Velebovi černoch na letáku nevadí, muslim ano. Jak ho pozná, neřekl

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
6. 1. 2017 11:56
Reklamní kampaň společnosti Lidl, která otiskla na letáku černocha ve sportovním oblečení, zaujala i senátora Jana Velebu (SPO). Na dotaz čtenáře odpověděl, že mu černoch nevadí, ale že nechce reklamy s muslimy. Po otázce Aktuálně.cz, jak by je poznal, politik položil telefon.
Senátor Jan Veleba je silným podporovatelem prezidenta Miloše Zemana.
Senátor Jan Veleba je silným podporovatelem prezidenta Miloše Zemana. | Foto: DVTV

Praha – Do diskuse o reklamní kampani společnosti Lidl se zapojil i senátor Strany práv občanů Jan Veleba. Černoch na plakátu je podle něj v pořádku, ale muslim v současnosti vadí.

Kampaň obchodního řetězce, která na prospektech použila fotografie modela tmavé barvy pleti ve sportovním oblečení, vyvolala v posledních dnech nevídanou smršť hádek na sociálních sítích. Řada lidí Lidlu na Facebooku vyčítá, že nepoužívá v reklamách bělochy. Jejich oponenti hovoří o rasismu.

Veleba spory komentoval slovy, že by mu v reklamě vadily fotografie muslimů. Po otázce Aktuálně.cz, jak je pozná, však položil telefon. 

“V tomto případě mně to až tak nevadí, myslím ten černoch. Se mnou kdysi na Vysokou školu zemědělskou v Brně chodili také černoši a nebyl mezi námi žádný problém. Mně by v dnešní době vadilo, kdyby Lidl dal na plakát muslima,” odpověděl na otázku čtenáře Parlamentních listů Veleba. 

V rozhovoru pro Aktuálně.cz pak vysvětloval své výhrady vůči muslimům tím, že se programově přesouvají do Evropy. "V této době bych to bral jako jeden z dalších kroků. Podle mého názoru je to programové a placené mimo jiné ze Saúdské Arábie a podobných zemí," vstřícně vysvětloval své výhrady. 

Ale po dotazu, jak pozná v reklamě muslima, senátor položil telefon. "Nehodlám se tu bavit o tom, jak co poznám nebo nepoznám," řekl a ukončil hovor.

Mnoho jiných politiků v reakci na reklamu prohlásilo, že na původu modelů nezáleží. "Letáky moc nemusím, ale kritizovat Lidl, že mají za modela černošského kluka, je mimo," uvedl na sociální síti Twitter například ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr pro lidská práva Jan Chvojka (ČSSD) v nadsázce zdůraznil, jak ho reklama zaujala a že má v plánu nakoupit v Lidlu sportovní oblečení. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Běloruská běžkyně Cimanouská dorazila do polského azylu

Běloruská atletka Kryscina Cimanouská, která po konfliktu s vedením výpravy opustila olympijské hry v Tokiu, přistála na Varšavském letišti. Informovala o tom agentura Reuters. Atletka cestovala do Polska z Tokia přes Vídeň. Vracet do vlasti se nehodlá, v dějišti olympijských her požádala o polské humanitární vízum a je v péči polských diplomatů.

Podle serveru Flightradar24 odstartoval pravidelný let aerolinek LOT z Vídně do Varšavy zhruba v 19:20, v polském hlavním městě by tak měl přistával před půl devátou hodinou večerní.

Po odpoledním příletu do Vídně čekalo podle agentury AFP na Cimanouskou zvláštní vozidlo, které ji dopravilo mimo zraky čekajících novinářů. Na navazující let do polské metropole čekala ve zvláštním salónku pro VIP klientelu, uvedla agentura APA. Vyjádření médiím nedala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 16 minutami

V ulicích Bejrútu se rok po výbuchu sešly tisíce Libanonců. Žádají potrestání viníků

Tisíce Libanonců se ve středu shromáždily poblíž bejrútského přístavu, aby si připomněli první výročí mohutné exploze, která si vyžádala životy více než 200 lidí, tisíce dalších zranila a zdevastovala rozsáhlé části města. Mnozí přitom volali po spravedlnosti. V přístavu před rokem vybuchlo velké množství roky špatně uskladněného dusičnanu amonného. Žádní vysoce postavení činitelé ale dosud nebyli postaveni před soud, což vedlo k četným protestům. Demonstrace se uskutečnila také u libanonského parlamentu. Bezpečnostní složky tam dav podle agentury Reuters rozháněly pomocí vodního děla a slzného plynu, zraněno tam bylo osm lidí.

Výbuch v bejrútském přístavu byl jednou z nejsilnějších nejaderných explozí, která byla kdy zaznamenána. Otřesy byly cítit až na více než 240 kilometrů vzdáleném Kypru. Vyšetřování nicméně postupuje pomalu, řada žádostí o odebrání imunity vysoce postaveným politikům a bývalým činitelům byla zamítnuta. Všichni lidé, které chtěli libanonští vyšetřovatelé vyslechnout, jakékoliv pochybení odmítli.

"Nezapomene a nikdy jim neodpustíme. Pokud je nebudou schopni postavit před spravedlnost, uděláme to sami vlastníma rukama," řekla Hijám Bikaíová. Byla oblečená v černém a držela fotografii svého syna Ahmada, který zemřel, když na jeho auto při explozi spadla zeď. Na velkém transparentu na budově u přístavu stálo: "Rukojmí vražedného státu".

Francouzský prezident Emmanuel Macron ve středu v Paříži na mezinárodní konferenci k prvnímu výročí výbuchu v Bejrútu přislíbil Libanonu finanční i hmotnou pomoc, včetně vakcín proti covidu-19. Řekl také, že libanonští lídři dluží svým občanům pravdu a kritizoval libanonské vládnoucí elity za neschopnost řešit ekonomickou krizi, která je označována za nejhorší od občanské války z let 1975 až 1990. Paříž se zavázala blízkovýchodní zemi poskytnout dalších 100 milionů eur (2,5 miliardy korun), které půjdou přímo "místní populaci", a 500 000 dávek vakcíny proti covidu-19.

Zdroj: ČTK
Další zprávy