To nejtěžší z letošních maturit. Vyzkoušejte si, zda byste těchto 15 úloh zvládli

To nejtěžší z letošních maturit. Vyzkoušejte si, zda byste těchto 15 úloh zvládli
Správná odpověď na otázku 6.1 zní "je symbolem". Na otázku 6.2 jsou pak správnou odpovědí slova "skutečnosti" a "skupina". Právě se díváte na nejtěžší otázku v testu z českého jazyka. Na první její část správně odpovědělo jen 19,3 procenta maturantů.
V textu jsou s gramatickou chybou zapsána slova: ryzího, Přemyslovců, zpřístupněna a kapli. Všechna z nich odhalilo jen 19,6 procenta maturantů.
Správnou odpovědí byla v otázce 32 možnost B. Ani poezie nebyla ke studentům o mnoho smířlivější a správně na tuto otázku odpovědělo jen 25,9 procenta maturantů.
Správnou odpovědí na podotázku 24.1 je jméno českého spisovatele - "Jan Neruda". Bod šlo získat jen za uvedení příjmení i křestního jména autora. V podotázce 24.2 Cermat uznal za správnou odpověď buď "Povídky malostranské" nebo "Malostranské povídky". Na celé jméno autora si vzpomnělo jen 33,5 procenta studentů a jen o málo více z nich (37 procent) z paměti vyštrachalo název jeho sbírky povídek.
Foto: Shutterstock.com
Jakub Heller Jakub Heller
30. 7. 2020 20:14
Které úlohy zamotaly letošním maturantům nejvíce hlavu, ukazují nově zveřejněné detailní výsledky letošních maturit. Podívejte se na pět nejtěžších úloh z testů z matematiky, českého jazyka a angličtiny. Můžete si sami vyzkoušet, jestli byste v nich uspěli lépe než oni. Na ty nejtěžší otázky neodpověděla správně ani pětina studentů. Správné odpovědi najdete v popiscích u jednotlivých úloh.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Bouzková v Lexingtonu vyřadila Kontaovou a je v druhém kole

Tenistka Marie Bouzková vstoupila po koronavirové pauze na okruhu WTA vítězně do turnaje v Lexingtonu. Přípravu na US Open zahájila v Kentucky výhrou nad třetí nasazenou Britkou Johannou Kontaovou 6:4, 6:4.

Dvaadvacetiletá Bouzková, jež na začátku března před přerušením sezony neúspěšně bojovala o premiérový titul kariéry ve finále turnaje v mexickém Monterrey, získala proti Kontaové první set díky jedinému brejku za 51 minut.

Po něm si soupeřka vzala pauzu na konzultaci s lékařem a nechala si změřit tlak, brejk z úvodu druhé sady ale neudržela. Česká tenistka skóre otočila a po takřka dvou hodinách hry slavila postup.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

První letní posilou Liverpoolu je řecký obránce Tsimikas z Pirea

První letní posilou fotbalistů Liverpoolu je řecký obránce Kostas Tsimikas z Olympiakosu Pireus. S anglickým mistrem podepsal podle klubového webu pětiletou smlouvu. Přestupní částku "Reds" neuvedli, podle britských médií zaplatil klub za trojnásobného řeckého reprezentanta 13 milionů eur (kolem 340 milionů korun).

"Mám obrovskou radost a jsem velmi pyšný na to, že jsem tady. Liverpool je pro mě největší klub na světě. Je to čest být tady a udělám vše, co je v mých silách. Chci s týmem obhájit titul a vyhrát Ligu mistrů," řekl pro klubový web čtyřiadvacetiletý Tsimikas.

Za Olympiakos nastoupil od roku 2015 v součtu všech soutěží do 86 zápasů. Kromě toho hostoval v dánském Esbjergu a nizozemském Tillburgu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy