Večerníčka čeká další stěhování, na dětský kanál ČT

Pavel Baroch
7. 6. 2012 22:14
Na nový kanál se přesunou všechny dětské pořady, ČT uvažuje dokonce o dvou Večerníčcích
Večerníček
Večerníček | Foto: Česká televize

Praha - Tradiční dětský pořad České televize Večerníček čeká další stěhování.

Nové vedení veřejnoprávní televize možná už na konci letošního roku spustí nový dětský a vzdělávací kanál, kam by se měl Večerníček přesunout.

Tiskové oddělení ČT sice na dotaz Aktuálně.cz původně uvedlo, že Večerníček zůstane na druhém programu, avšak následně informaci opravilo: podle aktuálních plánů se počítá s tím, že Večerníček zamíří právě na nový kanál. Dokonce se uvažuje o tom, že by se měl vysílat Večerníček dvakrát.

Večerníček se spolu se zpravodajskými Událostmi stal zkraje roku symbolem změn, které započaly po nástupu nového generálního ředitele Petra Dvořáka.

Nejznámější dětský pořad se totiž po desítkách let přesunul z prvního programu ČT na "dvojku".

Vysílací schéma s Večerníčkem nepočítá

Z navrhovaného vysílacího schématu nového dětského kanálu, jak ho ředitel Dvořák představil ve středu Radě ČT, vyplývá, že se chce zaměřit na několik věkových skupin, přičemž těžištěm vysílání vlastní tvorby budou děti ve věku čtyři až osm let, a to v době od čtyř do půl šesté odpoledne. Součástí tohoto bloku mají být dětské soutěže, vzdělávací pořady nebo Kouzelná školka.

Mezi půl šestou a osmou by mělo vysílání mířit na starší dětskou kategorii mezi devíti až dvanácti lety. ČT plánuje, že v této době chce vysílat například kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

"A večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku třináct až osmnáct let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů," sdělila mluvčí ČT Michaela Fričová. Čas po desáté večer má patřit mladým lidem, kterým už bylo osmnáct. 

Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Kdy přesně chce televize Večerníčka vysílat, ČT zatím nesdělila.

Děti přepínají jinam

Když se v lednu přesunul Večerníček z prvního na druhý program, pochvalovalo si nové vedení České televize, jak se díky tomu zvýšila jeho sledovanost. Zatímco v lednu se na něj dívalo asi 70 tisíc dětí ve věku od čtyř do devíti let, v únoru už to bylo 100 tisíc.

Jenže aktuální údaje společnosti Mediaresearch už zdaleka tak optimistická nejsou. V průměru se od ledna do května dívalo na Večerníčka 63 tisíc dětí ve věku čtyři až devět let. V této věkové kategorii ČT dokonce předčí i konkurenční dětské pásmo na TV Barrandov, na kterou se ovšem celkově dívá více dětí ve všech věkových skupinách.

Mnohem lépe si Večerníček paradoxně stojí u starších lidí. "Teď v úterý jej sledovalo 202 tisíc diváků všech věkových kategorií," řekl Aktuálně.cz Marek Illiaš z tiskového oddělení ČT.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co nabídnou další programy? Prozradí vám TV program.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Do ulic vyrazily desetitisíce Maďarů u přiležitosti výročí protisovětského povstání

Do budapešťských ulic v sobotu při příležitosti 65. výročí protisovětského povstání vyrazily desetitisíce Maďarů. Demonstrace na dnešek svolali jak stoupenci premiéra Viktora Orbána, tak jeho odpůrci. Maďarsko příští rok čekají parlamentní volby, ve kterých bude Orbán poprvé od nástupu k moci v roce 2010 čelit jednotné frontě opozičních stran, napsala agentura Reuters.

Orbán své příznivce v centru města vyzval, aby hájili to, čeho bylo za jeho vlády dosaženo. Obvinil rovněž Brusel a Washington ze snahy zasahovat do maďarské politiky. Washington a americký miliardář maďarského původu George Soros podle něj využívají svých peněz a médií, aby v Maďarsku dostali k moci své lidi, tedy maďarskou levicovou opozici.

"Nezáleží však na tom, co chtějí v Bruselu, ve Washingtonu a v médiích řízených ze zahraničí. Budou to Maďaři, kdo rozhodne o svém vlastním osudu," prohlásil Orbán. "Věříme ve stejné hodnoty: rodinu, národ a silné a nezávislé Maďarsko," řekl svým příznivcům.

