Čeští vědci pomohou vytvořit počítačový model nemocného srdce. Ukáže každou vadu v jeho fungování

Adéla Skoupá Adéla Skoupá
1. 6. 2016 6:24
Přední odborníci z Česka se jako jediní ze střední a východní Evropy zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami a přesnými výpočty, jak dané srdce funguje. Projekt s názvem Living Heart odstartoval americký inženýr Steven Levin, jehož dcera trpí srdeční vadou, proto se rozhodl kromě modelů aut či letadel projektovat také modely lidského srdce. Zapojil do projektu nejlepší světové vědce, k nimž se připojil i tým českých odborníků v čele s Janem Veselým z ČVUT.
Přední odborníci z Česka se zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami.
Přední odborníci z Česka se zapojili do výzkumu, který by měl pro kardiochirurgy vytvořit počítačový model srdce každého pacienta i s jeho vadami. | Foto: Libor Fojtík

Praha - Počítač dnes sice zvládne poměrně přesně nasimulovat třeba to, co se stane s autem při havárii. O poznání složitější je ale vymodelovat do detailu lidské srdce a vypočítat, jak přesně funguje. Kvůli onemocnění srdce nebo cév přitom jen v Česku dlouhodobě umírá až 50 procent lidí.

Čeští odborníci se nyní jako jediní ze střední a východní Evropy připojili ke špičkovým vědcům z ústavů, jako je Stanfordova univerzita nebo Massachusettský technologický institut, do projektu s odvážným cílem - dát kardiochirurgům počítačový model, jenž jim do budoucna výrazně usnadní práci.

Dnes se lékaři při přípravě na složité operace spoléhají hlavně na své zkušenosti, poučky a snímky z magnetické rezonance. Tvůrci projektu Living Heart chtějí, aby doktoři do roka začali nástroj běžně používat. Za vývoj se postavil i americký medicinský regulátor FDA.  

Nyní je hotový funkční model zdravého srdce.

"Vize je taková, že se srdce pacienta nasnímá na magnetické rezonanci, v programu se vytvoří jeho přesný model, i s vadou. Pak se pomocí matematických rovnic vypočítá, jak přesně konkrétní srdce funguje, a lékař se bude moct dívat například na pohyby nebo tlaky uvnitř dutin,“ říká Jan Veselý z Fakulty strojní Českého vysokého učení technického, jeden ze členů českého týmu.

A vysvětluje, že lékaři si tak budou moci lépe připravit například nástroje na operaci nebo určit správnou velikost a umístění stentů či umělých chlopní.

Do projektu se Jan Veselý společně se svými kolegy zapojil koncem loňského roku. Celosvětově přitom běží od poloviny roku 2014.

Rozjel ho Američan Steven Levin působící jako inženýr ve firmě Dassault Systèmes - právě ta dodává vědcům po celém světě speciální počítačový program, v němž model vzniká. Levinova dcera se narodila se srdeční vadou, nyní jí je šestadvacet let a prošla si už čtyřmi implantacemi kardiostimulátorů.

Levin se rozhodl, že podobně jako jeho firma vytváří modely aut nebo letadel, vymodeluje i lidské srdce. Spojil proto nejlepší světové vědce, aby posbírali co největší množství dat a vyvinuli tak co nejpřesnější model.

S českým týmem si firma podala ruku i proto, že má dlouholeté zkušenosti s testováním měkkých tkání. Zkoumají přímo lidské, což není v zahraničí běžné. Mají proto užitečná data, kterými model "nakrmí".

Čechy oslovil český zástupce firmy Tomáš Ivančík. "Následoval sled telefonních hovorů s Amerikou, Stevenem Levinem a ostatními. Posílali jsme jim materiály, co umíme, jestli bychom se jim hodili. Nakonec to dopadlo dobře, do konce června máme zkušební lhůtu. Nyní oslovujeme lékaře s nabídkou spolupráce na výzkumu," říká Jan Veselý.

V Česku se podle statistik ročně provede mezi osmi a devíti tisíci operacemi srdce, největší množství připadá na pražský IKEM.

"Myslím si, že tyto zobrazovací metody mohou rozhodně pomoct hlavně studentům medicíny nebo začínajícím chirurgům. Když máte odoperovaných tisíce srdíček, už víte, kde může co být," míní profesor Jan Pirk, přednosta Kardiocentra a Kliniky kardiovaskulární chirurgie v IKEMu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Vítkovice sestupují z druhé ligy

Fotbalisté Vítkovic v dnešním utkání 28. kola prohráli 1:3 ve Varnsdorfu a jsou prvním sestupujícím z druhé ligy. Slezané mají dvě kola před koncem na příčky zajišťující záchranu nesmazatelnou ztrátu osmi bodů. Domácí naopak opustili sestupové pásmo.

Varnsdorf do důležitého souboje vstoupil velmi rázně a už v deváté minutě vedl 2:0 po brankách Schöna s Ondráčkem. Po přestávce přidal třetí gól Breda a hosté už jen v nastavení snížili. Varnsdorf se tak po šesti kolech dočkal vítězství a přiblížil se záchraně.

Dvě kola před koncem je Varnsdorf s 25 body těsně nad sestupovým pásmem na čtrnácté příčce a od patnáctého Sokolova ho dělí dva body. Poslední Vítkovice jsou se 17 body už bez šance a po čtyřech letech mají namířeno do třetí nejvyšší soutěže MSFL.

Další zprávy