Magistrát odvolal šéfa hřbitovů Červeného. Šetřil jsem, jedna městská firma okrádala druhou, hájí se

ČTK ČTK
31. 1. 2017 13:44
Šéfa pražských hřbitovů Martina Červeného stáhlo z jeho funkce vedení Prahy. Jako důvody uvedlo znepokojivé výsledky auditu. Červený pochybení odmítá. "Udělal jsem si zřejmě řadu nepřátel, když jsem chtěl organizaci ušetřit peníze. Jde třeba o zakázku na likvidaci odpadu, některé stavební zakázky, ale i moji snahu rozbít takzvaný kamenický gang, který ke svým obchodům využíval zaměstnance hřbitovů," tvrdí odvolaný ředitel.
(Ilustrační foto)
(Ilustrační foto) | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Vedení Prahy odvolalo ředitele pražských hřbitovů Martina Červeného, který příspěvkovou organizaci vede od roku 2012. Odpovědný radní Daniel Hodek (ČSSD) se odkazuje na údajně znepokojivé výsledky auditu. Červený ale tvrdí, že za odvoláním je jeho snaha o zpřetrhání klientelistických vazeb, které jsou s organizací spojené. Mluví především o tendru na likvidaci hřbitovního odpadu. Trojkoalice pro odvolání nehlasovala. Proti je opoziční TOP 09.

Radní hlavního města udělali v posledních měsících podobné personální veletoče i v případě Institutu plánování a rozvoje (IPR) nebo trojské botanické zahrady.

Hodek už v pondělí řekl, že nálezy auditorů ohledně hřbitovů jsou natolik vážné, že materiál nemůže nechat ležet v šuplíku. "Já neumím zpochybňovat auditorskou zprávu tak renomované společnosti. Po veškerých diskusích to budu muset předložit k projednání," řekl radní. Navíc si prý nechal udělat právní rozbor, který nevyzněl pro vedení organizace stoprocentně kladně.

Hodek se k odvolání vyjádřil prostřednictvím mluvčího magistrátu Víta Hofmana. "Od 1. února, do doby než bude vybrán nový ředitel, je vedením Správy pražských hřbitovů pověřen Karel Kobliha, dosavadní vedoucí technického úseku," sdělil novinářům Hofman.

Červený pochybení odmítá. "Udělal jsem si zřejmě řadu nepřátel, když jsem chtěl organizaci ušetřit peníze. Jde třeba o zakázku na likvidaci odpadu, některé stavební zakázky, ale i moji snahu rozbít takzvaný kamenický gang, který ke svým obchodům využíval zaměstnance hřbitovů," tvrdí ředitel. V případě svozu odpadu si podle něj městem částečně vlastněné Pražské služby účtovaly asi o 30 procent odpadu víc, než kolik hřbitovy skutečně vyprodukovaly. "Jedna městská firma tak okrádala druhou," řekl. Pražské služby odpad svážely za deset až 11 milionů korun ročně, noví dodavatelé za asi tři miliony.

Primátorčina náměstkyně Petra Kolínská (Trojkoalice/SZ) tvrdí, že Trojkoalice nebyla o plánovaném kroku informována a neměla čas se s auditem seznámit. "Co se týká hospodaření, měl ředitel výsledky, které by město mělo ocenit. Důvody odvolání nám doteď nejsou zřejmé," uvedla. Červeného se zastala i opoziční TOP 09. "Současná rada vybíjí ředitele městských institucí jako hejna hus při ptačí chřipce. Zdravá nezdravá, všechno jedno," řekl předseda klubu zastupitelů TOP 09 Václav Novotný. "Zdá se, že rada je bez ohledu na potřeby města vedena jedinou snahou – obsadit ředitelská místa svými lidmi. Zejména se v tomto ohledu činí radní za sociální demokracii," doplnil Novotný.

Správa pražských hřbitovů se stará o více než 200 tisíc hrobů na 29 hřbitovech v metropoli. Červený ve funkci mimo jiné zavedl projekt adopce významných hrobů. Zasloužil se o digitalizaci hřbitovů. Na webu je proto k dispozici virtuální prohlídka hřbitova na Vyšehradě. Pod jeho vedením byla vypsána architektonická soutěž na dostavbu hřbitova v Hostivaři a byl opraven Malostranský hřbitov.

Hřbitovy nejsou jen skládka ostatků, ale i místo paměti národa. Tím, že tam bude naučná stezka nebo výstava, se klid pohřebiště podle mě neruší, říká ředitel Správy pražských hřbitovů Martin Červený. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

před 35 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy