Ve Slušovicích se rozloučili s tvůrcem "zázračného" JZD Čubou, přijel i Zeman

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 7. 2019 17:51
Několik stovek lidí včetně prezidenta Miloše Zemana ve středu přišlo ve Slušovicích na Zlínsku na pohřeb Františka Čuby, bývalého senátora za SPO a předsedy někdejšího známého JZD Slušovice fungujícího za minulého režimu. Čuba zemřel minulý pátek ve věku 83 let. Obřad se konal ve slušovickém kostele Narození sv. Jana Křtitele. Kostel byl plný, další lidé stáli před ním a v okolí. Novináři dovnitř nebyli vpuštěni.
Pohřeb Františka Čuby | Video: Aktu CZ

Zemana pojilo s Čubou přátelství, Čuba dělal prezidentovi poradce pro zemědělství a hospodářství. Zeman také udělil Čubovi v roce 2013 medaili Za zásluhy. Na pohřbu však prezident nepromluvil, přijel před zahájením obřadu a do kostela vešel bočním vchodem, ihned po skončení pohřbu odjel.

Při smutečním obřadu promluvil Čubův spolupracovník a bývalý předseda SPO Jan Veleba. Čuba a Slušovice podle něj byl pojmem i v zahraničí. "Dal lidem práci, mozkům příležitost a agrárnímu světu vizi, kterou v tomto dříve chudém regionu naplnil," uvedl Veleba. Čuba podle něj vytvořil firmu, která budila respekt a obdiv.

Pohřeb Františka Čuby ve Slušovicích 3. 7. 2019.
Pohřeb Františka Čuby ve Slušovicích 3. 7. 2019. | Foto: ČTK

Na pohřeb přišli i Čubovi bývalí zaměstnanci z JZD Slušovice. V rozhovorech oceňovali zejména to, že Čuba, který se stal předsedou JZD v sedmadvaceti letech, se zasloužil o rozvoj vesnice. Postavil byty, školu i infrastrukturu a vytvořil v družstvu spoustu pracovních míst.

Čubův vliv na kraj, hospodářský koncept pokrokový na tehdejší dobu i principy, kterými družstvo řídil, ocenili také zástupci kraje, hejtmanův náměstek Jiří Sukop (ANO) a radní Petr Gazdík (STAN).

Čuba z průměrného družstva vybudoval za minulého režimu agrokombinát se sedmimiliardovým obratem. V čele JZD Slušovice stál od roku 1963 do srpna 1990 a dokázal obratně využívat možností, jež tehdejší legislativa poskytovala a s pomocí vazeb na příslušníky politické nomenklatury vybudoval družstvu v řadě oblastí monopolní postavení na československém trhu.

Rozklad slušovického zázraku po revoluci

Podle některých bývalých zaměstnanců mu k tomu pomáhala i spolupráce s komunistickou StB, mluvil o tom například někdejší disident a pozdější šéf Bezpečnostní informační služby Stanislav Devátý.

Společenské změny v závěru roku 1989 znamenaly začátek postupného rozkladu "slušovického zázraku".

Za SPO byl Čuba do Senátu zvolen za Zlínský kraj na roky 2014 až říjen 2020. Mandátu se vzdal v únoru 2018 po dlouhodobé absenci kvůli nemoci. V Senátu se neobjevoval od konce srpna 2016. Nenastoupil ale na nemocenskou a dál pobíral plný plat, vzdal se ho až po kritice. František Čuba byl v minulosti také krajským zastupitelem a radním pro zemědělství.

Od vysoké školy byl Čuba členem KSČ (1956 až 1989), v roce 1993 vstoupil do ČSSD a od roku 2010 byl členem Strany práv občanů, za niž dvakrát neúspěšně kandidoval do Sněmovny.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Slavia si předčasně stáhla útočníka Musu z hostování v Liberci

Fotbalová Slavia Praha si předčasně stáhla útočníka Petaru Musu z hostování v Liberci, kde měl chorvatský talent působit do konce sezony. Jednadvacetiletý hráč se k lídrovi české ligy připojí dnes a odletí s ním na herní soustředění do portugalského Algarve. Červenobílí o tom informovali na svém webu.

Slavia si Musu stáhla zpět poté, co tým v zimní pauze opustil kapitán Milan Škoda a další útočník Mick van Buren odešel na hostování. Chorvatský mladík doplní v Edenu dvojici zbylých hrotových hráčů Stanislava Tecla a Júsufa Hilála.

Musa přišel do Slavie v létě 2017, ale dosud za Pražany neodehrál ani jeden soutěžní zápas. Nejprve hostoval v druholigovém Žižkově a před rokem zamířil do Liberce. Zatímco vloni na jaře se při deseti ligových startech gólově neprosadil, za uplynulý podzim skóroval v nejvyšší soutěži sedmkrát a byl druhým nejlepším střelcem Severočechů.

před 13 minutami

Milwaukee i bez zraněného Adetokunba přehrálo v NBA Washington

 Basketbalisté Milwaukee se v NBA dokázali vyrovnat s absencí řecké hvězdy Janise Adetokunba, kterého trápí bolavé rameno, a porazili Washington 151:131. Hvězdou zápasu se stal Khris Middleton, který zaznamenal 51 bodů a 10 doskoků. Na druhé straně nasbíral jen o čtyři body méně Bradley Beal.

Nejlepší tým NBA Milwaukee už o přestávce vedlo o 25 bodů a celkem se jeho náskok v utkání vyšplhal až na 32 bodů. Poločasových 88 bodů je novým klubovým maximem. Životní zápas má za sebou i Middleton, jenž svůj dosavadní rekord z listopadu 2017 překonal o osm bodů.

"Jeho výkon byl ohromující. Vypadalo to, že promění každou střelu," řekl trenér Bucks Mike Budenholzer. Middleton trefil 16 z 26 střel včetně sedmi trojek z 10 pokusů a proměnil všech 12 trestných hodů.

"Rád bych svůj výkon věnoval památce Kobeho Bryanta. Jako díky za to, co pro naši hru udělal. Vzal jsem si od něj hodně," vzpomněl osmadvacetiletý střelec na tragicky zesnulou legendu Los Angeles Lakers. Padesátibodový výkon viděla NBA už třetí den v řadě, což se stalo poprvé od roku 1962. V neděli nastřílel 50 bodů Damian Lillard z Portlandu a v pondělí se 50 body blýskl Eric Gordon z Houstonu.

Middletonovi sekundoval rozehrávač Eric Bledsoe, jenž nasbíral 34 bodů a deset přihrávek.

Výsledky NBA:

Charlotte - New York 97:92, Cleveland - New Orleans 111:125, Dallas - Phoenix 104:133, Memphis - Denver 104:96, Miami - Boston 101:109, Milwaukee - Washington 151:131, Philadelphia - Golden State 115:104, Toronto - Atlanta 130:114. Utkání LA Lakers - LA Clippers bylo odloženo.

Další zprávy