Vedení KSČM: Opatření se dají vyhlásit i bez nouzového stavu, prodloužení nepodpoříme

ČTK ČTK
5. 2. 2021 11:48
Širší vedení KSČM nepodporuje další prodloužení nouzového stavu v Česku kvůli covidu-19. Sdělila to mluvčí strany Helena Grofová. Podle informací z jednání byl postoj lídrů KSČM při pátečním zasedání výkonného výboru jednoznačný. Komunisté se shodli na tom, že nutná opatření proti šíření epidemie může kabinet vyhlásit i bez toho, aby nouzový stav nadále trval.
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM).
Předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO) a místopředseda Vojtěch Filip (KSČM). | Foto: ČTK

Nouzový stav aktuálně platí od 5. října zatím do 14. února. Žádost o jeho další prodloužení by měla vláda projednat v pondělí a sněmovna posoudit ve čtvrtek odpoledne. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes varoval před tím, že neprodloužení nouzového stavu by znamenalo totální kolaps zdravotního systému, nekontrolované šíření epidemie a obrovský nárůst úmrtnosti.

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček před jednáním řekl, že širšímu vedení doporučí, aby prodloužení nouzového stavu nepodpořilo. Opatření jsou podle zástupce KSČM v Ústředním krizovém štábu zbytečná a k ničemu nevedou. Podle poslance Jiřího Dolejše lze bez nouzového stavu zařídit i další nasazení vojáků v nemocnicích, kvůli kterému v minulosti KSČM žádost vlády podpořila. Týká se to podle něj i dalších opatření, která kabinet nouzovým stavem zaštiťuje, míní.

 

Právě se děje

Další zprávy