Vědma s advokátkou neuspěly. Soud potvrdil mnohaleté tresty za okradení umírajícího seniora

Marek Pokorný Marek Pokorný
11. 1. 2017 17:26
Soudce Městského soudu v Praze Tomáš Kubovec i napodruhé odsoudil advokátku Michaelu Salačovou a vědmu Štěpánku Kunstovou, že okradly o desítky milionů korun umírajícího Jiřího Baara. První ženě uložil osmiletý trest vězení, druhá dostala o dva roky méně. K novému projednání případ vrátil soudce Vrchního soudu v Praze Pavel Zelenka, který přikázal provést některé důkazy a prověřit, jaký podíl na "zchudnutí" dříve movitého seniora měla i další žena Blanka Buchová, která se označovala za jeho družku.
Michaela Salačová.
Michaela Salačová. | Foto: Marek Pokorný

Praha  Štěpánka Kunstová, která se prohlašuje za vědmu, byť prý příliš neumí psát a s obtížemi i čte, a advokátka Michaela Salačová půjdou na šest, respektive osm let do vězení. Podle soudce Tomáše Kubovce je nezpochybnitelně prokázáno, že v letech 2009 a 2010 připravily o majetek za desítky milionů korun – mimo jiné i secesní vilu v Hlinsku, byt či rodinnou hrobku – tehdy šestaosmdesátiletého Jiřího Baara, který v té době pobýval v sanatoriu v Ostředku na Benešovsku.

Soudce Kubovec tak potvrdil svůj rok starý rozsudek. Ten mu ale vrátil k novému rozhodnutí Vrchní soud v Praze a přikázal, ať doplní některé důkazy. A ať současně prověří, jaký podíl na okradení bezmocného seniora, který zemřel v sanatoriu pro nemocné Alzheimerovou chorobou na jaře 2010, má další žena – Blanka Buchová, která se prohlašovala za Baarovu přítelkyni. Ta přitom v případě vystupuje jako poškozená – Kunstová se Salačovou jí podle obžaloby i rozsudku výhrůžkami připravily o byt, který předtím údajně dostala od Baara.

Soudce Kubovec ale na adresu Buchové pouze pokrčil rameny. "My netvrdíme, že je čistý člověk, ale obžaloba byla podána pouze na přítomné obžalované," uvedl s tím, že se tak k její vině nemůže vyjadřovat. "Ale jsou určité indicie, že mohlo dojít z její strany k trestné činnosti," připustil nicméně.

Pravda je, že Buchová z Baarových účtů na sebe před jeho smrtí převedla na 15 milionů - vybírala je postupně prostřednictvím jeho platebních karet či převodů z účtů. A to v době, když už byl v léčebně pro nemocné Alzheimerovou chorobou. "Už v roce 2005 zajišťovala panu Baarovi sanatorium v Ostředku a musela tedy vědět, že s největší pravděpodobností už tehdy svéprávný není. Tím se nikdo nezabýval," poukazovala Salačová.

Z desítek milionů nic

Případ začal před zhruba deseti lety. Na jeho počátku byl senior Jiří Baar, který zrestituoval majetek za desítky milionů korun. Poté, co se kolem něj začalo motat několik žen, ale zemřel skoro bez prostředků.

Podle verdiktu soudu navštívila právnička Salačová Baara ve středočeském sanatoriu v Ostředku a podstrčila mu k podepsání několik čistých listů papíru. S jejich pomocí poté začala spolu se svou přítelkyní Štěpánkou Kunstovou převádět Baarův majetek právě na Kunstovou – napřed velkou vilu s pozemky za 18,5 milionu v Hlinsku, poté i družstevní byt či dokonce secesní rodinnou hrobku za 351 tisíc korun. "Urnu s popelem tak musí mít můj klient uloženou u sebe doma," uvedl advokát jednoho z poškozených dědiců Leoš Lejsek.

To ale nebylo vše: protože obě ženy věděly, že jako bývalý restituent měl Jiří Baar na účtu větší sumu peněz, rozhodly se sepsat i falešnou závěť – podle ní odkázal zámožný důchodce Kunstové (ta se vydávala za jeho nevlastní dceru) i všechen zbylý majetek.

A ještě ten byt

Chamtivost vyvrcholila jen pár dní poté, co senior v květnu 2010 zemřel. Salačová s Kunstovou se obrátily na Baarovu přítelkyni Buchovou, která předtím dostala od movitého seniora velký byt ve Vršovicích, a chtěly po ní, ať uvedený byt Kunstové daruje. Buchová prý podlehla – lekla se výhrůžek, že by se mohla stát spolupachatelkou předchozích případů, i toho, že by se jí mohlo něco stát. Podepsala proto darovací smlouvu, která byt na Kunstovou převedla. Vědma jej obratem prodala za 4,1 milionu korun.

Do případu se poté vložila policie, nasadila odposlechy a zatkla jak Salačovou a Kunstovou, tak dva přátele Kunstové, kteří jako svědci falešné převody podepisovali – překladatele Marka Pavku a choreografa Martina Gogu. Ti se před soudem přiznali a nakonec odešli s dvouletou podmínkou.

V té věštírně je působivá

Sama Salačová se hájila tím, že ji zmanipulovala Kunstová, která se prohlašuje za vědmu. "S lidmi to velice dobře umí, ve svém prostředí, v té věštírně, je velice působivá," uvedla.

Kunstová se zase před soudem obhajovala, že pouze plnila příkazy Salačové. Ta ji prý přesvědčila, že si ji Baar vybral za svou dědičku. A začala se Baarovým dědicům omlouvat. "Chci se omluvit pozůstalým, co jsem způsobila. Myslela jsem si, že mi ten majetek pan Baar chce dát. Nevěděla jsem, že to byl podvod, a budu se snažit to odčinit," říkala a žádala o co nejnižší trest, aby se mohla starat o své dvě děti, které mezitím porodila.

Verdikt měl proti loňskému jedinou změnu: dvouletou podmínku dal soudce Kubovec i advokátu Janu Slunečkovi, který prodejní smlouvy ověřoval. Původně totiž nechal jeho potrestání na stavovské komoře, ale Vrchní soud v Praze mu přikázal rozhodnout. Verdikt není pravomocný, byť se všichni tři muži vzdali práva na odvolání. Kunstová se odvolala a Salačová, která navíc nesmí působit deset let jako advokátka, si ponechala lhůtu na rozmyšlenou.

Na vynesený verdikt Kunstová reagovala evidentně nespokojeně. "Jak s tím můžete žít," obrátila se na soudce. "Mě spíš zajímá, jak s tím můžete žít vy," odpověděl Kubovec.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy