Na protest proti Zemanovi promítli na Hrad nápis "velezrada", čin teď šetří policie

ČTK ČTK
20. 4. 2021 11:35
Světelným nápisem "Velezrada", který se v noci na úterý objevil na budově Pražského hradu, se policie zabývá jako možným přestupkem. Výzvu, aby parlament podal na prezidenta Miloše Zemana ústavní žalobu pro velezradu, zveřejnila v noci organizace Zastavme velezradu. Současně zveřejnila fotografii s nápisem promítnutým na Hrad.
Organizace Zastavme velezradu prezidenta kritizuje mimo jiné za jeho útoky na české zpravodajské služby.
Organizace Zastavme velezradu prezidenta kritizuje mimo jiné za jeho útoky na české zpravodajské služby. | Foto: Organizace Zastavme velezradu

Modrý světelný nápis "Velezrada" se podle policie objevil na budově Pražského hradu někdy mezi půlnoci a 2. hodinou. "O události víme a zabýváme se jí pro možné přestupkové jednání," uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. 

O tom, že se současná hlava státu dopustila velezrady, je přesvědčena organizace Zastavme velezradu. "Miloš Zeman je agentem nepřátelské země, která napadla Českou republiku a zabíjela české občany," uvedla organizace. Reagovala tak na sobotní oznámení premiéra Andreje Babiše (ANO), že české bezpečnostní složky mají důvodné podezření o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014.

Organizace Zastavme velezradu prezidenta kritizuje také za jeho útoky na české zpravodajské služby, údajné protežování společnosti Rosatom ve strategické zakázce na výstavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany nebo podporu očkování ruskou vakcínou Sputnik V. "Prosíme parlament, aby konal a žaloval prezidenta republiky pro velezradu. Zbytek ať posoudí soud," uvedla organizace v prohlášení.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v úterý na svém twitterovém účtu dal nápis do souvislosti s opozicí, která podle jeho názoru "soustavně lže a šíří nenávist". "Toto je jen další ostudný projev," komentoval mluvčí.

Prezident Zeman se dosud ke zjištění českých bezpečnostních složek k výbuchu ve Vrběticích a vyhoštění 18 ruských diplomatů z Česka zatím nevyjádřil. Podle jeho mluvčího tak hodlá učinit v nedělním televizním vystoupení.

Hamáček lže, chtěl si šplhnout u Zemanových voličů, jeho výkon je zoufalý, říká Kolář

Nevím, co chtěl zastírat, jeho údajná kamufláž ani časově nesedí, míní bývalý diplomat Petr Kolář. | Video: Michael Rozsypal
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Při střelbě na oslavě v americkém Colorado Springs zemřelo sedm lidí

Při střelbě na narozeninové oslavě v americkém městě Colorado Springs v neděli zemřelo sedm lidí včetně údajného útočníka. Uvedly to podle agentury Reuters místní úřady.

Útočník podle úřadů dorazil na oslavu, kde se nacházela jeho přítelkyně, a zahájil střelbu. Na místě zemřelo šest osob, jeden člověk podlehl svým zraněním po převozu do místní nemocnice.

V místě oslavy se nacházely i děti, podle prohlášení policie a představitelů města však nebyly mezi oběťmi střelby. Policie uvedla, že střelec spáchal sebevraždu. Dodala, že nyní zjišťuje motiv činu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy