Magistrát odvolal šéfa hřbitovů Červeného. Šetřil jsem, jedna městská firma okrádala druhou, hájí se

ČTK ČTK
31. 1. 2017 13:44
Šéfa pražských hřbitovů Martina Červeného stáhlo z jeho funkce vedení Prahy. Jako důvody uvedlo znepokojivé výsledky auditu. Červený pochybení odmítá. "Udělal jsem si zřejmě řadu nepřátel, když jsem chtěl organizaci ušetřit peníze. Jde třeba o zakázku na likvidaci odpadu, některé stavební zakázky, ale i moji snahu rozbít takzvaný kamenický gang, který ke svým obchodům využíval zaměstnance hřbitovů," tvrdí odvolaný ředitel.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Vedení Prahy odvolalo ředitele pražských hřbitovů Martina Červeného, který příspěvkovou organizaci vede od roku 2012. Odpovědný radní Daniel Hodek (ČSSD) se odkazuje na údajně znepokojivé výsledky auditu. Červený ale tvrdí, že za odvoláním je jeho snaha o zpřetrhání klientelistických vazeb, které jsou s organizací spojené. Mluví především o tendru na likvidaci hřbitovního odpadu. Trojkoalice pro odvolání nehlasovala. Proti je opoziční TOP 09.

Radní hlavního města udělali v posledních měsících podobné personální veletoče i v případě Institutu plánování a rozvoje (IPR) nebo trojské botanické zahrady.

Hodek už v pondělí řekl, že nálezy auditorů ohledně hřbitovů jsou natolik vážné, že materiál nemůže nechat ležet v šuplíku. "Já neumím zpochybňovat auditorskou zprávu tak renomované společnosti. Po veškerých diskusích to budu muset předložit k projednání," řekl radní. Navíc si prý nechal udělat právní rozbor, který nevyzněl pro vedení organizace stoprocentně kladně.

Hodek se k odvolání vyjádřil prostřednictvím mluvčího magistrátu Víta Hofmana. "Od 1. února, do doby než bude vybrán nový ředitel, je vedením Správy pražských hřbitovů pověřen Karel Kobliha, dosavadní vedoucí technického úseku," sdělil novinářům Hofman.

Červený pochybení odmítá. "Udělal jsem si zřejmě řadu nepřátel, když jsem chtěl organizaci ušetřit peníze. Jde třeba o zakázku na likvidaci odpadu, některé stavební zakázky, ale i moji snahu rozbít takzvaný kamenický gang, který ke svým obchodům využíval zaměstnance hřbitovů," tvrdí ředitel. V případě svozu odpadu si podle něj městem částečně vlastněné Pražské služby účtovaly asi o 30 procent odpadu víc, než kolik hřbitovy skutečně vyprodukovaly. "Jedna městská firma tak okrádala druhou," řekl. Pražské služby odpad svážely za deset až 11 milionů korun ročně, noví dodavatelé za asi tři miliony.

Primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ) tvrdí, že Trojkoalice nebyla o plánovaném kroku informována a neměla čas se s auditem seznámit. "Co se týká hospodaření, měl ředitel výsledky, které by město mělo ocenit. Důvody odvolání nám doteď nejsou zřejmé," uvedla. Červeného se zastala i opoziční TOP 09. "Současná rada vybíjí ředitele městských institucí jako hejna hus při ptačí chřipce. Zdravá nezdravá, všechno jedno," řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. "Zdá se, že rada je bez ohledu na potřeby města vedena jedinou snahou – obsadit ředitelská místa svými lidmi. Zejména se v tomto ohledu činí radní za sociální demokracii," doplnil Novotný.

Správa pražských hřbitovů se stará o více než 200 tisíc hrobů na 29 hřbitovech v metropoli. Červený ve funkci mimo jiné zavedl projekt adopce významných hrobů. Zasloužil se o digitalizaci hřbitovů. Na webu je proto k dispozici virtuální prohlídka hřbitova na Vyšehradě. Pod jeho vedením byla vypsána architektonická soutěž na dostavbu hřbitova v Hostivaři a byl opraven Malostranský hřbitov.

Hřbitovy nejsou jen skládka ostatků, ale i místo paměti národa. Tím, že tam bude naučná stezka nebo výstava, se klid pohřebiště podle mě neruší, říká ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 7 minutami

Vrah německého politika Waltera Lübckeho dostal u soudu doživotí

Na doživotí poslal německý soud do vězení Stephana Ernsta za předloňskou vraždu hesenského politika Waltera Lübckeho. Vražda vyvolala pobouření.

Zdroj: ČTK
Další zprávy