Věci veřejné znovu nasadily spojence ABL Moroze

Martina Machová Martina Machová
7. 9. 2011 6:30
Po Radku Johnovi zaměstnal muže z bezpečnostní agentury i ministr dopravy Dobeš
Nový poradce ministra dopravy Michal Moroz.
Nový poradce ministra dopravy Michal Moroz. | Foto: anov.cz

Praha - Obchodní partner ABL a někdejší náměstek Radka Johna na ministerstvu vnitra Michal Moroz teď působí jako poradce ministra dopravy za Věci veřejné Pavla Dobeše.

Podle informací Aktuálně.cz se Moroz účastní jednání po boku ministra a ten potvrdil, že služeb někdejšího klíčového muže Johnova vnitra skutečně využívá.

Do svého týmu si jej prý vybral proto, že jej zná z centrály Věcí veřejných. Dobeš navíc oceňuje Morozovy zkušenosti získané při angažmá na ministerstvu vnitra a uznává jeho práci.

"Pan Moroz pracuje na úseku bezpečnosti za symbolickou částku tři nebo pět tisíc korun, není tedy hrazen jako zaměstnanec," uvedl Dobeš s tím, že je součástí jeho poradního týmu.

"Konzultuji s ním například různá podezření, analyzuje zprávy, které v tomto duchu dostávám," líčí ministr. Moroz pro něj například zjišťuje "míru relevance podnětů" na nestandardní práci a chování úředníků, které jako ministr obdrží.

Nebyl odsouzen, tak nevadí

Podle Dobeše by přítomnost Moroze na ministerstvu neměla být důvodem koaličních pří a dřívější kritiku jeho angažmá na ministerstvech VV označuje za "jednu z personálních koaličních kauz".

"Na ministerstvu financí je pan Šnábl, který byl pravomocně odsouzen, a je poradce ministra na problematiku finančních operací. Přitom byl odsouzen za zpronevěru. Pan Moroz možná někomu nesedí, nikdy nic ale neudělal," argumentuje Dobeš.

Michala Moroze zaměstnal i Radek John. Bil se za něj tak vehementně, že raději sám ve vládě skončil.
Michala Moroze zaměstnal i Radek John. Bil se za něj tak vehementně, že raději sám ve vládě skončil. | Foto: Ludvík Hradilek

Podle něj není v Morozově případě namístě "věčná ostrakizace" jen proto, že někomu osobně nesedí.

Michal Moroz se stal nejprve klíčovým mužem v ministerském týmu předsedy Věcí veřejných Radka Johna.

Ten jako vicepremiér nejenže vybojoval jeho setrvání ve funkci náměstka na vnitru, ale když se pohádal s premiérem Petrem Nečasem o pokračování jeho angažmá ve svém protikorupčním týmu, sám raději rezignoval.

Jeho nástupkyně na vicepremiérském postu Karolina Peake Morozovy služby odmítla. Nyní se ovšem ukazuje, že jde o muže pro Věci veřejné skutečně nepostradatelného.

Michal Moroz se stal nepřijatelným pro koaliční partnery poté, co vyšlo najevo, že Asociace na ochranu věřitelů, jejímž je prezidentem, na svém webu protizákonně zveřejnila jména a rodná čísla 200 lidí. Za tento prohřešek udělil Úřad pro ochranu osobních údajů asociaci pokutu 20 tisíc korun.

Bártův obchodní partner

Další podezření nad jeho minulostí pak vzbudily informace o vztahu s bývalou společností neformálního šéfa Věcí veřejných Víta Bárty.

Moroz byl rovněž českým zástupcem izraelské společnosti Nemesysco, která dodává speciální technologie na analýzu hlasu. Tento systém využívaný při odposleších nabízela firma údajně také bezpečnostním složkám státu.

Nepostradatelný muž VV v minulosti působil rovněž ve vymahačských a bezpečnostních agenturách. Z nich ovšem v době, kdy působil na ministerstvu vnitra, oficiálně odešel.

 

Právě se děje

Další zprávy