Vědci: Ve znečištěných místech Ostravska se umírá dříve

Pavel Baroch
15. 1. 2011 15:37
Střední očekávaná délka života je až o 1,5 roku kratší než je průměr ČR
Foto: Martin Netočný

Praha - Ve znečištěných oblastech Ostravska, kde jsou pravidelně a dlouhodobě překračovány imisní limity v ovzduší, umírají lidé podle aktuálních vědeckých poznatků dříve, než je to obvyklé v České republice.

Rozdíl je dokonce i mezi "špinavými" a "čistšími" regiony Moravskoslezského kraje.

"Muži mají střední délku života v posledních pěti letech ve 'znečištěné' oblasti přibližně o 17, v 'čistší' oblasti o 13 měsíců kratší než v České republice," uvádí se ve studii, na níž se podílelo šest expertů z Ústavu experimentální medicíny a Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem a jejíž závěry má Aktuálně.cz k dispozici.

Lépe jsou na tom ženy, jejichž střední délka života je ve "znečištěné" oblasti Moravskoslezského kraje v posledních pěti letech přibližně o 5 měsíců kratší a v "čistším" regionu dokonce jen o 2 měsíce.

Do oblasti s vyšším znečištěním zahrnul tým okolo Radima Šráma z Ústavu experimentální medicíny okresy Opava, Karviná a Frýdek-Místech. Čistšími okresy jsou Opava, Bruntál a Nový Jičín. Výzkum o úmrtnosti je součástí dlouhodobého projektu, jehož cílem je zjistit, jak znečištěné ovzduší ovlivňuje zdravotní stav obyvatel Ostravska.

V pánevních oblastech se umírá ještě dřív

Ještě hůře než Ostravsko jsou na tom s délkou života pánevní oblasti Ústeckého kraje. "Oproti České republice je střední délka života u mužů kratší asi o 2 roky, u žen o více než rok a půl," uvedli vědci ve své zprávě.

Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu.
Pohled od západu přes Ostravu. Nad ocelárnami se každou chvíli vyvalí oblak rudého prachu. | Foto: Ludvík Hradilek

Radim Šrám to vysvětluje tím, že vysoké koncentrace škodlivin, kterým byli vystaveni obyvateré severozápadních Čech především v minulosti, se i po zlepšení stále projevuje na zdraví lidí.

Více úmrtí na nádory

Vědci slevovali vývoj úmrtnosti na Ostravsku v letech 1997 až 2008, kdy měly k dispozici údaje o znečištění ovzduší prachovými částicemi.

"Úmrtnost způsobená zhoubnými nádory a respiračními chorobami je ve 'znečištěné' oblasti Moravskoslezského kraje u obou pohlaví významně vyšší ve srovnání s oblastí 'čistší' a také významně vyšší než v České republice," uvádí se ve zprávě.

Podle vědců na tom má podíl právě špinavý vzduch. "Střední délka života se sice trvale prodlužuje, ale je zásadně kratší v lokalitách s vyšší úrovní znečištění ovzduší," upozorňili odborníci.

Více žen kouří a hned přibylo rakoviny

Ve zprávě se upozorňuje, že kromě znečištěného ovzduší s do úmrtnosti promítají i další faktory, především životní styl nebo úroveň lékařské péče. Tím si vědci vysvětlují i to, že ve "znečištěném" regionu Moravskoslezského kraje je méně úmrtí na kardiovaskulární choroby než v "čistších" okresech.

"Úmrtnost způsobená všemi zhoubnými nádory přibližně až do roku 2004 stoupá u mužů i žen, a pak až do konce sledovaného období u obou pohlaví klesá. Domníváme se, že příznivý vývoj je do značné míry způsoben pokroky v prevenci, diagnostice a především v terapii některých skupin zhoubných nádorů," uvádí se rovněž ve studii.

Experti upozornili, že v některých sledovaných oblastech v posledních letech výrazně přibylo úmrtí žen na rakovinu plic a dýchacího ústrojí, což dávají do souvislosti s tím, že přibývá žen-kuřaček.

 

Právě se děje

Další zprávy