, Dušana Chmelíčka a Víta Novotného zprostil obžaloby.

U soudu se muži bránili rozsudku, který je v lednu poslal na pět a půl, respektive šest let do vězení. I samotnému státnímu zástupci se původní tresty zdály "nepřiměřeně přísné". Pro Mlynáře i další obžalované žádal pouze podmínky.

Exministr Mlynář zamířil přímo od soudu do redakce deníku Aktuálně.cz, kde odpovídal na vaše otázky.

Foto: Ondřej Besperát

Mlynář se měl podle obžaloby dopustit trestného činu tím, že v říjnu 2003 vyzval státní příspěvkovou organizaci Testcom, aby založila společnost Testcom servis s.r.o., která měla provozovat Portál veřejné správy. Stát ovšem tento typ společností zakládat nesmí.

Soud dnes sice uznal, že Mlynář a spol. chybovali a dokonce i to, že jednali protizákonně, podle verdiktu ale nejednala trojice úmyslně, ani se neobohatila.

"Jednání bylo chybné, protizákonné, ale nenaplňuje znaky žádného trestného činu," uvedl soudce Pavel Zelenka. Soud vzal v úvahu to, že když ministerstvo financí na problém upozornilo, byl Testcom servis zrušen.

Verdikt: Městský soud Mlynáře poškodil

V odůvodnění rozsudku vrchní soud  kritizoval práci senátu soudkyně Silvie Slepičkové, který v lednu rozhodl o mnohaletých trestech vězení.

Vrchní soud vytkl mu například to že, odsoudila Mlynáře z jiného trestného činu, než z kterého byl obžalován.

Výtky zazněly i na způsob, jakým Městský soud v Praze vyhodnotil důkazy. Pokud totiž existují pochybnosti, jak se skutek stal, soudce by měl vždy volit verzi příznivější pro pachatele.  To soud první instance nedělal, spíše postupoval opačně.

"Pokud existuje dvě a více reálných variant, jak se skutek stal a varianty nebyly vyloučeny, je nutné počítat s variantou nejvýhodnější," vysvětlil soudce právní zásadu indubio proreo.

Soud očistil Mlynáře, Chmelíčka i Novotného z toho, že by měli úmysl se obohatit. "Nebylo zjištěno, že by k nějakému neoprávněnému majetkovému prospěchu došlo. Důkazy prokázaly, že všechny výdaje souvisely se zajištěním Portálu veřejné zprávy," řekl soudce.

Případ nejspíš skončil

Sám Mlynář pochopitelně přijal rozhodnutí Vrchního soudu s radostí a úlevou. Českou justici ale kritizuje. "Můj názor je, že soudci by měli být za určitých speciálních okolností odvolatelní, v případě že nejsou schopni vykládat právo, v připadě opakovaných chyb. To, že je dnes prakticky nemožné je zbavit taláru, je podle mého názoru chyba. Pokud dojde k takovému rozdílu v hodnocení důkazů jako v mém případě, měl by se jednáním soudce někdo zabývat," řekl Mlynář čtenářům Aktuálně.cz.

Dnešním verdiktem případ exministra Mlynáře a jeho dvou podřízených nejspíš skončí. Proti rozsudku je možné pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. To by za stranu státu muselo podat Nejvyšší státní zastupitelství a odborníci takový krok označují za vyjímečný.

Sám Mlynář chce teď v souvislosti se svým procesem podat několik trestní oznámení pro křivé svědectví.

 

Právě se děje

Další zprávy