Za nakažení desítek lidí salmonelou dostala zlínská nemocnice pokutu 310 tisíc korun

ČTK Domácí ČTK, Domácí
24. 6. 2019 17:01
Krajská nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně dostala pokutu za nákazu salmonelózou. Konkrétně činí pokuta 300 tisíc korun od hygieniků a deset tisíc korun od veterinární správy. "Krajská hygiena uzavřela případ s tím, že důvodem nákazy salmonelózou byl chybný postup při tepelném zpracování kuřecího masa v kuchyni,“ sdělil mluvčí nemocnice Egon Havrlant. Nemocnice se proti závěrům šetření ani výši pokuty nebude odvolávat, nároky pacientů uhradí z pojištění.
Foto: ČTK

Nákazu salmonelózou v nemocnici Tomáše Bati způsobil oběd. Jednalo se o kuře s rýží podávané 14. března. Celkem onemocnělo 68 lidí, z toho bylo 38 pacientů a 30 zaměstnanců.

"Pacienty v nejbližších dnech oslovíme dopisem, v němž jim pošleme návod, jak mohou uplatnit své nároky na odškodnění za újmu, kterou jsme jim způsobili. Zároveň se jim znovu omluvíme, stejně jako našim zaměstnancům, kterým instrukce předáme na internetu. Uplatněné nároky uhradíme z pojištění, které nemocnice pro takové případy má zřízené," uvedl Havrlant.

Nemocnice podle něj udělala po nákaze audit a zavedla opatření, aby se situace neopakovala. "Následovat bude nyní ještě externí audit krajských hygieniků, z něhož vyplynou další nutná opatření včetně těch personálních," uvedl Havrlant.

V souvislosti s epidemií salmonelózy byli čtyři lidé hospitalizováni na infekčním oddělení v Uherském Hradišti. Zlínská nemocnice pacienty léčila zejména podáváním infuzí. U některých pacientek na gynekologicko-porodnickém oddělení bylo onemocnění závažnější, lékaři jim proto nasadili antibiotika. Další nemocní se léčili doma. Věcí se nyní zabývá také zlínská policie, která přijala trestní oznámení.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 14 minutami

Policie v Berlíně zadržela Syřana kvůli přípravě atentátu. Koupil už chemikálie na bombu

Německá policie zadržela v úterý v Berlíně muže, kterého podezřívá z přípravy teroristického útoku. Šestadvacetiletý Syřan hledal na internetu informace o tom, jak sestrojit bombu. Nakoupil si už i chemikálie, které se při výrobě výbušnin používají, informovala s odvoláním na prokuraturu agentura DPA.

Muže v německém hlavním městě zadržela speciální policejní jednotka, která zároveň prohledala jeho byt. Případem se zabývá generální státní zastupitelství v Karlsruhe, které má na starosti mimo jiné právě vyšetřování terorismu. Podle něj Syřan komunikoval od počátku tohoto roku s dalšími lidmi na islamistickém chatu za účelem "přípravy teroristického útoku". 

Zdroj: ČTK
Další zprávy