Organizátoři provládní demonstrace uvedli, že chtějí opozici i Bruselu ukázat svou jednotu. "Je nemožné, že opět čelíme útokům ze strany Západu, který neustále kritizuje Viktora Orbána," uvedla podle Reuters jedna z účastnic demonstrace. "Volby příští rok budou o tom, zda Maďarsko zůstane suverénní zemí, nebo se rozplyne v muslimském moři," dodala.

Opozice povzbuzená dobrým výsledkem v místních volbách v roce 2019 a také příznivými průzkumy veřejného mínění se rozhodla utvořit společnou koalici, i když jsou v ní ideologicky velmi nesourodé strany od zelených, socialistů a liberálů až po pravicový Jobbik. V čele koalice stojí Péter Márki-Zay, který na dnešní opoziční demonstraci slíbil, že v případě zvolení jeho vláda navrhne novou ústavu, omezí korupci, zavede euro a zaručí svobodu médií, "Současný režim se stal morálně neudržitelným," prohlásil. Průzkumy signalizují těsný volební souboj mezi Orbánovou stranou Fidesz a opoziční koalicí.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Ozbrojenci v Nigérii zaútočili na věznici a osvobodili stovky trestanců

Ozbrojenci v jihozápadním nigerijském státě Oyo v pátek večer zaútočili na věznici a osvobodili přes 800 zadržovaných. Podle agentury Reuters to dnes oznámila vězeňská služba. Dopadeno podle ní zatím bylo 262 vězňů, po dalších 575 se stále pátrá. Útočníci měli podle vězeňské služby "sofistikované zbraně" a po přestřelce s ostrahou odpálili zeď do dvora věznice dynamitem.

Incident je již třetím letošním přepadením věznice v nejlidnatější africké zemi, což vzbuzuje vážné bezpečnostní obavy. V uplynulém roce se terčem podobných útoků stala také jiná bezpečnostní zařízení, včetně policejních stanic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šwiateková a Muguruzaová mají jistou účast na tenisovém Turnaji mistryň

Polka Iga Šwiateková a Španělka Garbině Muguruzaová jsou dalšími dvěma jistými účastnicemi tenisového Turnaje mistryň. Vyplývá to z průběžného žebříčku podle výsledků v aktuální sezoně. Právo startu na listopadovém vyvrcholení sezony v mexické Guadalajaře tak má sedm tenistek, ale vzhledem k ohlášené neúčasti světové jedničky Ashleigh Bartyové zbývají ještě dvě místa.

Vedle Češek Barbory Krejčíkové a Karolíny Plíškové se už dříve na Turnaj mistryň kvalifikovaly Běloruska Aryna Sabalenková a Řekyně Maria Sakkariová.

Muguruzaová, které neublížila čtvrtfinálová porážka v Moskvě, se na podnik pro osm nejlepších hráček sezony vrátí po čtyřech letech. Jejím maximem ze tří účastí je semifinále v roce 2015. Dvacetiletá Šwiateková bude mít na Turnaji mistryň premiéru. Loni sice vyhrála Roland Garros, ale plánovaný Turnaj mistryň v čínském Šen-čenu se tehdy nehrál a ani za něj nebyla náhrada.

Mezi adeptkami na zbývající dvě postupová místa má nejlepší pozici nedávná vítězka velkého turnaje v Indian Wells Paula Badosaová ze Španělska. Za ní bude místo mezi elitou hájit Tunisanka Ons Džabúrová.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ruský ministr obrany obvinil NATO ze shromažďování sil blízko ruských hranic

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v sobotu obvinil Severoatlantickou alianci ze shromažďování vojenských sil v blízkosti ruských hranic. Podle agentury Interfax rovněž uvedl, že NATO není ochotno jednat s Moskvou o evropské bezpečnosti za rovných podmínek. Ministrovy výroky jsou nejnovější známkou rostoucího napětí mezi Ruskem a NATO, píše agentura Reuters.

Severoatlantická aliance ve čtvrtek schválila nový plán, jak čelit potenciálním vojenským či hybridním hrozbám ze strany Ruska. Ministři obrany aliančních zemí na zasedání v Bruselu přijali strategii, která má členské státy ochránit před možným napadením raketami s jadernou hlavicí stejně jako před hackerskými útoky na klíčovou infrastrukturu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy