Léčba protony není všelék, vysvětlují přední lékaři

Radek Nohl Radek Nohl
9. 9. 2014 17:20
Přednostové onkologických klinik ze dvou českých nemocnic v rozhovoru pro Aktuálně.cz říkají, že v Česku je možné léčit protony desítky pacientů za rok.
Protonová terapie v Praze.
Protonová terapie v Praze. | Foto: Proton Therapy Center

Praha - V pražském protonovém centru se tento týden začal léčit pětiletý britský chlapec Ashya King.

Zatím nejznámější pacient špičkové kliniky zvyšuje povědomí veřejnosti o této léčbě, ale tuzemští odborníci ve dvojrozhovoru pro Aktuálně.cz odmítají, že jde o všelék.

"Jsou zde předpoklady, že protonová léčba by mohla vést k menšímu množství nežádoucích pozdních následků, ale zatím jde pouze o předpoklady," řekl přednosta kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice v Brně Jaroslav Štěrba.

Druhý přednosta z onkologické kliniky olomoucké nemocnice Bohuslav Melichar prohlásil, že standardní léčba fotony ve většině případů není horší.

"Není pravda, že se u nás protonová léčba neprosazuje, pouze počty ozářených neodpovídají business plánu soukromého poskytovatele. Tam, kde je tato metoda indikována, ji indikujeme," uvedl Melichar, který je zároveň vědeckým sekretářem České onkologické společnosti.

Aktuálně.cz: Je skutečně léčba protony lepší než standardní léčba fotony?  

Melichar: Ve většině indikací nikoliv.

Lékař Bohuslav Melichar, přednosta onkologické kliniky  Fakultní nemocnice Olomouc
Lékař Bohuslav Melichar, přednosta onkologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc | Foto: Česká onkologická společnost

Štěrba: Stručně řečeno, nevíme. Léčebný, tedy protinádorový účinek fotonů i protonů je stejný. Jsou zde předpoklady, že protonová léčba by mohla vést k menšímu množství nežádoucích pozdních následků, ale zatím jde pouze o předpoklady. Pacient se těch pozdních následků musí napřed dožít a riziko nedostatečné kontroly nádoru s cílem redukovat vedlejší následky je realitou, která se v dějinách onkologie mnohokrát opakovala.

Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno
Jaroslav Štěrba, přednosta Kliniky dětské onkologie Fakultní nemocnice Brno | Foto: Město Brno

Bohužel, často se - zprvu nadějná - léčba ukázala jako velmi problematická a ve svém důsledku horší než léčba či postupy standardní. Další citlivou oblastí je adekvátní zkušenost centra, tedy zda se pravidelně stará o dostatečně vysoké počty pacientů.

A.cz: Dá se podle vaší praxe říct, kolik pacientů, případně dětí, by se v České republice mohlo protony léčit?

Melichar: V indikacích, které jsou všeobecně uznávané, jsou to řádově desítky pacientů ročně.

Štěrba: Jsem dětský onkolog, přísluší mi tedy vyjádřit se pouze k dětem. Protony lze v principu léčit téměř vše, co klasickou fotonovou terapií, otázkou je, zda je to nezbytné, účelné či vhodné. U našich pacientů jsme si stanovili jakési racionální medicínské indikace, kde v souladu s kolegy ze zahraničí, například z Francie, Německa či Británie, považujeme protonovou léčbu za výhodnější pro pacienta.

Z naší spádové oblasti, tedy východní poloviny České republiky, se jedná o jednotlivé děti za rok. Rozumím však také tomu, že kolegové z Prahy vzali protony jako v místě dobře dostupnou realitu, které využívají.  

A.cz: Může se změnit situace poté, co se nyní v médiích objevil případ chlapce Ashyi Kinga, který se tu bude protony léčit? A bude třeba centrum v Praze více vyhledávané?

Melichar: Bohužel tyto případy vedou k tomu, že pacienti a jejich příbuzní požadují protonovou léčbu často i v případech, kdy není indikována nejen protonová léčba, ale i jakákoliv radioterapie. Lze očekávat, že počet dotazů na tuto metodu bude stoupat, odborné společnosti a plátci však mají stanovena jasná kritéria, takže počet indikovaných pacientů se výrazně nezmění.

Štěrba: Změnu situace vlivem současné mediální kampaně nepředpokládám, protože již stávající mediální kampaň tohoto soukromého zdravotnického zařízení na mne působila velmi agresivně, byla často zavádějící a na hraně s mým vnímáním etiky. Například v Paříži je velmi kvalitní a dobře dostupné protonové centrum, a přesto tam naši francouzští kolegové děti s meduloblastomy neposílají, protože z jejich pohledu jde stále spíše o metodu experimentální, jejíž nesporné teoretické výhody bude třeba teprve ověřit.

Realitou také je, že veřejnost ani rodiče pacientů ve Francii nejsou ze strany protonového centra či médií nikterak ovlivňováni. Nemyslím si, že by protonové centrum v Praze nyní bylo obleženo zahraničními pacienty, protože vím, že naši zahraniční kolegové se svými pacienty, stejně jako my, hovoří a vysvětlují, jaká je dnes reálná situace. Ta může mít s přibývajícími informacemi nějaký další vývoj, ale já mohu komentovat pouze současný stav.

A.cz: Proč se protonová léčba v České republice zatím příliš neprosazuje?

Melichar: Není pravda, že se u nás protonová léčba neprosazuje, pouze počty ozářených neodpovídají business plánu soukromého poskytovatele. Tam, kde je tato metoda indikována, ji indikujeme.

Štěrba: Čeští onkologové a radioterapeuti se tradičně snaží řídit principy medicíny založené na důkazech, a ne jen na předpokladech či nadějích, byť i zcela dobře míněných.  

A.cz: Co je nutné udělat pro to, aby se tato situace obrátila?

Melichar: Protonová léčba je v indikovaných případech již delší dobu dostupná, není tedy nutné podnikat kroky ke změně situace.

Štěrba: Co je nutné udělat, jsou řádné klinické studie, které by prospektivním způsobem sledovaly a adekvátně zhodnotily tento problém. Rozhodně je nutno zdůraznit a podtrhnout, že děti, které jsou dnes léčeny v komplexních onkologických centrech v České republice i klasickou fotonovou radioterapií, nejsou nikterak poškozovány.

Své kolegy dětské neuroonkology z Velké Británie, Německa či Francie znám mnoho let, jsou to velmi vzdělaní a velmi odpovědní lidé, kteří by svým pacientům prokazatelně účinnou léčbu rozhodně netajili či neodpírali. To si naprosto nemohou dovolit a jen s překvapením sledují, co se to u nás děje.  

A.cz: Jaké jsou hlavní nevýhody protonové léčby?

Melichar: Omezená dlouhodobá zkušenost a několikanásobně vyšší cena.

A.cz: Chlapec Ashya King trpí meduloblastomem. Kolik dětí v ČR má stejnou nemoc a jaká je šance na to, že se ho podaří vyléčit? 

Štěrba: Stejnou nemocí jako Ashya onemocní patnáct až dvacet dětí v České republice každý rok a cca sedmdesát procent z nich se daří vyléčit. O konkrétním případu britského chlapce nejsem zpraven do takových detailů, abych mohl odhadovat šanci na úspěch.

Závěrem bych rád dodal, že snahou v dětské onkologii, a u meduloblastomů dvojnásob, je díky poznání biologie nádoru některé dobře vybrané děti vůbec nezářit, nejen debatovat, zda proton, či foton. Podobné diskuse zde možná probíhaly před pár desítkami let, kdy jsme mohli sledovat mediálně také velmi úspěšné kampaně, že je mnohem bezpečnější kouřit cigarety s filtrem než bez filtru. Časem se ukázalo, že nejlepší je nekouřit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Krize v letectví trvá, letiště odbavilo ve čtvrtletí o 90 procent méně pasažérů

Letecká doprava je kvůli pandemii koronaviru nadále v hluboké krizi. Na pražském ruzyňském letišti odbavili během prvního čtvrtletí téměř 251 000 cestujících, což je meziročně o 90 procent méně. Krize změnila i vytížení jednotlivých destinací, nejoblíbenější byla Dubaj, uvedla mluvčí Letiště Praha Kateřina Pavlíková. V následujících týdnech by se situace měla postupně mírně zlepšovat, někteří dopravci plánují obnovení spojů.

Koronavirová krize v Česku naplno vypukla loni v březnu. Meziroční 90procentní pokles v prvním čtvrtletí je tak z velké částí ještě v porovnání s předkrizovým stavem. Krize výrazně proměnila i vytížení jednotlivých destinací. Zatímco loni cestující z Prahy nejčastěji mířili do Londýna nebo Moskvy, nyní byla nejoblíbenější destinací Dubaj. Následoval Amsterdam a egyptská Hurgada. Letiště během letošního čtvrtletí odbavilo celkem 6943 letů.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

GIBS obvinila jihočeského policistu ze zabití muže

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila jihočeského policistu ze zabití muže při zásahu na Jindřichohradecku. Tragická událost se stala loni v srpnu v chatové oblasti. Podle závěrů inspekce policista do muže po prvním zásahu zbytečně ještě následně dvakrát vystřelil. Na výsledek vyšetřování upozornil deník Právo, GIBS o tom ve středu informovala v tiskové zprávě.

Stíhanému, který zatím není postaven mimo službu, hrozí až desetileté vězení. Policisté loni zasahovali v chatové oblasti Smržov na Jindřichohradecku proti agresivnímu muži. Podle inspekce byl pod vlivem alkoholu a demoloval vybavení

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Soud zprostil otce a exmanželku Radka Březiny obžaloby z praní špinavých peněz

Okresní soud ve Zlíně ve středu zprostil otce a exmanželku Radka Březiny, organizátora rozsáhlých obchodů s nezdaněným lihem, obžaloby z takzvaného praní špinavých peněz. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozily Vladimíru Březinovi a Stanislavě Březinové tři roky až osm let vězení. Vinu oba popírali, k středečnímu vyhlášení rozsudku nepřišli. Zprošťující rozsudek vynesl v případu prvoinstanční soud už podruhé.

Státní zástupce Radek Bartoš navrhoval v kauze nepodmíněné tresty. Pro devětašedesátiletého Vladimíra Březinu žádal vězení okolo 5,5 roku, pro sedmačtyřicetiletou Stanislavu Březinovou pod 5,5 roku, tedy polovinou trestní sazby. Obhájci obžalovaných požadovali pro své klienty zproštění obžaloby. Podle rozhodnutí trestního senátu s předsedou Pavlem Houdkem není skutek označený v žalobním návrhu trestným činem

Zdroj: ČTK
Další zprávy