Ve sněmovně sílí snahy o omezení nezávislých médií, říká šéf ČT po zvolení Jakla

Radek Dragoun Radek Dragoun
2. 4. 2019 10:56
Generální ředitel České televize Petr Dvořák zkritizoval sněmovnu za to, že minulý týden zvolila do Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) blízkého spolupracovníka exprezidenta Václava Klause Ladislava Jakla. Upozornil na to, že mezi poslanci posilují názory volající po omezení nezávislých médií, zejména těch veřejnoprávních.
Generální ředitel České televize Petr Dvořák
Generální ředitel České televize Petr Dvořák | Foto: Matej Slávik

"Rozhodování Poslanecké sněmovny při obsazování mediálních rad v poslední době zřetelně ukazuje na snahu posílit v nich ty názorové proudy, které volají po omezení nezávislých médií, zejména pak ČTK, Českého rozhlasu a České televize. Nové funkce dávají nositelům těchto názorů punc relevance a umožní jim ovlivňovat rozhodování orgánů, které mají naopak toto nezávislé prostředí pro fungování českých médií garantovat," řekl pro Aktuálně.cz generální ředitel České televize.

"Je bohužel evidentní, že v tuto chvíli vedle členů SPD a KSČM v Poslanecké sněmovně existuje další velká skupina poslanců, která tento nebezpečný trend podporuje," dodal Dvořák.

Jakla do RRTV navrhla SPD. Podle zjištění Hospodářských novin k jeho zvolení pomohlo ANO výměnou za to, že v půlce března prošel sněmovnou jeho kandidát Tomáš Kňourek do Rady Českého rozhlasu právě i díky hlasům SPD.

Jakl má pro své zvolení jednoduché vysvětlení. "Možná si někteří myslí, že reprezentuji určitou část společnosti a určitý pohled na svět, který sdílí část veřejnosti, a že i tato část veřejnosti by měla být reprezentována, aby to složení bylo barevné a vyjadřovalo nálady ve společnosti," řekl o svém zvolení Jakl ve vysílání DVTV.

Ve sněmovně Jakla podpořilo 88 poslanců, i přes kritiku některých stran, které upozorňují na Jaklovy názory. Například předloni v rozhovoru v DVTV řekl, že Česká televize a Český rozhlas nejsou veřejnoprávní média, ale státní a měla by se zrušit.

Šéf České televize neočekává, že by Jakl své postoje měnil. "Názory kandidáta SPD Ladislava Jakla jsou dlouhodobě známé a obávám se, že nově nabytá funkce v RRTV je nijak neovlivní. Věřím ale, že rada jako celek dokáže i nadále rozhodovat o své agendě uvážlivě, spravedlivě a v mezích platných zákonů," řekl Dvořák.

Podle Jakla jsou nyní někteří členové rady "moc měkký", on se ale nebude dívat na druhou stranu, pokud bude docházet k porušování zákona v médiích, což se podle něj nyní děje. Uvedl to v DVTV, konkrétní příklady však neřekl.

V Radě pro rozhlasové a televizní vysílání sedí třináct lidí. Mimo jiného uděluje a odebírá licence k vysílání nebo dohlíží na vyváženost zpravodajství a nezávislost vysílání. V případě prohřešků uděluje pokuty.

Jakl je ještě ostřejší

V loňském listopadu hnutí ANO do RRTV navrhovalo Petra Štěpánka, který na sociálních sítích Českou televizi označoval za "zločineckou organizaci" nebo navrhoval "Kavčí hory podminovat a zmáčknout knoflík". Pod tlakem opozice a veřejnosti, která proti jeho nominaci demonstrovala, Štěpánek svou nominaci stáhl.

"Láďa Jakl zvolen do rady pro vysílání. Skvělá zpráva! Ten je v mnohém ještě ostřejší než já," komentoval zvolení Jakla na Twitteru Štěpánek.

Jakl: Česká televize a Český rozhlas nejsou posvátná kráva, musí se hlídat důsledně. SPD se médií nebojí

V Radě chci dělat dobrou práci, SPD a Okamura mě oslovili, dali mi najevo, že se nebojí médií. Moje názory na zrušení ČT jsou osobní. RRTV je měkká | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 6 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 6 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy