Ve Švýcarsku se rozhoduje o MUS: Spis se vrací soudu

Tereza Šídlová
22. 6. 2012 14:10
Prokuratura musela doplnit obžalobu. Termín už vypršel. Česko s miliardami vyčkává
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zatímco v Česku padají obvinění v kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS), ve Švýcarsku, kde stíhání českých uhlobaronů běží už několik měsíců, se rozhoduje o dalším průběhu této kauzy.

Případ bývalých manažerů MUS se po dvou měsících, které měla prokuratura v Bernu na doplnění obžalovacího spisu v kauze privatizace dolů, vrací ke švýcarskému soudu.

Prokuratura zřejmě doplnila požadované doplňující informace, lhůta totiž vypršela už více než před týdnem, konkrétně to mělo být 12. června. Kvůli vrácení kauzy také české ministerstvo financí vyčkává s podáním civilní žaloby, s níž by se domáhalo zablokovaných miliard na švýcarských účtech.

"Pravděpodobně prokuratura splnila termín, který měla splnit, protože jinak by došlo k zastavení celého řízení. Takovou informaci jsme neobdrželi, tudíž vycházíme z předpokladu, že prokuratura doplnila spis," řekla Aktuálně.cz mediální zástupkyně obviněných uhlobaronů Alexandra Rudyšarová.

"Budeme očekávat reakci soudu," dodala.

Zaostřeno na Škodu

Šestici Čechů v čele s Antonínem Koláčkem a jednoho Belgičana tamní prokuratura viní z praní špinavých peněz a finančních machinací.

Obžalobu bývalých manažerů Mostecké uhelné měl švýcarský soud žádat doplnit v prvním zmíněném bodě, zejména v souvislosti s privatizací plzeňské Škody.

V případu je na švýcarských účtech zablokováno v přepočtu dvanáct miliard korun, o část z nich se po mnoha měsících váhání plánuje ucházet i český stát. Civilní žalobu, v níž by se domáhal škody při privatizaci MUS, ale stát zatím nepodal.

"Samotné doplnění spisu není pro českou stranu směrodatné. Pro nás je důležité, jak s doplněným spisem naloží švýcarský soud. Platí, že civilní žaloba pro podání ve Švýcarsku je připravena," vzkázal Aktuálně.cz mluvčí ministerstva financí Ondřej Jakob.

Švýcarská strana nicméně odmítá podávat v případu jakékoli informace. Prokuratura v Bernu jen Aktuálně.cz vzkázala, že s případnými dotazy se má obrátit na Federální trestní soud v Bellinzoně, který se kauzou MUS zabývá.

"Věc nebudeme komentovat," uvedla ale pak mluvčí soudu Mascia Gregori Al-Barafi.

Obvinění bez škody

Podle Rudyšarové nyní čeká soud fáze prostudování doplněného spisu. K prvnímu závěru - tedy žádosti o doplnění obžaloby - dospěl soud asi po půl roce. Spis tam byl od loňského podzimu.

Na švýcarských účtech je zablokováno 600 milionů švýcarských franků.
Na švýcarských účtech je zablokováno 600 milionů švýcarských franků. | Foto: Aktuálně.cz

Bývalé manažery MUS začala ve středu stíhat česká policie, a to pro trestný čin zneužití informace a postavení v obchodním styku. Protikorupční policie ještě ve čtvrtek obvinění upřesnila.

"Jednání, které je předmětem trestního stíhání, se týká vyvedení finanční částky v celkové výši 150 milionů USD z Mostecké uhelné společnosti, která byla následně využita k nákupu akcií této společnosti," uvedl mluvčí policie Jaroslav Ibehej.

Podle Rudyšarové však spolu české a švýcarské stíhání přímo nesouvisí.

"Obvinění, které jim teď je sděleno, nemá vůbec návaznost a nesouvisí s privatizací MUS. Činy, které jsou jim vytýkány, časově spadají do let 1999-2002, potažmo do roku 2006. Tedy až poté, co byli majoritními vlastníky," uvedla Rudyšarová.

Loni v říjnu švýcarská prokuratura obžalovala z praní špinavých peněz a dalších finančních machinací v souvislosti s privatizací MUS šest Čechů a jednoho Belgičana.

Manažeři Antonín Koláček, Luboš Měkota, Marek Čmejla, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Jiří Diviš a Jacques de Groot jsou obžalováni z praní peněz, podvodu a falšování dokumentů.

Švýcaři dospěli k závěru, že manažeři MUS získali majoritní i státní podíl ve společnosti za její vlastní peníze. Zpronevěřili prý miliardy korun.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy