Mimořádná zpráva

Večerníčka čeká další stěhování, na dětský kanál ČT

Pavel Baroch
7. 6. 2012 22:14
Na nový kanál se přesunou všechny dětské pořady, ČT uvažuje dokonce o dvou Večerníčcích
Večerníček
Večerníček | Foto: Česká televize

Praha - Tradiční dětský pořad České televize Večerníček čeká další stěhování.

Nové vedení veřejnoprávní televize možná už na konci letošního roku spustí nový dětský a vzdělávací kanál, kam by se měl Večerníček přesunout.

Tiskové oddělení ČT sice na dotaz Aktuálně.cz původně uvedlo, že Večerníček zůstane na druhém programu, avšak následně informaci opravilo: podle aktuálních plánů se počítá s tím, že Večerníček zamíří právě na nový kanál. Dokonce se uvažuje o tom, že by se měl vysílat Večerníček dvakrát.

Večerníček se spolu se zpravodajskými Událostmi stal zkraje roku symbolem změn, které započaly po nástupu nového generálního ředitele Petra Dvořáka.

Nejznámější dětský pořad se totiž po desítkách let přesunul z prvního programu ČT na "dvojku".

Vysílací schéma s Večerníčkem nepočítá

Z navrhovaného vysílacího schématu nového dětského kanálu, jak ho ředitel Dvořák představil ve středu Radě ČT, vyplývá, že se chce zaměřit na několik věkových skupin, přičemž těžištěm vysílání vlastní tvorby budou děti ve věku čtyři až osm let, a to v době od čtyř do půl šesté odpoledne. Součástí tohoto bloku mají být dětské soutěže, vzdělávací pořady nebo Kouzelná školka.

Mezi půl šestou a osmou by mělo vysílání mířit na starší dětskou kategorii mezi devíti až dvanácti lety. ČT plánuje, že v této době chce vysílat například kontaktní pásmo nebo zábavný pořad.

"A večerní vysílání bude oslovovat teenagery ve věku třináct až osmnáct let prostřednictvím například dětské talentové show, českého seriálu typu Arabela, rodinného sitcomu, přenosů koncertů, dobrodružných seriálů, pohádek a filmů," sdělila mluvčí ČT Michaela Fričová. Čas po desáté večer má patřit mladým lidem, kterým už bylo osmnáct. 

Foto: Aktuálně.cz, Česká televize

Kdy přesně chce televize Večerníčka vysílat, ČT zatím nesdělila.

Děti přepínají jinam

Když se v lednu přesunul Večerníček z prvního na druhý program, pochvalovalo si nové vedení České televize, jak se díky tomu zvýšila jeho sledovanost. Zatímco v lednu se na něj dívalo asi 70 tisíc dětí ve věku od čtyř do devíti let, v únoru už to bylo 100 tisíc.

Jenže aktuální údaje společnosti Mediaresearch už zdaleka tak optimistická nejsou. V průměru se od ledna do května dívalo na Večerníčka 63 tisíc dětí ve věku čtyři až devět let. V této věkové kategorii ČT dokonce předčí i konkurenční dětské pásmo na TV Barrandov, na kterou se ovšem celkově dívá více dětí ve všech věkových skupinách.

Mnohem lépe si Večerníček paradoxně stojí u starších lidí. "Teď v úterý jej sledovalo 202 tisíc diváků všech věkových kategorií," řekl Aktuálně.cz Marek Illiaš z tiskového oddělení ČT.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Co nabídnou další programy? Prozradí vám TV program.

 

Právě se děje

před 46 minutami

Česká ekonomika podle prvního odhadu ve 2. čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta

Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně stoupla o 7,8 procenta a proti předchozímu čtvrtletí se zvýšila o 0,6 procenta. Vyplynulo to z prvního odhadu Českého statistického úřadu (ČSÚ), který ho zveřejnil na svém webu. Meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) tak překonal předchozí zatím největší meziroční růst ekonomiky z druhého čtvrtletí 2006, kdy činil 7,5 procenta. K nárůstu přispělo uvolnění restrikcí proti koronaviru, které výrazně zasáhly ekonomiku v loňském roce, a zejména pak zahraniční poptávka a zvýšená spotřeba domácností.

"Rozvolňování protiepidemických opatření umožnilo domácnostem částečně realizovat odloženou spotřebu. Zvýšily se i výdaje domácností za služby," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.

Meziroční nárůst ekonomiky je mírnější, než očekávali analytici. Ti v odhadech předpokládali, že ekonomika ve sledovaném čtvrtletí stoupla o zhruba o devět procent.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Vláda schválila pomoc afghánským tlumočníkům

Vláda v pátek schválila program pomoci tlumočníkům, kteří pracovali ve prospěch české armády v Afghánistánu, a jejich rodinám. Program předpokládá finanční pomoc i možnost azylu. O přijetí návrhu informovalo ministerstvo obrany.

Program je podle ministra obrany Lubomíra Metnara (ANO) navržen tak, aby zohlednil náročnost služby jeho potenciálních a prověřených uživatelů a akceptoval jejich individuální preference. Kvůli bezpečnosti a ochraně možných účastníků programu není možné zveřejnit počty tlumočníků ani další specifikaci pomoci, uvedl. Přijetí programu podle ministerstva neohrožuje bezpečnost občanů České republiky a respektuje platnou legislativu.

"Služby afghánských spolupracovníků pro nás byly vždy důležité, a proto jsme jim už v minulosti pomáhali. Na základě těchto zkušeností jsme připravili nový program pomoci specifický pro aktuální situaci po stažení koaličních sil ze země," vysvětlil ministr Metnar. Dodal, že cílem České republiky je umožnit tlumočníkům a jejich rodinám bezpečný a kvalitní život a důstojné sociální podmínky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy