Velká pardubická svinstva

Velká pardubická svinstva
Kovář Veverka tu ukoval svému bratranci sedlákovi unikátní pluh, co nejen ryje, ale i půdu obrací... Pojmenovali ho ruchadlo.
Na žírných polabských lánech, do kterých ruchadlo poprvé zařízlo svůj pluh, vyrostla ve dvacátých letech dvacátého století "Československá akciová továrna na látky výbušné".
Soukromý pozemek, za který zaplatíme ze státních peněz tři miliardy korun. Tolik má stát odstranění starých ekologických zátěží jen v okolí pardubické Synthesie.
400 tisíc tun odpadů z devadesátileté produkce chemičky. A to jen v této nádrži Lhotka. Celkem se odhaduje, že tu leží přes milión tun toxických odpadů.
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
24. 11. 2010 11:30

Pardubice - Světově nejproslulejší výrobek z Pardubic není perník (pečivo), ale Semtex (trhavina).

Od té doby, co se znehodnocuje, aby byl lépe detekovatelný, jeho sláva pohasla.

Ale památníky na něj mají nejenom v Lockerbie.

V samotných Pardubicích připomínají slávu chemické výroby obří skládky toxických kalů.

Podívejte se na ně, než je odnese stoletá voda do Hamburku.

.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Zdráhalová byla na 1500 metrů patnáctá, další titul má Wüstová

Rychlobruslařka Nikola Zdráhalová si vylepšila na mistrovství světa v Salt Lake City osobní rekord na 1500 metrů a obsadila 15. místo. Pátý titul na této distanci vybojovala favorizovaná Ireen Wüstová z Nizozemska. Martina Sáblíková se po zisku zlata na trojce a stříbra na pětce rozhodla nestartovat.

Sáblíková se po dohodě s trenérem Petrem Novákem odhlásila a šetří síly na závěr sezony. Čeká ji ještě MS ve víceboji v Hamaru a finále Světového poháru v Heerenveenu.

Bilanci Sáblíkové 21 zlatých medailí z MS na jednotlivých tratích i ve víceboji se dnes na jediný titul přiblížila nizozemská rivalka Wüstová. Patnáctistovku vyhrála o 21 setin před ruskou dvojicí Jevgenija Lalenkovová, Jelizaveta Kazelinová.

Zdráhalová si na olympijském oválu v Salt Lake City posunula osobní maximum na 1:54,241 minuty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy