reklama
 
 

Ve věku 86 let zemřel novinář Jan Petránek

Aktualizováno 11. 11. 2018 9:16
Český novinář, komentátor a disident působil před rokem 1968 v Československém rozhlase. Vysílal i během okupace 21. srpna. Podle informací Českého rozhlasu zemřel v sobotu večer na selhání srdce. Oznámila to jeho rodina. Petránek byl signatářem Charty 77 a přispíval do samizdatových Lidových novin. Novinářské práci se věnoval i po odchodu do důchodu roku 1993.

Petránek se narodil 28. prosince 1931 v Praze. Do rozhlasu nastoupil v roce 1951, pracoval jako zahraniční korespondent a odborník na kosmonautiku. V 60. letech působil jako zpravodaj například v Sovětském svazu nebo v Indii.

V roce 1969 ještě komentoval v rozhlasu v přímém přenosu přistání Američanů na Měsíci, v době začínající normalizace ale musel rozhlas opustit a živil se jako topič. Ještě před listopadovou revolucí v roce 1989 začal psát do samizdatových Lidových novin, po legalizaci deníku se stal jeho redaktorem. Později se jako komentátor vrátil do rozhlasu.

Přeložil dějiny Spojených států a Středního východu, napsal povídkové knihy Andělé a čerti a Pod hvězdným šapitó. Byl také textařem, psal třeba pro skupinu Šanson - věc veřejná, se kterou i vystupoval.

V roce 2013 převzal Petránek novinářskou cenu Karla Havlíčka Borovského v kategorii Opus Vitae za dosavadní novinářskou činnost. Podle organizátorů za ryzí novinařinu, obdivuhodný rozhled a životní nezmarství.

autor: Domácí | 11. 11. 2018 8:21

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama