Vedení ČSSD vybralo lídra pro eurovolby, kandidátku by měl táhnout europoslanec Poc

rb Domácí rb, Domácí
30. 11. 2018 16:50
Lídrem ČSSD do květnových eurovoleb by se měl stát jejich současný poslanec Evropského parlament Pavel Poc. Deníku Aktuálně.cz to řekl předseda strany Jan Hamáček. Návrh stranického grémia bude příští týden schvalovat předsednictvo a ústřední výbor strany.
Europoslanec za ČSSD Pavel Poc.
Europoslanec za ČSSD Pavel Poc. | Foto: ČTK

"Včera jsme s kolegy i přes italský lobbing námitkou stopli použití dichromanu sodného (karcinogen, mutagen, toxický pro reprodukci) pro barvení oblečení. Řada firem jako H&M jej dávno přestala používat. Nebudeme přeci nosit toxické oblečení," propagoval v pátek na Twitteru svou práci v europarlamentu Poc.

Aktuálně je v Bruselu místopředsedou Výboru pro životní prostředí, veřejné zdraví a bezpečnost potravin (ENVI). Na sociálních sítích patří v informování o své práci mezi nejaktivnější české europoslance. A v příštích týdnech lze čekat, že svou komunikaci ještě zintenzivní.

Vedení sociální demokracie ho chce totiž nominovat lídrem kandidátky do voleb do Evropského parlamentu, které proběhnou příští rok v květnu.

"Grémium se shodlo na tom, že by kandidátku sociální demokracie do voleb do Evropského parlamentu měl vést europoslanec Pavel Ploc. Návrh bude schvalovat příští týden v sobotu v Hradci Králové širší vedení sociální demokracie, později ústřední výkonný výbor," řekl Aktuálně.cz Hamáček.

Na druhém místě kandidátky chce ČSSD další současnou europoslankyni Olgu Sehnalovou. "Jde o vyváženou kandidátku," řekl novinářům předseda ČSSD Jan Hamáček.

Sám Pavel Poc, který do ČSSD podle svého webu vstoupil v roce 1997, se pokusí vybojovat už své třetí funkční období v europarlamentu, poprvé byl zvolen v roce 2009. Znovu funkci obhájil ze třetího místa kandidátky v roce 2014, kdy se mohl během kampaně pyšnit výsledky analýzy think-tanku Evropské hodnoty, podle které měl nejlepší docházku ze všech českých europoslanců.

Poc nebude mít jednoduchý úkol - pokusí se zlomit dosavadní ne zrovna přesvědčivé výsledky ČSSD v posledních volbách. Kdyby se mu stranu podařilo dovést k výsledku, jaký inkasovala v evropských volbách před čtyřmi lety, byl by to nepochybně úspěch. V roce 2014 skončila ČSSD v eurovolbách se ziskem více než 14 procent třetí za ANO a TOP 09 a STAN .

Vystudovaný biolog se původně věnoval hormonální regulaci chování hmyzu a v etologické laboratoři Fyziologického ústavu ČSAV i podvědomému vnímání u zvířat. V letech 1993 až 1998 pracoval Poc jako vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu v Mariánských Lázních. Zabýval se zde mimo jiné regulací invazních rostlin a zpracoval metodiku likvidace bolševníku velkolepého.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu v Horním Slavkově, poblíž místa činu zadržela šedesátiletého muže

Policie vyšetřuje dvojnásobnou vraždu, která se stala v sobotu v Horním Slavkově na Sokolovsku. Nedaleko místa činu zadržela podezřelého šedesátiletého muže, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva.

Vražda se stala ve večerních hodinách. "Na odlehlém místě policisté u osobního automobilu nalezli dvě osoby bez známek života. Provedeným ohledáním za přítomnosti soudního lékaře bylo zjištěno, že obě osoby zemřely násilnou smrtí. O několik desítek metrů od vozidla byl zadržen podezřelý šedesátiletý muž," popsal Kopřiva.

Kriminalisté zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu vraždy a na případu dál pracují. Vzhledem k počáteční fázi vyšetřování nechce policie zatím bližší podrobnosti zveřejňovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Schodek rozpočtu letos může stoupnout nad 400 miliard korun

Schodek státního rozpočtu letos vzroste podle předsedkyně Národní rozpočtové rady Evy Zamrazilové minimálně na 400 miliard korun ze schválených 320 miliard Kč. Uvedla to v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Ekonomka a členka iniciativy KoroNERV-20 Helena Horská s tím souhlasila, ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) to nevyloučila. Nová výše rozpočtového schodku s ohledem na dopady daňového balíčku bude podle ní stanoven koncem února nebo počátkem března.

"Nevím, řeknu to na přelomu února a března. Nemohu to vyloučit," uvedla v pořadu ČT Schillerová k možnosti, že se schodek vyšplhá nad 400 miliard korun. Podle ministryně financí ale nelze do rozpočtu pouze prostě započítat dopady daňového balíčku. Podle prosincového odhadu ministerstva financí by měl balíček snížit příjmy veřejných rozpočtů o 98,7 miliardy korun, z toho příjmy státního rozpočtu o 87,5 miliardy korun. Ministryně dnes však mluvila o dopadu 65 miliard korun na státní rozpočet

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

U břehů Turecka se potopila ruská nákladní loď, záchranáři se snaží pomoci asi 15 členům posádky

U tureckého pobřeží Černého moře se potopila ruská nákladní loď. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na turecká státní média. Záchranáři se nyní snaží pomoci asi 15 členům posádky, kteří uvízli na moři v trojici záchranných člunů.

Loď určená pro přepravu sypkého nákladu se potopila u pobřeží regionu Inkumu. Oběti na životech zatím nejsou hlášené a příčina neštěstí není jasná.

Guvernér turecké provincie Bartin Sinan Güner uvedl, že na záchraně námořníků se pracuje, počasí je však velmi špatné. V oblasti silně prší a sněží a fouká silný vítr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy