Sedmička vědců představila Equilibrium, problémy bude řešit komplexně

ČTK ČTK
4. 2. 2020 18:08
Sedm českých předních odborníků se sešlo ve správní radě nově vzniklého Institutu Equilibrium. Jeho cílem je zaměřit se na propojení odborníků z různých odvětví a diskusi o vzdělání, ekonomice a technologiích.
Foto: ČTK

Správní radě institutu předsedá expert na robotiku Vladimír Mařík, další členové jsou egyptolog Miroslav Bárta, biochemik Václav Pačes, neurochirurg Vladimír Beneš a ekonomové Milan Zelený, Zdeněk Souček a Peter Staněk. Institut chce oslovit další odborníky i širší veřejnost. Jeho zástupci ho v úterý oficiálně představili v Obecním domě v Praze.

Vědci několikrát zdůraznili, že hlavním přínosem institutu je podle nich interdisciplinarita a přístup k jednotlivým problémům z hlediska různých oborů. Jako jeden z příkladů Vladimír Mařík vypíchl elektromobily. Uvedl, že automobilky sice plánují jejich výrobu, ale nadále existují otázky kolem budoucí dostatečnosti infrastruktury nabíjení těchto vozů, podoby měst i ekologických záležitostí.

Také v rámci své profese vidí Mařík mnoho věcí k řešení. "Myslím, že těch problémů, které máme v umělé inteligenci a robotice, je hodně - těch, co potřebují interdisciplinární řízení. Ať je to robotika, chování robotů, ať je to třeba otázka uvolňování pracovní síly a její přeškolování na nové profese v souvislosti s robotizací," dodal.

Jako další velké téma pak zástupci institutu zmínili vzdělání, chtějí se zaměřit na podporu kreativity a podnikání. Ekonom Zdeněk Souček řekl, že pro Česko jsou velice důležité nápady, k výuce dotýkající se podnikání se podle něj i na odborných školách přistupováno zastaralým způsobem. Třetím hlavním zaměřením institutu bude právě ekonomika a možnosti ekonomického rozvoje Česka.

První konference institutu proběhne letos 15. dubna. Hlavním program je představení se dalším odborníkům, ale konference, workshopy a přednášky mají cílit i na širokou veřejnost. Mařík doplnil, že součástí institutu je i dvanáctičlenný poradní sbor, jehož členy jsou například bývalá předsedkyně Technologické agentury Rut Bízková nebo jaderný fyzik Vladimír Wagner. Členové institutu s nimi podle Maříka diskutují další odborné otázky. Do konce roku by měly proběhnout i další dvě, už tematické konference. Jedna bude zřejmě o energetice či vodě.

Institut, který se prezentuje jako nezávislý, je v současnosti financován z příspěvků členů a příznivců. Další peníze by podle členů správní rady měly plynout z prodeje publikací, workshopů či vypracování zpráv a stanovisek. Zmínili také možnost budoucí spolupráce se sponzory.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy