Velké strany jdou do krajských voleb s vysokými čísly

ČTK ČTK
28. 8. 2012 15:35
V krajských volbách letos kandiduje 75 politických stran a hnutí
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté budou v letošních krajských volbách kandidovat s číslem 60, ODS dostala číslo 70.

KSČM bude kandidovat pod číslem 43, KDU-ČSL přiřkl los číslo 84 a TOP 09 a STAN obdržely 62.

Čísla, jimiž budou označeny hlasovací lístky volebních uskupení, v úterý vylosovala pod dohledem médií Státní volební komise.

Ve volbách kandiduje 75 politických stran a hnutí. Kvůli různým koalicím a regionálním mutacím některých stran ale musela komise mezi strany přidělit 93 čísel.

S regionálními přídomky kandidují například TOP 09 a STAN nebo Suverenita Jany Bobošíkové, která dostala devět čísel. Při minulých krajských volbách před čtyřmi lety se rozdělovalo jen 60 čísel.

Pro všechny kraje bude letos mít stejné číslo jen sedm stran, uvedl představitel komise Václav Henych, ředitel odboru všeobecné správy ministerstva vnitra.

Podotkl také, že voličům v žádném kraji nebude k dispozici kompletní soupis kandidátek. Vybírat si budou moci pouze z těch subjektů, které se v jejich regionu do voleb přihlásily. V průměru se do voleb přihlásilo v každém kraji dvacet uskupení.

Název na 25 řádek

Jedničku letos dostalo hnutí Občané městu, město občanům, které se do voleb přihlásilo jen v Ústeckém kraji.

Seznam kandidujících stran s číslem 93 uzavírá Česká pirátská strana, která se naopak nominovala ve všech 13 regionech. Podobně jako strana Volte Pravý Blok bývalého disidenta Petra Cibulky, jejíž plný název s programovými cíli a výzvami zabere 25 řádek.

Pro krajské volby dostala sedmičku, která je považována za šťastné číslo. Údajně nešťastnou třináctku má jihomoravské hnutí Folklor i společnost.

Pohádkovou či biblickou trojku získalo Sdružení nestraníků, které kandiduje ve třech krajích - Středočeském, Plzeňském a Jihomoravském.

Čísla dostanou i kandidáti na senátory

Z dalších stran, které kandidují ve všech krajích, bude mít Strana práv občanů - zemanovci osmičku, národní socialisté (NS-LEV 21) Jiřího Paroubka číslo 22, Strana svobodných občanů číslo 77 a Dělnická strana sociální spravedlnosti číslo 53.

Svá volební čísla budou mít po úterku také kandidáti na senátory, jichž je přes 230. Vylosují je v každém z 27 senátních obvodů na místně příslušných radnicích či magistrátech.

Vylosovaná čísla budou moci strany i kandidáti využít ve volební kampani. Čísla jsou také jakýmsi startovním pořadím kandidujících formací na serveru volby.cz.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům komunismu

Vládní strany na Slovensku chtějí snížit penze představitelům někdejšího komunistického režimu a pracovníkům některých jeho bezpečnostních složek. Návrh příslušného zákona ve čtvrtek v prvním čtení schválila slovenská sněmovna. Podle poslankyně nejsilnějšího vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti a spoluautorky předlohy Anny Andrejuvové by zákon mohl postihnout kolem 7000 lidí.

Podle návrhu se zákon bude vztahovat kromě jiných na poslance parlamentu a členy vlády v komunistickém Československu, dále na příslušníky komunistické tajné policie StB, některé řídící pracovníky v oblasti bezpečnostních služeb či členy a zaměstnance ústředního výboru Komunistické strany Československa a Komunistické strany Slovenska, a to do pádu komunismu v roce 1989.

"Má napravit hlavní nespravedlnost, že ti, kteří byli pronásledování, často umírají v chudobě a jejich pronásledovatelé z doby totality mají specifické výsady," řekl k zákonu slovenský ministr životního prostředí Ján Budaj, který byl na podzim 1989 jedním z hlavních řečníků na protikomunistických mítincích v Bratislavě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy