Velcí poražení: Fischer se schoval, Dienstbier zářil

Jan Němec Lucie Stuchlíková Jan Němec, Lucie Stuchlíková
12. 1. 2013 22:00
Viditelně zklamaný Fischer se chce věnovat rodině, Dienstbier pokračuje v politice
Porážka už je na dosah
Porážka už je na dosah | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když v předvolebních průzkumech velmi dlouho favorizovaný kandidát Jan Fischer přiznal ve svém volebním štábu porážku, odchodnou mu osladil mohutný potlesk jeho spolupracovníků a sympatizantů.

"Je to škoda pro tento národ," říká při Fischerově odchodu žena z okruhu jeho podporovatelů. Voliči si však mysleli něco jiného.

Kandidát ČSSD Jiří Dienstbier naopak z pohledu předvolebních čísel uspěl, přesto mu ani více než 16 procent hlasů nestačilo k postupu do druhého kola.

Jan Fischer si svůj volební štáb rozložil v restauraci Avion v pražských Holešovicích, kam dorazil krátce před druhou hodinou, kdy se uzavíraly volební místnosti. Krátce před třetí, když se ukazovala - ale ještě ne úplně jasně - možnost, že z klání zcela vypadne, udělal krátké prohlášení a odpověděl na několik otázek novinářů.

"Uvidíme, vyčkejme!" Viděl...

"Uvidíme, vyčkejme. Já jsem si možnost porážky připouštěl vždy," prohlásil tehdy.

O půlhodiny později už bylo jasné, že právě porážka je stále reálnější a že druhé kolo prezidentské volby ho se ziskem lehce nad 16 procent mine. Krátce nato bylo jasné, že bude patřit duelu Karel Schwarzenberg - Miloš Zeman.

Jan Fischer zůstal stranou novinářů, obklopen svými příznivci a volebním štábem. Sešel až po čtvrté, jen s krátkým prohlášením bez novinářských otázek a odmítl jakékoliv další rozhovory (předtím poskytl jen plánované interview pro Český rozhlas).

Příchod do volebního štábu
Příchod do volebního štábu | Foto: Vojtěch Marek

"Lidé rozhodli, že postupují dva straničtí kandidáti. Jsem stále přesvědčen, že Česká republika potřebuje změnu," prohlásil viditelně zklamaný Fischer.

Podporu pro 2. kolo si rozmyslí

V rozhovoru pro Radiožurnál jen prohlásil, že kromě péče o rodinu zatím "neví a neřeší", co bude dělat dál. Za příčinu prohry pak považuje "antikampaň" proti své osobě.

Zatím také nehodlá svým voličům doporučovat, koho volit ve 2. kole. "Možná, až se oklepe, tak si to rozmyslí," řekl jen člověk z Fischerova štábu. Něco podobného ostatně řekl i sám Fischer pro Český rozhlas.

Zklamání nahradila spokojenost

Odlišná nálada byla ve štábu jiného slibného kandidáta, který v posledních dnech kampaně nabíral na síle - Jiřího Dienstbiera. První výsledky vyvolaly mezi členy strany veselí, postupem času ale začalo být jasné, že se Dienstbier do druhého kola neprobojuje.

Zklamání ale netrvalo dlouho. Dientsbier stěží stačil odpovídat na gratulace svých příznivců, kteří se tísnili v přeplněných prostorách restaurace Hybernia v Lidovém domě.

K dobré náladě přispěly hlavně dvě věci. Přestože Dienstbier nepostoupil, získal značnou část voličů. "Mám obrovskou radost z výsledků našeho kandidáta," usmíval se předseda strany Bohuslav Sobotka. Radost vyvolal také katastrofální výsledek Přemysla Sobotky z ODS.

Na atmosféře se ale podepsal rozkol ve straně, kdy někteří ze sociálních demokratů otevřeně podpořili Miloše Zemana. Řada politiků tak ve volebním štábu chyběla. Nedorazila například místopředsedkyně strany Marie Benešová.

"Určitě mi uškodilo, že strana nebyla jednotná a část sociálních demokratů podpořila mého soupeře," uvedl Dienstbier. Na chování vlastních spolustraníků si postěžoval i Sobotka, podle něj zřejmě připravili kandidáta sociální demokracie o postup do druhého kola.

Dienstbiera přišli hned ve dvě hodiny podpořit především Sobotka a expremiér Vladimír Špidla, který vyzdvihl jeho kampaň. Většina místopředsedů dorazila až později.

Večerní zasedání grémia a předsednictva, kam už dorazili i politici, kteří podpořili Zemana, se nakonec usneslo, že vyzve voliče, aby ve druhém kole zvážili podporu Miloše Zemana.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 6 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy