Velvyslanec USA bude obhajovat radar

Eliška Bártová, Ludvík Hradilek
25. 1. 2007 19:30
Jince - Velvyslanec Richard Graber na pátek svolal schůzku s hejtmany Středočeského a Plzeňského kraje. Bude vysvětlovat plány na stavbu radaru.
Starosta Jinců RSDr Josef Hála
Starosta Jinců RSDr Josef Hála | Foto: Ludvík Hradilek

O plánech na stavbu protiraketového radaru bude informovat také zástupce obcí, které leží na území vojenského újezdu Jince.

Dosud se starostové dotčených obcí dozvídali informace pouze z médií. Zítra budou moci kromě velvyslance USA a hejtmanů hovořit také s místopředsedou vlády pro evropské záležitosti Alexandrem Vondrou a náměstkem ministra zahraničí Tomášem Pojarem.

Vše o radaru
Autor fotografie: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

Vše o radaru

"Ano, velvyslanec inicioval na pátek schůzku na našem krajském úřadě," potvrdil deníku Aktuálně.cz hejtman Středočeského kraje Petr Bendl (ODS). "Bude informovat starosty o tom, co se ohledně umístění radaru chystá."

V Jincích strach

Podle zjištění reportérů deníku Aktuálně.cz, kteří jsou v oblasti, kde bude americký radar stát, je vedení obce i řada obyvatel Jinců z rozhodnutí Američanů zklamáno.

"Nejsme z toho nadšeni, spoléhali jsme, že to bude někde jinde," řekl starosta Jinců Josef Hála (KSČM). "Máme obavy. Nemůžeme čekat, že nás základna v případě útoku ochrání. Naopak."

Umístěním radaru na našem území si podle starosty proti sobě popudíme řadu států. "Není to základna NATO, ale pouze Američanů," říká starosta. "Rusové jsou proti tomu, dříve tu Sověti měli vlastní posádky, velmi dobře to tu znají"

Vrcholky Brd. Ruské rakety tu nejspíš nahradí radar americké protiraketové obrany
Vrcholky Brd. Ruské rakety tu nejspíš nahradí radar americké protiraketové obrany | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Podle starosty ani nelze čekat přísun peněz do obecní kasy. "Ze zkušeností, které s armádou už máme, nepředpokládám, že by tu Američani chtěli bydlet, či chodit sem za zábavou," říká starosta. "S našimi lidmi se alespoň domluvíme, ale obávám se, že s nim to nepůjde a bude tu platit ještě přísnější režim, než nyní."

Nikdo s námi nemluví

S obcemi, které leží v okolí vojenského újezdu, kde chtějí Američané radar umístit, nikdo z vládních úředníků či politiků dosud nehovořil. Informace o tom, že radar bude právě na jejich území, se dozvěděli až z médií.

Schůzku starostů všech dotčených obcí svolal americký velvyslanec teprve na zítřek.

"Spoléháme na to, že se ještě rozhodnou, že to bude na druhém konci vojenského újezdu, na Rokycansku, a ne přímo u nás." doufá starosta Hála. "Budu také chtít, aby mi hejtman jasně řekl, zda tu zůstane česká armáda. Pochybuji, že by chtěli, aby se u radaru střílelo. Kdyby naše armáda odešla, byl by to pro nás problém."

Yankee, go home!

Příchod Američanů do obce s 2 200 obyvateli je hlavním tématem debaty i mladých návštěvníků místní restaurace.

Tomáš Brezák, Marek Salaš a Pavel Todorov nejsou rohodnutí vlády umístit radar v Jincích nadšeni. "Je to špatná zpráva, nic dobrého to nepřinese" říkají.
Tomáš Brezák, Marek Salaš a Pavel Todorov nejsou rohodnutí vlády umístit radar v Jincích nadšeni. "Je to špatná zpráva, nic dobrého to nepřinese" říkají. | Foto: Ludvík Hradilek

"Zatím je tu panika, nikdo nic přesně neví," říká Petra (24). "Chtěli bychom více informací od vlády. Je sprosté, že Topolánek řekl, že lidem do toho nic není."

Petřini rodiče jsou oba v armádě. "Líbí se mi uniformy, ale Američané mají jinou kulturu." I stejně stará Zuzana má rodiče vojáky. "Táta je ale jediný voják, kterého mám ráda," říká. "Ostatní se chovají neurvale."

Podobně přítomnost armády vnímají i mladí muži u vedlejšího stolu. "Vojáci mají jinou mentalitu. Když už někoho tak radši Čechy, než Američany, jsou padlí na hlavu, jen  rozpoutávají války," říká Marek Salaš (22) . "Dobré by bylo jedině, kdyby tu postavili zábavné věci pro mladé lidi. Třeba herny nebo bazén."

 

Právě se děje

Další zprávy