Vědci našli na Hodonínsku brouka dřepčíka, v Česku byl považován za vyhynulého

ČTK ČTK
13. 1. 2021 11:54
Přírodovědci našli v ptačím parku Kosteliska u Dubňan na Hodonínsku brouka dřepčíka, kterého v Česku považovali za vyhynulého. Dřepčíka v tuzemsku pozorovali po více než 30 letech, uvedla Česká společnost ornitologická.
Jedna z vodních ploch v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska
Jedna z vodních ploch v nově vznikajícím Ptačím parku Kosteliska | Foto: Jaroslav Zaňát

Jihomoravská pobočka České společnosti ornitologické spravuje mokřadní území v nivě říčky Kyjovky od loňského roku. Vytváří tu Ptačí park Kosteliska se stezkami a v budoucnu i pozorovatelnami pro veřejnost.

Kromě ptáků se na Kosteliskách daří i hmyzu. Entomologové tam nalezli hned 99 ohrožených druhů, které jsou zařazeny do takzvaného Červeného seznamu bezobratlých. Z toho byly dva kriticky ohrožené, kdy jeden druh brouka dřepčíka byl považován dokonce za regionálně vyhynulého v rámci Česka. "Takovou pestrou škálu biotopů na tak malém prostoru lze v dnešní době nalézt jen velmi vzácně," uvedl Ondřej Konvička z Východomoravské pobočky České společnosti entomologické.

Foto: Archiv ČSO

Ornitologové v oblasti pozorovali 162 ptačích druhů, z toho polovina tam hnízdila či se o to alespoň pokoušela. K vzácným druhům hnízdícím v roce 2020 v Ptačím parku Kosteliska patří například bukač velký, bukáček malý, moudivláček lužní či čejka chocholatá. Tři mláďata tu vyvedl i kriticky ohrožený vodouš rudonohý.

Odborníci předpokládají, že díky správné péči se počet druhů ještě navýší. "Ještě předloni bylo území neprostupnou džunglí zarostlou invazními druhy rostlin. Loni jsme kosením, vyřezáváním dřevin a pastvou ovcí začali vytvářet vhodné podmínky pro mokřadní, vodní i luční ptáky. Ochranou přirozených mokřadů, vytvářením nových tůní a obnovou tradičního hospodaření se původně nehostinné území postupně mění v mokřadní ráj pro ptáky a další živočichy," uvedl Gašpar Čamlík z Jihomoravské pobočky ornitologické společnosti.

Ptačí park Kosteliska leží v nivě říčky Kyjovky v blízkosti ornitologicky atraktivních Mutěnických rybníků. Díky podpoře veřejnosti se loni ornitologické společnosti v lokalitě podařilo vykoupit 2,7 hektarů pozemků a dalších více než pět hektarů je v jednání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americké ministerstvo financí poprvé povede žena, exšéfka centrální banky Yellenová

Americký Senát schválil Janet Yellenovou do funkce ministryně financí v administrativě demokratického prezidenta Joea Bidena. Bývalá šéfka americké centrální banky (Fed) bude první ženou, která resort financí za 232 let jeho existence povede, připomněla agentura AP. Senátní výbor pro zahraniční vztahy též schválil nominaci Antonyho Blinkena do pozice šéfa americké diplomacie.

Podle agentury AP se pro Yellenovou ve 100členném Senátu vyslovilo 84 senátorů, 15 bylo proti. Očekává se, že bude hrát klíčovou roli ve schválení Bidenova stimulačního balíku v hodnotě 1,9 bilionu dolarů (bezmála 41 bilionů korun). Návrh naráží na tvrdý odpor republikánů, kterým se zdá příliš vysoký.

Zdroj: ČTK
Další zprávy