Vědci našli na Hodonínsku brouka dřepčíka, v Česku byl považován za vyhynulého

ČTK ČTK
13. 1. 2021 11:54
Přírodovědci našli v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku brouka dřepčíka, kterého v Česku považovali za vyhynulého. Dřepčíka v tuzemsku pozorovali po více než 30 letech, uvedla Česká společnost ornitologická.
Jedna z vodních ploch v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska
Jedna z vodních ploch v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska | Foto: Jaroslav Zaňát

Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost.

Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu. Entomologové tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do takzvaného Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, kdy jeden druh brouka dřepčíka byl považován dokonce za regionálně vyhynulého v rámci Česka. "Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně," uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Foto: Archiv ČSO

Ornitologové v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela. K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. "Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy," uvedl Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ornitologické společnosti.

Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Díky podpoře veřejnosti se loni ornitologické společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektarů pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Izrael odsoudil zvolení ultrakonzervativce Raísího íránským prezidentem, svět by podle něj neměl s jeho režimem vyjednávat o návratu k jaderné dohodě.

Izraelský premiér Naftali Bennet dnes odsoudil zvolení ultrakonzervativce Ebráhíma Raísího íránským prezidentem a prohlásil, že nová íránská vláda bude "režimem brutálního popravčího", se kterým by svět neměl vyjednávat o návratu k jaderné dohodě z roku 2015. Raísí s přehledem ovládl páteční prezidentské volby, které však provázela nejnižší volební účast od založení islámské republiky.

Bennett na prvním televizním brífinku po jednání nové izraelské vlády prohlásil, že Raísího nástup k moci zajistil íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí, a nikoli svobodné a férové hlasování.

"Raísího zvolení je (…) poslední příležitostí pro světové mocnosti, aby se probudily, než se vrátí k jaderné dohodě, a aby pochopily, s kým se to snaží dohodnout," řekl Bennett.

Zdroj: ČTK
před 27 minutami

V Arizoně vjel řidič do cyklistů, několik z nich je v kritickém stavu

Řidič pickupu najel v sobotu do několika účastníků charitativního cyklistického závodu poblíž amerického města Show Low ve státu Arizona. Šest cyklistů bylo převezeno do nemocnice v kritickém stavu. Pětatřicetiletý podezřelý se snažil z místa incidentu ujet, policie jej ale dostihla a postřelila. Nachází se rovněž v kritickém, ovšem stabilním stavu. Okolnosti a motiv činu policie zatím blíže nekomentovala, svědci na místě však agentuře AP řekli, že podle nich muž najel do cyklistů úmyslně.

Podle mluvčí místních úřadů se kromě šesti kriticky raněných dva cyklisti dostavili do nemocnice po vlastní ose. Jednoho z vážně poraněných lékaři dopravili helikoptérou do větší nemocníce poblíž města Phoenix.

Zdroj: ČTK
Další zprávy