Vedení ODS nechce, aby byl kongres volební

Martina Machová Michal Žák Martina Machová, Michal Žák
19. 10. 2009 21:44
Požadovaly to oblastní organizace, výkonná rada je proti
Mirek Topolánek by neměl obhajovat svůj mandát už letos.
Mirek Topolánek by neměl obhajovat svůj mandát už letos. | Foto: Jan Langer

Praha - Listopadový kongres ODS zřejmě nebude volební. Výkonná rada ODS na svém večerním jednání odmítla požadavek některých oblastních organizací.

S požadavkem, aby bylo na kongresu zvoleno nové vedení partaje, vystoupila minulý týden českobudějovická oblastní rada ODS. Připojila se k ní také ODS v Mostě a Plzni a nejnověji o tom spekulovali také občanští demokraté z Prahy 11.

Předsedovi strany Mirku Topolánkovi vyčítají, že se vzdal poslaneckého mandátu a tím stranu zbytečně oslabil.

Kritizují také způsob, jakým vedení ODS komunikuje s regiony. Prý s nimi řadu klíčových kroků nekonzultuje a strana podle nespokojenců nemá jasnou politickou koncepcí.

Pro svolání volebního kongresu či změnu plánovaného nevolebního na volební by nespokojení straníci potřebovali jednu třetinu oblastních sdružení nebo by se pro to muselo vyjádřit stejný poměr z rady

Mirek Topolánek na zatím spíše ojedinělé výzvy odpověděl, že měnit listopadový kongres na volební by ODS uškodilo. Své loňské vítězství nad Pavlem Bémem označil za jednoznačné. Zároveň ale požádal o silnější předsednický mandát.

ODS slibuje vizi pro budoucnost

Vedení strany se chce na kongresu věnovat programu a idejím.

"Od svého založení byla a je ODS nejviditelnějším nositelem a zastáncem hodnot demokracie a svobody, které prosadila právě listopadová revoluce," napsali občanští demokraté v prohlášení, v němž připomínají dvacáté výročí sametové revoluce.

ODS chce představit takzvanou Vizi 2020. Ta by měla ukázat, jak si představuje budoucí vývoj České republiky. Zaměřit se chce na obranu svobody, postavení ČR ve světě či vzdělání.

Výkonná rada zároveň doporučila zákonodárcům ODS, aby podpořila vládní návrh rozpočtu na příští rok a naopak nezvedla ruku pro takzvané porcování medvěda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Agentura Fitch potvrdila rating Česka. Očekává, že se země s ekonomickými dopady vypořádá

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings opět potvrdila hodnocení úvěrové spolehlivosti Česka na stupni AA-. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že agentura se hodnocení v dohledné době nechystá změnit.

Stabilní výhled podle agentury odráží očekávání, že se v Česu podaří díky přiměřené politické reakci absorbovat šok, který pandemie covidu-19 znamená pro domácí a zahraniční poptávku a že se česká ekonomika díky postupnému rušení protikoronavirových omezení a vakcinaci stabilizuje. Fitch odhaduje, že se na stavu hospodářství pozitivně projeví investice z fondů Evropské unie a vyzdvihuje silný český trh práce.

Podle české ministryně financí Aleny Schillerové není překvapením, že si ČR svou "skvělou pozici" v očích mezinárodních a nezávislých autorit bezpečně udržuje, míra veřejného zadlužení totiž zemi podle ní řadí mezi "nejdisciplinovanější ekonomiky" v EU.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Sjezd v Kitzbühelu se dnes kvůli počasí nepojede

V Kitzbühelu se dnes lyžaři na start slavného sjezdu nepostaví. Pořadatelé závod Světového poháru na Hahnenkammu zrušili vzhledem k nepříznivým povětrnostním podmínkám a ke stavu obávané sjezdovky Streif. Začátek byl naplánován na 11:30, ale jury a Mezinárodní lyžařská federace FIS hned po ranní inspekci rozhodly kvůli sněžení, dešti a mlze o zrušení závodu.

Během poledne se rozhodne o zbylém programu závodního víkendu. Podle aktuálního plánu je v neděli na programu superobří slalom.

Dnes se měl na Hahnenkammu jet klasický závod po páteční předehře, kterou představovala náhrada za neuskutečněný sjezd ve Wengenu. Z vítězství se radoval Švýcar Beat Feuz, závod ale zastínily dva těžké pády a nakonec se kvůli silnému větru dostalo na trať jen 30 lyžařů, tedy minimální počet pro započítání výsledků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy