Věci veřejné připravují pád ředitele VZP. Už na pondělí

Jan Němec (redaktor) Petr Holub, Jan Němec (redaktor)
26. 1. 2011 7:18
Manažerovi vyčítají špatné vedení a nehospodárnost. Chystají na něj i trestní oznámení

Praha - Už příští týden v pondělí by mohl padnout ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák.

Zástupci Věcí veřejných ve správní radě pojišťovny už začali o jeho pádu vyjednávat a podle zástupců dalších politických stran, které mají v tomto orgánu své zástupce, nejsou tyto kroky úplně bez šancí.

"Teď to předjednáváme," potvrdil Aktuálně.cz poslanec Věcí veřejných a člen správní rady VZP Michal Babák. "Pokud se to podaří, tak odvolání zařadíme."

Další zástupci politických stran naznačili, že by se k plánu Věcí veřejných mohli připojit. Jen ODS řekla, že za ředitelem stojí.

Vede to špatně

Své výhrady daly Věci veřejné Pavlu Horákovi  najevo už minulý týden. Veřejně, na tiskové konferenci. 

Manažerovi, který vede největší zdravotní pojišťovnu v zemi od roku 2006, vyčítají špatné vedení pojišťovny a nehospodárné projekty. A chystají na něj trestní oznámení, což oznámily už minulý týden.

Aktuálně.cz má v ruce podklady pro správní radu a v nich zástupci VV píší o "neutěšeném stavu VZP", jejíž management "promrhal v době přebytků finanční zdroje".

Podle dat Petra Fialy z Asociace českých a moravských nemocnic měla VZP koncem roku 2008 na účtu přes 11 miliard korun, v roce 2009 to bylo 6,5 miliardy a na konci loňského roku pak kolem 3,5 miliardy korun.

Konkrétně napadají projekt elektronických zdravotních knížek IZIP, očkovací program Avenir nebo zakázky na informační technologie - jako je např. projekt Akord, který propojuje databáze lékařů a pojišťoven.

Materiál obsahuje otázky typu "Jaký byl dosud přínos projektu Akord?" či "Jak by technicky vypadala organizace projektu - byli by všichni do 15 minut ošetřeni?". Od ředitele Horáka chtějí odpovědi. 

Ředitel mlčí

Ředitel Horák odmítl obvinění Věcí veřejných komentovat.

"Před jednáním správní rady se pan ředitel nebude k této aktivitě vyjadřovat," vzkázal Aktuálně.cz přes ředitelku komunikace VZP Annu Veverkovou.

Správní rada pojišťovny je složena z deseti členů, které jmenuje vláda, a z dalších dvaceti, které volí poslanecká sněmovna.

"Vládní" členy reprezentuje například ekonom a exministr financí nebo průmyslu vlád ČSSD Jiří Rusnok nebo náměstek ministra zdravotnictví Jiří Schlanger. "Sněmovní" část pak tvoří převážně poslanci.

Zástupci TOP 09, kteří se označují za nejbližší spojence Věcí veřejných ve správní radě,  si chtějí ještě počkat na vyjádření ředitele Horáka.

"Jsou to všeobecně známé věci. Ale materiál zbytečně oslabují citace z médií nebo i anonymního diskutéra pod článkem," říká člen správní rady a poslanec za TOP 09 Jan Farský.

ODS za Horáka

V tuto chvíli si ředitel Pavel Horák může být víceméně jistý podporou ze strany zástupců ODS. Předseda správní rady a poslanec za ODS Marek Šnajdr už minulý týden mluvil o "mediálním pokřiku", který slouží "osobnímu zviditelnění" některých poslanců VV.

Podobně mluví i další poslanec za ODS Boris Šťastný: "Vidím za tím spíš mediální hru ve chvíli, kdy jsou Věci veřejné pod mediálním tlakem kvůli kauze kolem ABL nebo policejního prezidenta."

S ředitelem Horákem je Šťastný jako člen správní rady spokojený: "VZP je manažersky řízena v pořádku a vedena správným směrem. Doufám, že v pondělí zvítězí zdravý rozum."

"Nemám problém se k odvolání připojit!"

Zástupci ČSSD, kteří mají druhé nejsilnější zastoupení v radě VZP, už mluví trochu jinak.

"Pokud se to (výhrady k řediteli Horákovi - pozn. red.) prokáže, všichni jsme odvolatelní," řekl sociální demokrat Jaroslav Krákora. 

Výsledek pondělního jednání si odhadnout netroufl, uvedl však, že ho zatím nikdo z dalších členů správní rady nekontaktoval. 

"Bylo by správné dát panu Horákovi prostor pro vyjádření - a pak zvážit, zda ho odvolat," prohlásila Soňa Marková, která ve správní radě VZP zastupuje komunisty.

"Nehospodárnost spojená s jeho jménem tam je a já osobně nemám problém se k odvolání připojit," dodala.

Pokud se zástupcům VV nepodaří odvolat ředitele VZP v pondělí, jsou rozhodnuti to nevzdat. "Pak to zkusíme 25. února," potvrzuje poslanec Babák.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Benátky pokutují neuctivé turisty, Češi se ve městě proháněli na kole

Italské Benátky se potýkají s neotesanými turisty, kteří porušují takzvané "urbánní dekorum", tedy pravidla slušného chování v historickém městě. 

Francouzský turista si vysloužil pokutu ve výši 150 eur (zhruba 3835 korun) za to, že na hlavním benátském kanále provozoval takzvaný paddleboarding, tedy jízdu na prkně vestoje s pádlem. Uvedla to dnes místní policie, která se zaměřuje i na dodržování pravidel slušného chování ve městě na laguně a provedla zátah proti "neuctivým" návštěvníkům. Ti se do starobylých Benátek opět vrací ve větším množství po posledním proticovidovém lockdownu.

Policie zmínila i další příklady pokleslého chování turistů, včetně případu dvou Čechů, kteří dostali pokutu ve výši 100 eur každý. Jeden z nich se projížděl po náměstíčku Campiello Selvatico na kole, druhý se proháněl před historickým palácem Palazzo Cavalli na elektrickém skútru.

Dvě Němky podle policie musely zaplatit pokutu v úhrnné výši 250 eur za to, že se slunily v bikinách u kostela San Stae, což policie označila za další příklad "degradace" města. Tři turisté z Bangladéše pak dostali každý pokutu 50 eur za to, že po historickém mostě Ponte della Costituzione hrkali s cestovními kufry na kolečkách.

Další zprávy