Venku je -30 °C, dráhy přesto noční čekárny neotevřou

Eliška Morochovičová
8. 2. 2012 19:15
Důvodem jsou obavy před bezdomovci, kteří by se mohli v čekárnách schovat
I v -30 °C budete v noci mrznout venku.
I v -30 °C budete v noci mrznout venku. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ačkoliv teplota klesá až k -30 °C, čekárny na mnoha nádražích v Česku zavírají už v brzkých večerních hodinách. Čekání na pozdní vlakové spoje se tak mění v mrazivou noční můru.

České dráhy argumentují, že do čekáren v takovém počasí chodí víc bezdomovců než cestujících.

"Musíme své cestující chránit. Když se pak do čekárny stáhnou bezdomovci, lidé čekající na vlak tam raději ani nevstoupí. Čekárny musí zůstat funkční pro ty, kteří ji potřebují," řekl deníku Aktuálně.cz mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

"Každé nádraží to má jinak. Obecně ale platí, že čekárny jsou otevřené podle frekvence přepravovaných cestujících," dodal.

Podle informací Aktuálně.cz večer zavírají i čekárny na nádražích ve větších městech. "Zavíráme klasicky o půl desáté, v sobotu pak v deset. Jinak by nám sem lezli bezdomovci," řekla deníku pokladní ze stanice v Kutné Hoře.

Podobné je to na frekventované přestupní stanici v Chocni v Pardubickém kraji. "Zavíráme o půl desáté, žádné výjimky nejsou," uvedla zaměstnankyně stanice.

Do čekárny v Blansku se cestující nedostanou dokonce už od půl deváté. Potvrdila to rovněž jedna ze zaměstnankyň blanenských Českých drah.

Pokud si tedy pro svoje cestování vyberete dobu, kdy obecně jezdí méně lidí, musíte počítat s nepříjemným čekáním na mrazu.

Podívejte se, jak vypadalo čekání na vlak v mrazu předloni

Podobné problémy řešily České dráhy už předloni ve stejnou dobu. Ani tehdy se však čekárny cestujícím v mrazu neotevřely. Jako důvod tehdy dráhy uvedly i peníze, které na údržbu a vytápění nádražních hal jednoduše chybí.

Mluvčí Českých drah Radek Joklík ale tehdy uklidňoval, že situace u nás je stále příznivější než například v Německu. "Tamní dráhy ruší čekárny i celé staniční budovy v mnohem větším rozsahu než my," uvedl Joklík.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Sokolovská uhelná jde do útlumu, stovky lidí přijdou o práci

Těžební firma Sokolovská uhelná a.s. (SUAS) začne s postupným útlumem a v příštích dvou letech by z ní měla odejít až tisícovka zaměstnanců. Důvodem je tlak na omezení těžby a zpracování uhlí a související ceny emisních povolenek. Nyní firma zaměstnává asi 3000 lidí, dalších téměř 700 pracuje v dceřiných firmách. Potvrdil to předseda dozorčí rady společnosti a hlavní majitel Sokolovské uhelné František Štěpánek. Kraj chce s úřadem práce zajistit rekvalifikace nebo kontaktní místo pro zaměstnance, kteří u SUAS skončí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy