Vepřové podraží, varují chovatelé. Vejce ale nenapodobí

Pavel Baroch
26. 3. 2012 21:45
Po slepicích budou od roku 2013 platit nová evropská pravidla chovu i pro prasnice
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Po slepicích následují prasata. Farmáři musí od ledna splňovat nové evropské požadavky chovu prasnic.

Ministr zemědělství Petr Bendl tvrdí, že s příchodem nového roku se u vepřového nebude opakovat cenový šok jako v případě vajec.

Podle Svazu chovatelů prasat se nové povinnosti na ceně masa určitě projeví. Jde jen o to, v jaké výši.

Evropská unie ve své směrnici platné od roku 2008 stanovila, že se od ledna 2013 musí prasnice určitou dobu před očekávaným porodem chovat ve skupině. Dosud byla sama. Brusel si od toho slibuje i to, že bude mít víc prostoru pro pohyb.

Vepřové v Česku

  • Spotřeba vepřového se v Česku v uplynulých desetiletích nezměnila. Průměrný občan sní za rok asi 41 kilogramů.
  • Cena vepřového je v Česku dlouhodobě nad evropským průměrem. Výrazně nejlevnější je v Dánsku.
  • Dovoz vepřového se mezi lety 2001 a 2011 zvýšil na 13,5 násobek.
  • Dovoz pokrývalo loni z téměř poloviny vepřové z Německa.
  • Z Dánska se loni dovezlo na 80 % všech zahraničních selat.

Nejvíce selat dovážíme z Dánska

Bendl uvedl, že většina vepřového masa se dováží z Německa a naprostá většina selat z Dánska, přičemž obě země nebudou mít se splněním evropské směrnice potíže, takže nehrozí "efekt Polsko" jako u vajec.

V Česku navíc počty prasat i prasnic rok od roku klesají. Zatímco v roce 2001 chovali farmáři více než 3,5 milionu prasat a bezmála 300 tisíc prasnic, loni klesl počet prasat o polovinu na 1,8 milionu. A prasnic se chovalo 112 tisíc.

Drtivá většina českých chovatelů by přitom evropské nařízení měla do konce roku splnit. Skončí jen ti, co se jim už pokračování chovu nevyplatí.

Ministerstvo zemědělství poskytlo na splnění směrnice o ustájení prasnic z Programu rozvoje venkova od roku 2008 zhruba 1,4 miliardy korun.

"Nevidíme nová pravidla pro chov prasnic jako velký problém na trhu s vepřovým," konstatoval Bendl.

Vepřové zdraží, ale o kolik?

Podle ředitele Svazu chovatelů prasat Jana Stibala ovšem Bendl říká jen část pravdy. "V tuto chvíli nikdo v Evropě nedokáže odhadnout, jaký to bude mít dopad," řekl Aktuálně.cz Stibal.

Dodal, že podle aktuálních odhadů by kvůli novým pravidlům chovu prasnic mělo v Evropě skončit 25 až 30 procent chovatelů prasat. "A to nejspíš ovlivní celý trh," poznamenal Stibal. Vepřové tedy podle Stibala podraží, jenže zatím není možné odhadnout o kolik.

Bude-li třeba, zasáhneme

Bendl uvedl, že je jeho úřad připraven případně zakázat dovoz selat ze zemí, které by nová pravidla pro chov prasnic neplnily. Mezi hříšníky nejspíš bude stejně jako u slepic patřit Polsko.

"Byli jsme tvrdí v případě vajec, abychom ukázali, že si to umíme ohlídat," řekl ministr zemědělství Petr Bendl.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Europoslanci volají po sankcích proti Rusku za zatčení Navalného

Poslanci Evropského parlamentu dnes vyzvali k potrestání ruských činitelů odpovědných za nedělní zatčení opozičního předáka Alexeje Navalného. V debatě se šéfem diplomacie Evropské unie Josepem Borrellem také požadovali Navalného okamžité propuštění. Borrell upozornil, že případné rozšíření současného sankčního seznamu je v rukou členských zemí EU.

Zdroj: ČTK
Další zprávy