Ve švýcarské dětské kaši našla inspekce toxický atropin

ČTK ČTK
24. 11. 2014 20:39
Atropin je obsažen v přírodě třeba v rulíku, blínu či durmanu. Způsobuje například zrychlenou činnost srdce či halucinace.
Atropin obsahovala dětská kaše Alnatura 4-zrnná nemléčná obilná kaše, 250 gramů, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. listopadu 2015.
Atropin obsahovala dětská kaše Alnatura 4-zrnná nemléčná obilná kaše, 250 gramů, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. listopadu 2015. | Foto: SZPI

Brno - V dětských kaších v obchodech řetězce dm drogerie byl objeven toxický atropin. Na webu Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) to dnes oznámil mluvčí kontrolorů Pavel Kopřiva. Koncentrace látky v kaši je ale velmi nízká. Řetězci se zatím podařilo stáhnout 972 z celkem 1296 kusů kaše Alnatura dodaných do Česka z Německa.

"Inspekce obdržela prostřednictvím systému rychlého varování notifikaci o nebezpečné potravině na území ČR. Jedná se o dětskou ovesnou kaši Alnatura 4-zrnná nemléčná obilná kaše, 250 gramů, výrobní šarže 14.152.1 s datem minimální trvanlivosti do 30. listopadu 2015," oznámil mluvčí SZPI. Výrobcem kaše je firma Holle Baby food ze Švýcarska.

"SZPI doporučuje všem spotřebitelům, kteří mají uvedený výrobek doma, aby jej nekonzumovali," uvedl Kopřiva.

Atropin je obsažen v přírodě třeba v rulíku, blínu či durmanu. Způsobuje například zrychlenou činnost srdce či halucinace. Smrtelná dávka pro dítě je podle odborníků kolem deseti miligramů, u citlivějších jedinců může problémy vyvolat i jeden miligram. Podle Kopřivy ale byla koncentrace atropinu ve zmíněné dětské kaši pouze asi 12 mikrogramů, tedy 0,012 miligramu na kilogram.

Podle inspekce se dostala kaše přes Německo do skladu dm drogerie v Česku, a z něj až na pobočky řetězce. Prodejce už zahájil stažení z oběhu. "Inspekce s kontrolovanou osobou zahájí správní řízení o uložení sankce," doplnil mluvčí inspekce.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

Další zprávy