Vědci našli na Hodonínsku brouka dřepčíka, v Česku byl považován za vyhynulého

ČTK ČTK
13. 1. 2021 11:54
Přírodovědci našli v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku brouka dřepčíka, kterého v Česku považovali za vyhynulého. Dřepčíka v tuzemsku pozorovali po více než 30 letech, uvedla Česká společnost ornitologická.
Jedna z vodních ploch v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska
Jedna z vodních ploch v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska | Foto: Jaroslav Zaňát

Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost.

Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu. Entomologové tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do takzvaného Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, kdy jeden druh brouka dřepčíka byl považován dokonce za regionálně vyhynulého v rámci Česka. "Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně," uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Foto: Archiv ČSO

Ornitologové v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela. K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. "Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy," uvedl Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ornitologické společnosti.

Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Díky podpoře veřejnosti se loni ornitologické společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektarů pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.

 

Právě se děje

Další zprávy