Velký spor o ekotendry: Mládek lže, tvrdí Babišův náměstek. Ať se omluví a skončí, kontruje ministr

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
10. 5. 2016 10:28
Kvůli miliardám na odstranění ekologických zátěží se rozhádal ministr průmyslu Jan Mládek s náměstkem ministra financí Ondřejem Závodským. Mládek chce víc peněz na revitalizační projekty a obviňuje úředníky ministerstva financí, že jsou příliš pomalí. Podle Závodského by mu ale šlo peníze přidat pouze na úkor likvidace starých ekologických škod.
Mezi místa, která potřebují revitalizaci, patří i laguny na Ostravsku.
Mezi místa, která potřebují revitalizaci, patří i laguny na Ostravsku. | Foto: HN/Jiří Zerzoň

Praha - Původně nenápadná hádka ministra průmyslu Jana Mládka a náměstka ministra financí Ondřeje Závodského o peníze na likvidaci ekologických škod se v uplynulém týdnu nebezpečně vyhrotila. Úředník veřejně obviňuje ministra ze lží, ten na oplátku žádá jeho odvolání. Celou věc nakonec bude muset řešit vláda, a to na některém z nejbližších jednání.

Ve sporu, který rozpoutal mediální válku mezi vládními koaličními partnery z ANO a ČSSD, jde o miliardy korun na odstranění škod po dolech a průmyslových areálech. Část z nich jde každoročně na likvidaci ekologických zátěží, za kterou zodpovídá ministr životního prostředí. Další část putuje na projekty Mládkova ministerstva průmyslu – ten řeší revitalizace míst, kde sice nehrozí žádná ekologická katastrofa, nejsou ale zrovna pěkná na pohled.

Letos se mělo podle původního plánu vypsat deset zakázek ministra Brabce a deset zakázek ministra Mládka. Jenže ten nyní po vládě chce, aby nařídila rozjetí pětadvaceti jeho projektů. Hodlá například vysoutěžit opravu Stříbrného jezera v Opavě za 71 milionů korun, sportovní rekreační areál v Mostě za 190 milionů nebo lesopark v Chodově za 51 milionů.

Má to ale háček - pokud se začnou ve velkém proplácet revitalizační projekty, nezbude na odstraňování hrozících ekologických zátěží. Ty jsou přitom akutnější - čím víc se sanace zamořených míst odkládají, tím dražší ve výsledku jsou. A státu kvůli nim navíc hrozí žaloby a soudy.

"Buď postavíme projekty, jako je dětské hřiště či vyhřívaný trávníček, nebo se budou odstraňovat jedy, které tečou do podzemních vod a studen. Pan Mládek těsně před volbami asi usoudil, že to první je fotogeničtější,“ uvedl Závodský.

Mládek: Ať ho Babiš vyhodí

Právě narážka na to, že se chce Mládek zalíbit před blížícími se volbami, vytočila ministra do běla. "Budu žádat ministra Babiše o omluvu a přijetí příslušných opatření, tak aby se nestávala taková neuvěřitelná věc, že jeho náměstek Ondřej Závodský píše politické články. Měl by být odvolán,“ uvedl ministr Mládek. Závodskému už zaslal dopis, kde žádá jeho osobní omluvu. Babišovi zase napsal, že má svého náměstka k omluvě přinutit.

"Za to, že říká do médií pravdu, ho odvolávat nehodlám,“ odmítl Mládkovy požadavky Andrej Babiš. A Závodského se zastal i Babišův stranický kolega, ministr životního prostředí Richard Brabec. "Máme tu problémy, které ohrožují podzemní vody, ohrožují zdraví lidí. To je priorita priorit. Nemůžeme dopustit, aby se začalo ujídat z rozpočtu a nezbylo na tyto projekty,“ myslí si Brabec.

Peníze na projekty obou hádajících se ministerstev jdou ze stejného privatizačního fondu. V něm každý rok přistane 13 miliard korun, především z dividend z ČEZu. Kromě ekologických prací za zhruba 3,5 miliardy se z nich už několik let platí ještě schodek důchodového účtu a státní podnik Diamo, který se stará o sanace po uranových dolech.

"Jediná možnost, jak ministrovi Mládkovi přidat peníze, je škrtnout všechny ekologické tendry, ušetřit na důchodcích nebo ve státním podniku Diamo,“ dodal Závodský. Ale Diamo rozhodně šetřit nehodlá – právě naopak. Ve středu bude vláda rozhodovat o dalším Mládkově návrhu, který má do podniku poslat 2,5 miliardy ročně navíc. Ministr průmyslu v něm totiž chce zaměstnat 250 horníků, kterým hrozí propuštění kvůli krizi v OKD.

