To nejtěžší z letošních maturit. Vyzkoušejte si, zda byste těchto 15 úloh zvládli

To nejtěžší z letošních maturit. Vyzkoušejte si, zda byste těchto 15 úloh zvládli
Správná odpověď na otázku 6.1 zní "je symbolem". Na otázku 6.2 jsou pak správnou odpovědí slova "skutečnosti" a "skupina". Právě se díváte na nejtěžší otázku v testu z českého jazyka. Na první její část správně odpovědělo jen 19,3 procenta maturantů.
V textu jsou s gramatickou chybou zapsána slova: ryzího, Přemyslovců, zpřístupněna a kapli. Všechna z nich odhalilo jen 19,6 procenta maturantů.
Správnou odpovědí byla v otázce 32 možnost B. Ani poezie nebyla ke studentům o mnoho smířlivější a správně na tuto otázku odpovědělo jen 25,9 procenta maturantů.
Správnou odpovědí na podotázku 24.1 je jméno českého spisovatele - "Jan Neruda". Bod šlo získat jen za uvedení příjmení i křestního jména autora. V podotázce 24.2 Cermat uznal za správnou odpověď buď "Povídky malostranské" nebo "Malostranské povídky". Na celé jméno autora si vzpomnělo jen 33,5 procenta studentů a jen o málo více z nich (37 procent) z paměti vyštrachalo název jeho sbírky povídek.
Foto: Shutterstock.com
Jakub Heller Jakub Heller
30. 7. 2020 20:14
Které úlohy zamotaly letošním maturantům nejvíce hlavu, ukazují nově zveřejněné detailní výsledky letošních maturit. Podívejte se na pět nejtěžších úloh z testů z matematiky, českého jazyka a angličtiny. Můžete si sami vyzkoušet, jestli byste v nich uspěli lépe než oni. Na ty nejtěžší otázky neodpověděla správně ani pětina studentů. Správné odpovědi najdete v popiscích u jednotlivých úloh.
 

Právě se děje

před 15 minutami

Majitel Zásilkovny zvýšil ve čtvrtletí tržby o 163 procent na miliardu

Skupina Packeta, která provozuje službu Zásilkovna, zvýšila v prvním čtvrtletí tržby o 163 procent na 1,09 miliardy korun. Počet přepravených zásilek v době koronavirových uzávěr obchodů stoupl o 158 procent na 16,9 milionu. Firma to v úterý uvedla v tiskové zprávě.

Zvyšoval se počet výdejních míst skupiny, za první tři měsíce letošního roku vzrostl jejich počet o téměř 1000 na více než 6800, z toho 4650 bylo v České republice. K rekordním výsledkům Packety podle výkonné ředitelky Simony Kijonkové výrazně přispěly všechny trhy, na kterých skupina působí. Vedle Česka rostla v Německu, Maďarsku, Polsku, Rumunsku i na Slovensku.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Výbuch ve Vrběticích znehodnotil okolní pozemky a znemožnil jejich využití, obce žádají stamilionové kompenzace

Obce a lidé z okolí vrbětického areálu, kde v roce 2014 vybuchly dva sklady s municí, žádají stát o odškodnění v řádu stovek milionů korun. Kvůli explozím a zásahu složek integrovaného záchranného systému, který skončil až loni, nemohli majitelé hospodařit na stovkách hektarů pozemků. Byly znehodnoceny, událost snížila cenu nemovitostí, měla i dopad na kvalitu života obyvatel, řekl v úterý novinářům europoslanec a advokát čtyř postižených obcí Stanislav Polčák.

Přímé škody na majetku obcí Vlachovice, Haluzice a Lipová a města Slavičína se podle něj pohybují okolo 80 milionů korun. Další škody způsobené obcím a obyvatelům odhadl na stovky milionů korun. Nároky by se podle Polčáka mohly hradit ze zvláštního fondu, jehož vznik obce iniciují. "Obce očekávají, že by se státem mohly dospět k dohodě nejpozději v září, což je i tak sedm let od výbuchu," uvedl Polčák.

Dosud obdrželi v roce 2015 pouze obyvatelé tří dotčených obcí odškodnění 3100 korun, a to za evakuaci po explozích. "Náležitém u odškodnění bránilo provádění záchranných prací, které byly ukončeny teprve na podzim loňského roku, a dále nezjištění skutečného viníka události. Pevně věříme, že s ohledem na nově zjištěné informace nyní stát k odškodnění přistoupí zodpovědně a především rychle," uvedl Zdeněk Hověžák (STAN), starosta Vlachovic, jejichž součástí jsou i Vrbětice.

Obce dále požádaly vládu a ministerstva obrany, vnitra a financí, aby byli v přiměřené době pohnáni k odpovědnosti viníci tragédie, i pokud by byli ve spojení s cizí státní mocí. Navrhly také adekvátní směnu vhodných pozemků ve vlastnictví státu s pozemky dotčenými mimořádnými událostmi. Požadují zabezpečení hloubkového pyrotechnického průzkumu na zasažených pozemcích. "Návrhy nyní budou projednávat zastupitelstva jednotlivých obcí," řekl Polčák.

Zdroj: ČTK
před 43 minutami

Bulharský prezident jmenoval svého spolupracovníka Janeva šéfem dočasné vlády

Bulharský prezident Rumen Radev jmenoval svého spolupracovníka Stefana Janeva šéfem dočasné vlády, která má zemi dovést k červencovým volbám.

Zdroj: ČTK
Další zprávy