Velikonoce jsou křesťanský i pohanský svátek

Adam Pešek
22. 4. 2011 11:36
Památka zmrtvýchvstání Ježíše Krista, ale i oslava života a přicházejícího jara
Foto: Reuters

Oslava Velikonoc jakožto zmrtvýchvstání Ježíše Krista sice je nejdůležitějším křesťanským svátkem v roce, současná podoba v sobě však nese i některé zvyky čistě pohanské. Bok po boku tak stojí odlišné druhy tradic, kterým je společná oslava probouzejícího se života.


Například typické koledování o Velikonočním pondělí je čistě pohanským zvykem. Pomlázka, koledy a vyšlehání spletenými vrbovými pruty mají dívkám přinést zdraví a zajistit plodnost po celý následující rok a darované vajíčko je pak prastarým symbolem nového života.


Z pohledu křesťanů je vejce symbolem nesmrtelnosti a znázorněním uzavřeného hrobu, z něhož Kristus vstal. A i zajíček stojí na hranici mezi tradicí křesťanskou a pohanskou. Na jedné straně v byzantské ikonografii představoval Krista, na druhé pak symbol oslavy přicházejícího jara.


U kříže, beránka obětovaného za spásu lidstva a světlo přinášejícího velikonočního ohně o křesťanském původu ale není pochyb. Pouze oheň z čistě praktických důvodů nahradila svíce.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden uvolnil zákaz vydávání víz a zelených karet, který vyhlásil Trump

Americký prezident Joe Biden nařídil uvolnit dočasný zákaz vydávání některých víz a zelených karet, které umožňují cizincům legální trvalý pobyt ve Spojených státech. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters. Vydávání víz loni zmrazil Bidenův předchůdce Donald Trump, který tvrdil, že tímto krokem chrání během krize způsobené pandemií covidu-19 pracovní místa pro Američany.

Podle Bidena uzavření dveří pro migranty přicházející legálně "neprospívá zájmům Spojených států". "Právě naopak, Spojeným státům to škodí, protože mimo jiné znemožňuje některým rodinným příslušníkům amerických občanů a lidí s legálním trvalým pobytem, aby se k nim připojili. Také to poškozuje ta americká odvětví, která využívají talenty z celého světa," zdůvodnil ve středu svůj krok prezident.

Zdroj: ČTK
Další zprávy