Nejen úžeh. Vedra dopadají i na psychiku lidí a způsobují nespavost i halucinace

Michaela Prešinská Michaela Prešinská
21. 7. 2022 10:38
Vlna veder zasáhla Evropu již v polovině června, během něhož padlo několik teplotních rekordů. Ovšem extrémní horko dorazilo na kontinent až o měsíc později. Vedro se nepodepisuje jen na fyzickém zdraví, ale dopadá i na psychiku. Podle odborníků oslovených Aktuálně.cz mohou lidé trpět nespavostí, stresem nebo nedostatkem motivace. Vysoké teploty navíc značně zhoršují stav duševně nemocných.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Jakub Plíhal

Už několikrát se letos teploty v Česku dostaly nad třicet stupňů. Ve druhé polovině července se pak přehouply přes "supertropickou" úroveň, která činí 35 °C. Úmorná horka přitom nepřinášejí pouze řadu zdravotních rizik, ale významně ovlivňují člověka i po psychické stránce. Podle terapeutky Ivany Ballové za mentálními problémy způsobenými vedry stojí především nedostatek spánku, který může v kombinaci s horkem vést ke zmatenosti i halucinacím.

"Tyto potíže hrozí i zdravému člověku nehledě na věk. Nejdříve přijde únava, následně ochablost a pak vidiny," varuje terapeutka. Vysoké teploty navíc zesilují symptomy psychických poruch, jako jsou úzkosti či deprese.

Dopady nadměrně teplého počasí na klientech vnímá i psycholožka Lucie Skalíková z kliniky Canadian Medical, podle které kvůli horku častěji trpí senioři a lidé, kteří se aktuálně ocitli v životní krizi. "Je třeba si uvědomit, že v současnosti většina lidí žije ve městech, kde se upustilo od soužití s přírodou a přirozeného vyrovnávání se se změnami počasí. Člověk žijící v metropoli reaguje na počasí citlivěji, což je způsobeno i tím, že žije ve větším stresu," říká psycholožka.

Vysoké teploty jsou navíc podle Skalíkové často spojovány s podrážděností, nižší sebekontrolou i snadnějším podlehnutím impulzivním reakcím či negativním myšlenkám. "Pokud si představíme nevyspalého, psychicky přetíženého člověka, kterého bolí staré rány či obtěžují akutní potíže, asi nás nepřekvapí, že kromě depresí a úzkosti dochází k nárůstu hádek, potyček, násilí nebo třeba dopravních nehod," doplňuje.

To, že vedra mají na mentalitu zásadní vliv, potvrzuje i psychoterapeut a zakladatel portálu Terapie.cz Pavel Pařízek, podle kterého mohou lidé kvůli horku navíc čelit i ztrátě motivace.

Podle náměstka pro léčebnou péči z Národního ústavu duševního zdraví Pavla Mohra však Česko počet psychiatrických klientů, jejichž problémy se v souvislosti s vedry zhoršily, neeviduje. "Pokud někdo pociťuje zhoršení psychického stavu v důsledku vysokých teplot, pak se může jednat spíše o jednotlivé případy, jejichž stav lékaři systematicky nepozorovali," uvádí Mohr.

Vlna veder v Evropě a Česku, 19. července 2022.
Vlna veder v Evropě a Česku, 19. července 2022. | Foto: Twitter ČHMÚ

Vlivu horka na lidskou mentalitu se blíže věnovala letošní studie časopisu JAMA Psychiatry. Podle výsledků z údajů shromažďovaných od více než dvou milionů Američanů v období deseti let byla extrémní horka spojena se zvýšeným počtem návštěv psychiatrických ambulancí. Lidé nejčastěji vyhledávali pomoc v souvislosti se zneužíváním návykových látek, úzkostmi, schizofrenií nebo sebepoškozováním.

Ačkoli průzkum nepotvrdil přesnou příčinu zhoršení psychiky pacientů, podle autorů studie by za těmito problémy mohly stát nekvalitní spánek i nárůst beznaděje, úzkosti a stresu, které lze přičíst i obavám z očekávaných klimatických změn.

Nevyčítejme si nižší výkonnost

To, že vnímání dopadů globálního oteplování lidem ztěžuje prožívání horkých dnů, si myslí i psychoterapeut Pařízek. "Když si budeme říkat, že jsou vedra předzvěstí konce planety, celou situaci si zkomplikujeme. Lidé by si neměli ani vyčítat, že jsou v teple méně výkonní," upozorňuje.

