Ve Slušovicích se rozloučili s tvůrcem "zázračného" JZD Čubou, přijel i Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 17:51
Několik stovek lidí včetně prezidenta Miloše Zemana ve středu přišlo ve Slušovicích na Zlínsku na pohřeb Františka Čuby, bývalého senátora za SPO a předsedy někdejšího známého JZD Slušovice fungujícího za minulého režimu. Čuba zemřel minulý pátek ve věku 83 let. Obřad se konal ve slušovickém kostele Narození sv. Jana Křtitele. Kostel byl plný, další lidé stáli před ním a v okolí. Novináři dovnitř nebyli vpuštěni.
Pohřeb Františka Čuby | Video: Aktu CZ

Zemana pojilo s Čubou přátelství, Čuba dělal prezidentovi poradce pro zemědělství a hospodářství. Zeman také udělil Čubovi v roce 2013 medaili Za zásluhy. Na pohřbu však prezident nepromluvil, přijel před zahájením obřadu a do kostela vešel bočním vchodem, ihned po skončení pohřbu odjel.

Při smutečním obřadu promluvil Čubův spolupracovník a bývalý předseda SPO Jan Veleba. Čuba a Slušovice podle něj byl pojmem i v zahraničí. "Dal lidem práci, mozkům příležitost a agrárnímu světu vizi, kterou v tomto dříve chudém regionu naplnil," uvedl Veleba. Čuba podle něj vytvořil firmu, která budila respekt a obdiv.

Pohřeb Františka Čuby ve Slušovicích 3. 7. 2019.
Pohřeb Františka Čuby ve Slušovicích 3. 7. 2019. | Foto: ČTK

Na pohřeb přišli i Čubovi bývalí zaměstnanci z JZD Slušovice. V rozhovorech oceňovali zejména to, že Čuba, který se stal předsedou JZD v sedmadvaceti letech, se zasloužil o rozvoj vesnice. Postavil byty, školu i infrastrukturu a vytvořil v družstvu spoustu pracovních míst.

Čubův vliv na kraj, hospodářský koncept pokrokový na tehdejší dobu i principy, kterými družstvo řídil, ocenili také zástupci kraje, hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO) a radní Petr Gazdík (STAN).

Čuba z průměrného družstva vybudoval za minulého režimu agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V čele JZD Slušovice stál od roku 1963 do srpna 1990 a dokázal obratně využívat možností, jež tehdejší legislativa poskytovala a s pomocí vazeb na příslušníky politické nomenklatury vybudoval družstvu v řadě oblastí monopolní postavení na československém trhu.

Rozklad slušovického zázraku po revoluci

Podle některých bývalých zaměstnanců mu k tomu pomáhala i spolupráce s komunistickou StB, mluvil o tom například někdejší disident a pozdější šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Společenské změny v závěru roku 1989 znamenaly začátek postupného rozkladu "slušovického zázraku".

Za SPO byl Čuba do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci kvůli nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016. Nenastoupil ale na nemocenskou a dál pobíral plný plat, vzdal se ho až po kritice. František Čuba byl v minulosti také krajským zastupitelem a radním pro zemědělství.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Jednání ČR a Polska o dolu Turów budou pokračovat ve středu. Sejdou se experti i ministři, řekl Brabec. Doufá, že setkání přinese významný posun

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Babiš chce stanovit vrchní hranici emisních povolenek, oznámil po schůzce se Zemanem

Premiér Andrej Babiš (ANO) se vyslovil pro stanovení horní hranice ceny emisních povolenek. Po pondělní schůzce s prezidentem Milošem Zemanem na lánském zámku ministerský předseda novinářům řekl, že se bude snažit o to, aby o záležitosti jednala Evropská unie. Měla by podle Babiše využít příslušný článek směrnice o povolenkách.

Studie Evropské komise z loňského roku podle premiéra uváděla, že cena povolenek v roce 2025 by měla být 26 eur a v roce 2030 pak 30 eur a o pět let později 50 eur. "Skutečnost je taková, že dnes se emisní povolenky obchodují za 60 eur. Jsou předmětem spekulativního kapitálu," řekl Babiš. Jejich cena má podle něho přímý dopad na energetické a průmyslové firmy a na cenu elektřiny.

Babiš bude chtít, aby evropští lídři na neformálním summitu 5. a 6. října aktivovali článek povolenkové směrnice, který podle premiéra předpokládá, že cenový výkyv je nutné řešit. Soudí, že členské státy by měly stanovit cenový koridor. "To znamená, že by mělo být určené zastropování emisních povolenek," uvedl premiér.

Míní, že na summitu by se mělo diskutovat také o společném nákupu zemního plynu v souvislosti s naplněností zásobníků a jeho rostoucí cenou

Zdroj: ČTK
Další zprávy