Vedení školy vyrazilo do Asie, cesta skončila fiaskem

Jakub Novák
25. 2. 2013 12:11
Výprava přišla Vysoké učení technické v Brně na 287 tisíc korun
Kuala Lumpur.
Kuala Lumpur. | Foto: Reuters

Brno/Kuala Lumpur (Malajsie) - Návštěva Malajsie delegací z brněnské VUT (Vysoké učení technické) skončila fiaskem způsobeným nepřipraveností a chováním moravských akademiků.

Alespoň to ve své zprávě tvrdí tajemník českého velvyslanectví v Malajsii Martin Hubinger.

V ní popisuje průběh týdenní cesty zástupců školy, jejímž účelem byla podle prorektora Petra Kvíčaly "účast na vzdělávacích veletrzích s cílem získat zahraniční studenty-samoplátce do anglických studijních programů, které VUT v Brně nabízí".

Místo "otevírání dveří" případným zájemcům se mu však, podle diplomatické zprávy, podařil spíše opak.

"V médiích i na pracovní úrovni bývá často zmiňována nutnost větší podpory státu českým vysokým školám, vědě a výzkumu. Jednou z oblastí, kde může být pomoc ze strany státu přínosná, je navazování kontaktů a příprava jednání v zahraničí, často nazývané jako otevírání dveří. Díky prosincové návštěvě delegace VUT Brno je jisté, že v Malajsii bude otevírání dveří pro další české vysoké školy poměrně obtížné," začíná Hubingerova zpráva.

Čtenáři je tak hned jasné, že nepůjde o veselé čtení.

"Absence na dvou ze tří domluvených a odsouhlasených jednání, a to bez upozornění, či alespoň následné omluvy, nepodává o úrovni české akademické kultury dobré svědectví," pokračuje Hubinger.

Jak cesta probíhala?

Během příprav bylo domluveno, že by se výprava měla setkat se zástupci čtyř malajsijských vysokých škol - se zástupci té "nejideálnější" pro další spolupráci, Universiti Teknologi Malaysia (UTM), byla dohodnuta první schůzka, která byla zástupcem delegace v předvečer jejího konání potvrzena.

Foto: Naďa Straková

Delegace dorazila na místo schůzky šest minut před jejím plánovaným začátkem.

"Delegace do lobby hotelu dorazila ve vycházkovém oblečení. Reakcí pana prorektora Kvíčaly na oznámení, že máme zpoždění, byla věta, že ´to je sice hezký, ale my tam nepůjdeme´. Delegace podle slov pana prorektora na tuto schůzku nebyla připravená a neměla UTM co říct či prezentovat," stěžuje si Hubinger na průběh jednání.

"Alergický záchvat"

"Namluvit prorektorovi UTM a jeho kolegům čekajícím v oblecích před budovou rektorátu, že jeden z hostů dostal vážný alergický záchvat a musíme se o něj postarat, bylo překvapivě jednodušší, nežli vysvětlit české delegaci, že toto není informace, kterou lze podat 6 minut před plánovaným jednáním," dodává.

Proběhla návštěva na soukromé univerzitě LimKokWing, ta následující potom byla naplánovaná na stejný den na University of Malaya, nejstarší a velice respektované vysoké škole v zemi. Tam však česká výprava již nedorazila a ani do druhého dne o sobě nedala vědět.

Prorektor Kvíčala ve svém dopise rektorovi vysoké školy Karlu Raisovi mimo jiné napsal, že VUT v Brně se na místě účastnilo dvou vzdělávacích veletrhů s tím, že se prezentovalo na vlastním stánku.

Foto: Naďa Straková

Kvíčala: My ne, to ambasáda udělala chybu

"Ze strany malajsijských studentů jsme zaznamenali zájem o studium na VUT v Brně. A proto hodláme ve svých marketingových aktivitách v tomto regionu pokračovat i v roce 2013 - v roce 2012 jsme tam byli poprvé," slibuje Kvíčala.

Zároveň s tím v dopise zaútočil na ambasádu.

"Před uskutečněním cesty jsme se spojili českým velvyslanectvím v Kuala Lumpur s žádostí o asistenci při sjednávání schůzek s tamními univerzitami. Bohužel, před naším odjezdem nebyly potvrzené všechny schůzky (pouze jedna) a u dalších jsme čekali na upřesnění (které bylo nakonec doprovázeno zmatky - změna schůzky na poslední chvíli v pozdních nočních hodinách)," stěžuje si Kvíčala.

"Ze strany ambasády se nám však očekávané podpory nedostalo, pracovník ambasády se zachoval neprofesionálně a po jednom setkání s ním v podstatě nebylo možné dále komunikovat," dodává.

Dovolená za 287 tisíc?

Zdroj blízký VUT v Brně však potvrdil, že spíše než o selhání ambasády se skutečně jednalo o výrazné pochybení prorektora Kvíčaly, které nebylo ze strany rektora Raise nijak potrestáno, navzdory možnému poškození dobrého jména školy a nákladům na tento výjezd.

Fakulta informačních technologií VUT v Brně. Rekonstrukce a dostavba areálu bývalého Kartuziánského kláštera pro vysokoškolské účely.
Fakulta informačních technologií VUT v Brně. Rekonstrukce a dostavba areálu bývalého Kartuziánského kláštera pro vysokoškolské účely. | Foto: stavbaroku.cz

Ty se vyšplhaly přes částku 280 tisíc korun.

"Náklady na cestovné a pobyt čtyřčlenné delegace rektorátu VUT v Brně (další dva účastnící byli zástupci fakult a jejich pobyt byl hrazen z fakultních zdrojů) v Malajsii činily celkem 287 754 korun. Náklady hradilo VUT v Brně," říká mluvčí vysoké školy Jitka Vanýsková.

"V průběhu pobytu došlo k propagaci VUT v Brně na dvou vzdělávacích veletrzích, k domluvě VUT v Brně s německou organizací DAAD ohledně společného zastupování zájmů evropských univerzit v Malajsii v roce 2013 a rovněž k dohodě o podpisu rámcové smlouvy mezi VUT v Brně a univerzitou LimKokWing," popisuje výsledek týdenní výpravy Vanýsková.

Rána důvěryhodnosti českých vysokých škol

Celá záležitost byla projednávána na České konferenci rektorů. Emeritní rektor brněnské Masarykovy univerzity, profesor Jiří Zlatuška, to na svém facebookovém profilu označil za jeden z "případů, kdy se z rektorských úřadů stávají cestovní kanceláře pro výlety do exotických destinací za veřejné prostředky".

Podle Zlatušky takovéto případy, spolu s nepříliš velkou vstřícností vedení vysokých škol zveřejňovat své platy, "znevěrohodňují poukazování na nízkou úroveň financování vysokého školství u nás".

Naproti tomu trochu alibisticky se k tomuto výletu kromě samotného rektora Raise postavilo i ministerstvo školství, do jehož působnosti vysoké školy spadají.

MŠMT: Není to naše věc

"Propagace a navazování mezinárodní spolupráce spadá přímo do kompetencí vysokých škol. Ambasáda ani MZV od MŠMT žádné řešení situace nevyžadovaly. MŠMT není v tomto nijak kompetentní, VUT v Brně se zahraniční cesty účastnilo bez oficiálního pověření MŠMT," uvedla pouze mluvčí ministerstva Bohumila Potočná.

V dopise pro Aktuálně.cz rektor Rais také poukazuje na to, že prorektor Petr Kvíčala adresoval dopis ministru zahraničí, kterým "reagoval na skutečnost, že zpráva z velvyslanectví ČR v Kuala Lumpur, v níž je popisováno vystoupení delegace z VUT v Brně, obsahuje řadu nepravdivých a zkreslených informací".

Další krok tak nyní bude na ministerstvu zahraničí, které "v současné době vyhodnocuje informace, které má k dispozici a zvažuje další postup".

Co říkáte na "výlet" brněnské akademické delegace do Malajsie? Nebo opravdu pochybila ambasáda? Co ukazuje ono "ticho po pěšině" o schopnosti sebekontroly některých akademických institucí? Diskutujte na mé facebookové stránce!

 

Právě se děje

Další zprávy