Jestliže chce člověk přečkat nadměrné teploty a zároveň si udržet duševní pohodu, je zásadní, aby si na sebe nekladl vysoké nároky. Ideálně by se lidé ve vedrech měli věnovat pouze oddechovým aktivitám a nezatěžovat se namáhavými činnostmi. 

"Chápu, že ne každý má možnost vzít si kvůli horku volno v práci. Někdy se však dostaví takzvaná nesmlouvavost s vlastním utrpením, tedy stav, kdy si člověk uvědomí, že udržet si zdraví je to nejdůležitější. Většinou k němu však dochází až v důsledku silného trpění," vysvětluje psycholožka Ballová.

K udržení dobré duševní kondice může přispět také vycestování na venkov nebo dostatečná příprava na horko. "Když už člověk musí zůstat ve městě, měl by sledovat předpověď počasí a vytvořit si v domácnosti příjemné prostředí. Lidé, které teplo zaskočí, často trpí podstatně více," doplňuje.

Horka mají vliv i na paměť

Podle neurologa Tomáše Bruthanse by Češi měli dbát i na obecná zdravotní doporučení, která mohou zamezit vzniku úžehu nebo úpalu, jejichž projevy se také odráží na psychice. Mezi nejznámější rady patří dodržování pravidelného pitného režimu, oblékání vzdušných a přírodních materiálů nebo nošení pokrývky hlavy. "Oba tyto problémy se projevují podobně, přestože k nim dochází z odlišných důvodů. Úžeh vzniká v přímém důsledku působení slunce, úpal je však celkovým přehřátím organismu," vysvětluje lékař. 

Na nadměrné horko lidské tělo reaguje rozšířením podkožních cév. Nadbytečné teplo následně přechází do krve a s její pomocí je přeneseno na povrch těla, kde jsou aktivovány potní žlázy a zahájen proces ochlazování odpařováním. Kvůli nadměrnému zatížení organismu však může dojít ke stresové reakci, která se nejdříve projeví bolestí hlavy a únavou, často dopravenou podrážděností.

"Není výjimkou, že když se člověk před sluncem dostatečně nechrání, přichází o kapacitu operační paměti. Ochlazování krve zatíží tělo natolik, že nezbyde prostor na běžné úkony. Pacient začne zapomínat a je zmatený," vysvětluje Bruthans.

V krajních případech může člověk kvůli přehřátí zkolabovat a ztratit vědomí. "Na omdlévání nejčastěji trpí osoby, které mají s oběhem problémy kvůli dalším zdravotním potížím. To mohou být například obézní lidé, kterým průtok komplikuje tuková tkáň, nebo těhotné ženy," dodává neurolog.

Ve výjimečných případech může horké počasí vyvolat i epileptický záchvat, ke kterému může dojít i u zdravých osob. Stačí, aby byl člověk dehydratovaný, nenajedený, ve stresu či unavený.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Rýmuje o Havlovi a Bibli. Mistrem Česka ve slam poetry se stal Strýc Pepin

Mistrem Česka ve slam poetry, tedy v přednesu vlastních básnických textů, se tuto sobotu v zaplněné pražské MeetFactory stal nováček mezi slamery vystupující pod přezdívkou Strýc Pepin. Porazil 11 kolegů, kteří do finále postoupili z kvalifikačních kol v 11 městech.

Asi s deseti exhibicemi je Strýc Pepin, vítěz klasifikačního kola v Ústí nad Labem, na české slamerské scéně nováčkem. V prvním kole přednesl báseň o návštěvě knihovny a čtení Bible, ve druhém pobavil publikum satirickým textem o působení Václava Havla na sociální platformě, na níž sdílí své fotografie. "Věřil jsem, že to v Praze bude fungovat," řekl slamer na dotaz, proč vybral zrovna tato díla.

První ročník mistrovství republiky ve slam poetry se uskutečnil roku 2003 na olomouckém literárním festivalu Poezie bez hranic. Finále se dlouho konala v brněnském klubu Fléda. Do Prahy se slamerské klání přesunulo v roce 2016. Galavečer v MeetFactory moderoval slamer Anatol Svahilec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy