Věci veřejné brzdí svého ministra, školné zmírní

Jakub Novák
7. 2. 2012 19:07
Nechceme porušovat koaliční smlouvu, tvrdí VV. Důvodem má být obrat TOP 09
Akademici byli vyslyšeni, VV brzdí svého ministra
Akademici byli vyslyšeni, VV brzdí svého ministra | Foto: Jan Langer

Praha - Symbolické zápisné a školné pouze při překročení standardní doby studia, to jsou možnosti, o kterých bude nově vyjednávat ministr školství Josef Dobeš (VV) s premiérem a akademickou obcí.

Pověřilo ho tím v úterý vedení Věcí veřejných.

Véčkaři však zároveň odmítli, že by šlo o porušení koaliční smlouvy, která se školným počítá.

Prostor pro nová vyjednávání podle nejmenší vládní strany údajně otevřela TOP 09, protože jako "nejtvrdší zastánce školného nyní otočila o 180 stupňů", prohlašují Věci veřejné.

O čem se nezmiňují je, jaký podíl na Dobešově rozhodnutí nesou i nedávné protesty akademické obce a studentské demonstrace, které se konaly a dál konají na různých místech po republice.

Ústup reformistů?

Ministr školství prohlašuje, že nejdůležitější nyní pro něj je dokončení příprav zákona o finanční pomoci studentům, protože současný systém je podle něho asociální. "Musí tam být spoření, půjčky, prospěchová a sociální stipendia," říká Dobeš o zákonu, který však v současné podobě možnost stipendií prakticky ignoruje.

Dalším krokem pak má být diskuze o samotném školném. Ministr Josef Dobeš k tomu říká: "Je možné - a to je potřeba probrat s panem premiérem a začít se bavit s akademiky - že nemusíme striktně lpět na plošném školném."

Vzkříšení zápisného

Znovu se začíná mluvit také o zápisném, které v minulosti navrhovaly vysoké školy jako jednu z možností a které zmiňoval v rozhovoru pro Aktuálně.cz také rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl.

"Vnímám, že z Rady vysokých škol, z úst jejího předsedy docenta Fischera, zaznívá nyní zápisné - mně tahle myšlenka není cizí, dovedu si ho představit, bavme se tedy o jeho výši a formě," říká k tomu Dobeš.

Od čeho však ustoupit nemíní, je nutnost platit školné v případě překročení pěti let studia. Podle ministra "přes tohle vlak nejede, buď se student bude snažit a splní to v termínu, nebo bude platit".

To samé má potom platit i pro absolventy jedné vysoké školy - v případě dalšího studia by měli automaticky platit školné i oni.

Školné v režii akademiků

Odlákat pozornost od eurofondů, nebo skutečná snaha o změnu?
Odlákat pozornost od eurofondů, nebo skutečná snaha o změnu? | Foto: Ludvík Hradilek

Jak už v minulosti řekla pro Aktuálně.cz šéfka školského výboru Anna Putnová (TOP 09), je zavedení školného reálné až od roku 2015. To však Věci veřejné odmítají. "Není správné posunout takový závazek na další vládu," zaznívá z úst vedení této strany.

Výši školného by si podle návrhu zákona o vysokých školách stanovovala každá vysoká škola - teoreticky by pak některé mohly stále nabízet studium zdarma.

V paragrafované verzi zákona by měla být nastavena pouze horní hranice této částky. Školné by mělo být fixně dané na celou dobu standardní délky studia.

 

Právě se děje

Další zprávy