Místo toho Mládek chce, aby se z privatizačního fondu přestal doplácet deficit důchodu. "Místo aby ministr Babiš využil zlepšeného výběru daní, kterým se neustále chlubí, chce peníze na odstranění ekologických škod dát na důchody," uvedl Mládek. Babiš to ale označil za nesmysl - důchody se totiž neplatí z daní, ale ze sociálního pojištění.

Náměstek se brání: Jsou to lži

Mládek také obvinil úředníky ministerstva financí, že jsou příliš pomalí. Jeho ministerstvo jim prý posílá dobře připravené projekty, které stačí jednoduše vysoutěžit.

"Je to lež. Kvůli špatné dokumentaci musíme neustále prodlužovat lhůty. Že by byly jejich materiály v pořádku, se nám stalo asi dvakrát. Omlouvat se mu rozhodně nehodlám. Naopak by se měl omluvit za své výroky on,“ uvedl Závodský.

Stát je nicméně skutečně s investicemi do sanací průmyslových areálů pozadu. Projekty se zkomplikovaly v roce 2008, kdy vláda Petra Nečase chtěla vypsat ekologický supertendr. Vyřešit měl zhruba 150 lokalit, kde se český stát zaručil napravit škody ve výši 113 miliard. Nečasův kabinet ale nakonec soutěž zrušil, protože byl kritizován kvůli příliš vysoké ceně. Pak se do ekologických škod několik let téměř neinvestovalo a ministerstvo financí rozjelo první větší projekty ke konci loňského roku.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Lékárníci požadují přístup k záznamům o lécích, které pacienti pobírají

Lékárníci chtějí mít stejný přístup do lékového záznamu pacienta jako lékaři. Jen tak podle nich mohou poskytnout pacientům co nejlepší péči. Léková novela nyní čeká ke schválení ve Sněmovně. Lékárníkům vadí, že Senát navrhl, aby si pacienti mohli vybrat, kteří lékaři a lékárníci budou moci nahlížet do pacientových lékových záznamů.

Vládní novela má v duchu původního záměru zajistit, že ošetřující lékaři a lékárníci budou sdílet údaje o lécích, které má pacient předepsané. Smyslem je zabránit předepisování léků, jejichž vzájemné užívání by mělo nežádoucí účinky na pacienta.

Návrh senátorů Jitky Seitlové a Václava Hampla z klubu KDU-ČSL má však umožnit, aby pacient mohl souhlas s nahlížením do lékového záznamu udělit všem lékařům a lékárníkům, nebo pouze vybraným. Souhlas by mohl udělit kdykoliv a kdykoli jej také odvolat. Senátoři to zdůvodnili mimo jiné obavami ze zneužití možnosti zjistit, jaké léky pacient bere.

"Obavy ze zneužití údajů jsou naprosto zbytečné. Lékárníci jsou jednak vázáni mlčenlivostí stejně jako lékaři, lékový záznam je navíc opatřen řadou zabezpečení. Pouze lékárník, ze všech pracovníků v lékárně, bude moci na základě vlastního osobního bezpečnostního certifikátu vstupovat do tohoto systému," sdělil dnes prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba. Navíc, v lékovém záznamu bude zaznamenána kompletní elektronická stopa a případné zneužití bude podléhat významným finančním sankcím i trestněprávní odpovědnosti, dodal.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Skončila odstávka druhého bloku jaderné elektrárny Dukovany

V jaderné elektrárně Dukovany v sobotu skončila odstávka druhého bloku. Výroba elektřiny měla původně začít na konci června, ale kvůli opravě netěsnosti v parogenerátoru se odstávka o téměř tři měsíce prodloužila.

"Elektřinu začal blok dodávat ve 12:57 hodin", řekl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. V Dukovanech tak nyní pracují tři ze čtyř výrobních bloků. Na prvním výrobním bloku energetici dokončují plánovanou odstávku pro výměnu paliva.

"Přednost má vždy bezpečnost a jistota o stavu zařízení. Proto jsme si na diagnostice stavu, přípravě postupu, samotné opravě i následných zkouškách dali mimořádně záležet. Teprve na základě vyhovujících výsledků jsme se rozhodli druhý výrobní blok Jaderné elektrárny Dukovany opět uvést do provozu," uvedl ředitel Jaderné elektrárny Dukovany Miloš Štěpanovský.

Plánovaná odstávka prvního bloku skončí na přelomu září a října. Elektrárna Dukovany je v provozu od roku 1985. Loni dodala do sítě 14,25 TWh elektřiny. ČEZ prověřuje možnosti provozu nynějších bloků přibližně do roku 2045.

Zdroj: ČTK
Další zprávy