Ve sněmovně sílí snahy o omezení nezávislých médií, říká šéf ČT po zvolení Jakla

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 4. 2019 10:56
Generální ředitel České televize Petr Dvořák zkritizoval sněmovnu za to, že minulý týden zvolila do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause Ladislava Jakla. Upozornil na to, že mezi poslanci posilují názory volající po omezení nezávislých médií, zejména těch veřejnoprávních.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák
Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Matej Slávik

"Rozhodování Poslanecké sněmovny při obsazování mediálních rad v poslední době zřetelně ukazuje na snahu posílit v nich ty názorové proudy, které volají po omezení nezávislých médií, zejména pak ČTK, Českého rozhlasu a České televize. Nové funkce dávají nositelům těchto názorů punc relevance a umožní jim ovlivňovat rozhodování orgánů, které mají naopak toto nezávislé prostředí pro fungování českých médií garantovat," řekl pro Aktuálně.cz generální ředitel České televize.

"Je bohužel evidentní, že v tuto chvíli vedle členů SPD a KSČM v Poslanecké sněmovně existuje další velká skupina poslanců, která tento nebezpečný trend podporuje," dodal Dvořák.

Jakla do RRTV navrhla SPD. Podle zjištění Hospodářských novin k jeho zvolení pomohlo ANO výměnou za to, že v půlce března prošel sněmovnou jeho kandidát Tomáš Kňourek do Rady Českého rozhlasu právě i díky hlasům SPD.

Jakl má pro své zvolení jednoduché vysvětlení. "Možná si někteří myslí, že reprezentuji určitou část společnosti a určitý pohled na svět, který sdílí část veřejnosti, a že i tato část veřejnosti by měla být reprezentována, aby to složení bylo barevné a vyjadřovalo nálady ve společnosti," řekl o svém zvolení Jakl ve vysílání DVTV.

Ve sněmovně Jakla podpořilo 88 poslanců, i přes kritiku některých stran, které upozorňují na Jaklovy názory. Například předloni v rozhovoru v DVTV řekl, že Česká televize a Český rozhlas nejsou veřejnoprávní média, ale státní a měla by se zrušit.

Šéf České televize neočekává, že by Jakl své postoje měnil. "Názory kandidáta SPD Ladislava Jakla jsou dlouhodobě známé a obávám se, že nově nabytá funkce v RRTV je nijak neovlivní. Věřím ale, že rada jako celek dokáže i nadále rozhodovat o své agendě uvážlivě, spravedlivě a v mezích platných zákonů," řekl Dvořák.

Podle Jakla jsou nyní někteří členové rady "moc měkký", on se ale nebude dívat na druhou stranu, pokud bude docházet k porušování zákona v médiích, což se podle něj nyní děje. Uvedl to v DVTV, konkrétní příklady však neřekl.

V Radě pro rozhlasové a televizní vysílání sedí třináct lidí. Mimo jiného uděluje a odebírá licence k vysílání nebo dohlíží na vyváženost zpravodajství a nezávislost vysílání. V případě prohřešků uděluje pokuty.

Jakl je ještě ostřejší

V loňském listopadu hnutí ANO do RRTV navrhovalo Petra Štěpánka, který na sociálních sítích Českou televizi označoval za "zločineckou organizaci" nebo navrhoval "Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík". Pod tlakem opozice a veřejnosti, která proti jeho nominaci demonstrovala, Štěpánek svou nominaci stáhl.

"Láďa Jakl zvolen do rady pro vysílání. Skvělá zpráva! Ten je v mnohém ještě ostřejší než já," komentoval zvolení Jakla na Twitteru Štěpánek.

Jakl: Česká televize a Český rozhlas nejsou posvátná kráva, musí se hlídat důsledně. SPD se médií nebojí

V Radě chci dělat dobrou práci, SPD a Okamura mě oslovili, dali mi najevo, že se nebojí médií. Moje názory na zrušení ČT jsou osobní. RRTV je měkká | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 3 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy