To nejtěžší z letošních maturit. Vyzkoušejte si, zda byste těchto 15 úloh zvládli

To nejtěžší z letošních maturit. Vyzkoušejte si, zda byste těchto 15 úloh zvládli
Správná odpověď na otázku 6.1 zní "je symbolem". Na otázku 6.2 jsou pak správnou odpovědí slova "skutečnosti" a "skupina". Právě se díváte na nejtěžší otázku v testu z českého jazyka. Na první její část správně odpovědělo jen 19,3 procenta maturantů.
V textu jsou s gramatickou chybou zapsána slova: ryzího, Přemyslovců, zpřístupněna a kapli. Všechna z nich odhalilo jen 19,6 procenta maturantů.
Správnou odpovědí byla v otázce 32 možnost B. Ani poezie nebyla ke studentům o mnoho smířlivější a správně na tuto otázku odpovědělo jen 25,9 procenta maturantů.
Správnou odpovědí na podotázku 24.1 je jméno českého spisovatele - "Jan Neruda". Bod šlo získat jen za uvedení příjmení i křestního jména autora. V podotázce 24.2 Cermat uznal za správnou odpověď buď "Povídky malostranské" nebo "Malostranské povídky". Na celé jméno autora si vzpomnělo jen 33,5 procenta studentů a jen o málo více z nich (37 procent) z paměti vyštrachalo název jeho sbírky povídek.
Foto: Shutterstock.com
Jakub Heller Jakub Heller
30. 7. 2020 20:14
Které úlohy zamotaly letošním maturantům nejvíce hlavu, ukazují nově zveřejněné detailní výsledky letošních maturit. Podívejte se na pět nejtěžších úloh z testů z matematiky, českého jazyka a angličtiny. Můžete si sami vyzkoušet, jestli byste v nich uspěli lépe než oni. Na ty nejtěžší otázky neodpověděla správně ani pětina studentů. Správné odpovědi najdete v popiscích u jednotlivých úloh.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Policisté našli tělo jednoho z pohřešovaných mladíků, utopil se v Sázavě

Potápěči našli v neděli dopoledne v řece Sázavě na Kutnohorsku tělo jednoho z mladíků, po nichž od čtvrtka pátrali. Byla nařízena soudní pitva. Druhého chlapce policie stále hledá, řekla policejní mluvčí Michaela Richterová.

"Dnes v dopoledních hodinách potápěči z poříčního oddělení Labe nalezli tělo utonulého šestnáctiletého mladíka v řece za jezem u Soběšína. O jeho nálezu jsme již vyrozuměli rodiče. Po druhém chlapci potápěči stále pátrají," uvedla mluvčí.

Chlapci ve věku 15 a 16 let se ztratili poblíž Masarykova tábora YMCA nedaleko Soběšína. Jejich zmizení bylo ohlášeno v noci na čtvrtek, dosavadní pátrací akce byly neúspěšné. Do hledání se kromě potápěčů zapojili i psovod a vrtulník s termovizí. Prohledávali řeku od místa, kde byli chlapci viděni naposledy, až k Českému Šternberku. Po pohřešovaných mladících bylo zároveň vyhlášeno celostátní pátrání.

Kromě toho v sobotu policisté prohledávali řeku Sázavu také u kempu Cíl v Sázavě na Benešovsku. Hledali šestapadesátiletého muže, který se šel v pátek vykoupat a od té doby byl pohřešovaný. Tělo našel potápěč zhruba po dvou hodinách pod hladinou řeky poblíž kempu.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Stovky lidí vyrazily za koupáním k Brněnské přehradě, na místě hrozí dopravní kolaps

U Brněnské přehrady kvůli velkému množství aut hrozí kolaps dopravy, lidé by měli využít k přepravě městské hromadné dopravy. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Podle něj strážníci museli řešit desítky dopravních přestupků.

Situace byla komplikovaná už v sobotu. "Kvůli silnému provozu doprava na některých místech úplně zkolabovala. Například v Hrázní ulici stála auta ve velmi dlouhé koloně a situaci komplikovala nevhodně odstavená vozidla po obou stranách silnice," uvedl Ghanem.

"Rádi bychom požádali návštěvníky celé rekreační oblasti, aby nejezdili autem a místo toho využili městskou hromadnou dopravu, která je doveze až k Přístavní ulici. V opačném případě je možné, že odpolede a v podvečer budou silnice u přehrady neúnosně přetížené," upozornil Ghanem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy