Velký spor o ekotendry: Mládek lže, tvrdí Babišův náměstek. Ať se omluví a skončí, kontruje ministr

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 5. 2016 10:28
Kvůli miliardám na odstranění ekologických zátěží se rozhádal ministr průmyslu Jan Mládek s náměstkem ministra financí Ondřejem Závodským. Mládek chce víc peněz na revitalizační projekty a obviňuje úředníky ministerstva financí, že jsou příliš pomalí. Podle Závodského by mu ale šlo peníze přidat pouze na úkor likvidace starých ekologických škod.
Mezi místa, která potřebují revitalizaci, patří i laguny na Ostravsku.
Mezi místa, která potřebují revitalizaci, patří i laguny na Ostravsku. | Foto: HN/Jiří Zerzoň

Praha - Původně nenápadná hádka ministra průmyslu Jana Mládka a náměstka ministra financí Ondřeje Závodského o peníze na likvidaci ekologických škod se v uplynulém týdnu nebezpečně vyhrotila. Úředník veřejně obviňuje ministra ze lží, ten na oplátku žádá jeho odvolání. Celou věc nakonec bude muset řešit vláda, a to na některém z nejbližších jednání.

Ve sporu, který rozpoutal mediální válku mezi vládními koaličními partnery z ANO a ČSSD, jde o miliardy korun na odstranění škod po dolech a průmyslových areálech. Část z nich jde každoročně na likvidaci ekologických zátěží, za kterou zodpovídá ministr životního prostředí. Další část putuje na projekty Mládkova ministerstva průmyslu – ten řeší revitalizace míst, kde sice nehrozí žádná ekologická katastrofa, nejsou ale zrovna pěkná na pohled.

Letos se mělo podle původního plánu vypsat deset zakázek ministra Brabce a deset zakázek ministra Mládka. Jenže ten nyní po vládě chce, aby nařídila rozjetí pětadvaceti jeho projektů. Hodlá například vysoutěžit opravu Stříbrného jezera v Opavě za 71 milionů korun, sportovní rekreační areál v Mostě za 190 milionů nebo lesopark v Chodově za 51 milionů.

Má to ale háček - pokud se začnou ve velkém proplácet revitalizační projekty, nezbude na odstraňování hrozících ekologických zátěží. Ty jsou přitom akutnější - čím víc se sanace zamořených míst odkládají, tím dražší ve výsledku jsou. A státu kvůli nim navíc hrozí žaloby a soudy.

"Buď postavíme projekty, jako je dětské hřiště či vyhřívaný trávníček, nebo se budou odstraňovat jedy, které tečou do podzemních vod a studen. Pan Mládek těsně před volbami asi usoudil, že to první je fotogeničtější,“ uvedl Závodský.

Mládek: Ať ho Babiš vyhodí

Právě narážka na to, že se chce Mládek zalíbit před blížícími se volbami, vytočila ministra do běla. "Budu žádat ministra Babiše o omluvu a přijetí příslušných opatření, tak aby se nestávala taková neuvěřitelná věc, že jeho náměstek Ondřej Závodský píše politické články. Měl by být odvolán,“ uvedl ministr Mládek. Závodskému už zaslal dopis, kde žádá jeho osobní omluvu. Babišovi zase napsal, že má svého náměstka k omluvě přinutit.

"Za to, že říká do médií pravdu, ho odvolávat nehodlám,“ odmítl Mládkovy požadavky Andrej Babiš. A Závodského se zastal i Babišův stranický kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec. "Máme tu problémy, které ohrožují podzemní vody, ohrožují zdraví lidí. To je priorita priorit. Nemůžeme dopustit, aby se začalo ujídat z rozpočtu a nezbylo na tyto projekty,“ myslí si Brabec.

Peníze na projekty obou hádajících se ministerstev jdou ze stejného privatizačního fondu. V něm každý rok přistane 13 miliard korun, především z dividend z ČEZu. Kromě ekologických prací za zhruba 3,5 miliardy se z nich už několik let platí ještě schodek důchodového účtu a státní podnik Diamo, který se stará o sanace po uranových dolech.

"Jediná možnost, jak ministrovi Mládkovi přidat peníze, je škrtnout všechny ekologické tendry, ušetřit na důchodcích nebo ve státním podniku Diamo,“ dodal Závodský. Ale Diamo rozhodně šetřit nehodlá – právě naopak. Ve středu bude vláda rozhodovat o dalším Mládkově návrhu, který má do podniku poslat 2,5 miliardy ročně navíc. Ministr průmyslu v něm totiž chce zaměstnat 250 horníků, kterým hrozí propuštění kvůli krizi v OKD.

Místo toho Mládek chce, aby se z privatizačního fondu přestal doplácet deficit důchodu. "Místo aby ministr Babiš využil zlepšeného výběru daní, kterým se neustále chlubí, chce peníze na odstranění ekologických škod dát na důchody," uvedl Mládek. Babiš to ale označil za nesmysl - důchody se totiž neplatí z daní, ale ze sociálního pojištění.

Náměstek se brání: Jsou to lži

Mládek také obvinil úředníky ministerstva financí, že jsou příliš pomalí. Jeho ministerstvo jim prý posílá dobře připravené projekty, které stačí jednoduše vysoutěžit.

"Je to lež. Kvůli špatné dokumentaci musíme neustále prodlužovat lhůty. Že by byly jejich materiály v pořádku, se nám stalo asi dvakrát. Omlouvat se mu rozhodně nehodlám. Naopak by se měl omluvit za své výroky on,“ uvedl Závodský.

Stát je nicméně skutečně s investicemi do sanací průmyslových areálů pozadu. Projekty se zkomplikovaly v roce 2008, kdy vláda Petra Nečase chtěla vypsat ekologický supertendr. Vyřešit měl zhruba 150 lokalit, kde se český stát zaručil napravit škody ve výši 113 miliard. Nečasův kabinet ale nakonec soutěž zrušil, protože byl kritizován kvůli příliš vysoké ceně. Pak se do ekologických škod několik let téměř neinvestovalo a ministerstvo financí rozjelo první větší projekty ke konci loňského roku.

 

Právě se děje

před 37 minutami

K Bermudám se blíží hurikán Humberto, udeřit má na sever ostrovů

Obyvatelé Bermud se připravují na příchod hurikánu Humberto, který by souostroví vzdálené asi tisíc kilometrů východně od amerického pobřeží mohl zasáhnout ve středu večer místního času (ve čtvrtek časně ráno SELČ). Lidé zabedňují okna svých domů, obchody se zavírají, doprava se zastavila a zdravotnická zařízení jsou v pohotovosti. Bermudská vláda povolala na pomoc příslušníky armádního sboru. Humberto, který byl ještě před třemi dny tropickou bouří, už se na pětistupňové hurikánové škále dostal na třetí stupeň. Informace Národního střediska pro hurikány (NHC) hovoří o tom, že střed živlu se pohybuje asi 300 kilometrů západně od Bermud a míří k ostrovům rychlostí kolem 26 kilometrů za hodinu.

Další zprávy