reklama
 
 

V 98 letech zemřel mikrobiolog a imunolog Ctirad John, rytíř lékařského stavu

15. 10. 2018 16:30
Ctirad John proslul nejen svou výzkumnou prací, kde dosáhl řady původních objevů, ale i skvělými odbornými a také společensky a filozoficky laděnými přednáškami.

Praha - V pátek 12. října zemřel ve věku 98 let jeden z nejvýznamnějších představitelů české i československé mikrobiologie a imunologie Ctirad John. Celý život působil v Mikrobiologickém a imunologickém ústavu 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

John se narodil v roce 1920 v jihočeských Číčenicích, vystudoval gymnázium ve Vodňanech. Před druhou světovou válkou nastoupil na medicínu. Studium dokončil po válce, promoval v roce 1949 na Fakultě všeobecného lékařství Univerzity Karlovy.

"Proslul nejen svou výzkumnou prací, kde dosáhl řady původních objevů, ale i skvělými odbornými a také společensky a filozoficky laděnými přednáškami. Jeho původní objevy se týkají například virulence brucelly a adjuvantní (podpůrné) stimulace protilátkové odpovědi na antigeny," uvedla univerzita.

Profesorem byl jmenován v roce 1990. Významně se podle UK angažoval při demokratické obnově 1. lékařské fakulty i celé univerzity, píše se v oznámení. Opakovaně byl členem akademických senátů a etických komisí, podílel se také na založení Učené společnosti ČR, která sdružuje nejvýznamnější vědce všech oborů, a České lékařské akademie.

John je autorem mnoha vědeckých publikací a učebnic, inicioval i v pokročilém věku vydání několika knížek o medicíně. Obdržel také řadu ocenění, například Purkyňovu stříbrnou medaili, zlatou plaketu Jana Evangelisty Purkyně, Medaili Josefa Hlávky nebo Jubilejní medaili Univerzity Karlovy. Byl rovněž jmenován Rytířem lékařského stavu - čestného ocenění, které uděluje od roku 1996 Česká lékařská komora.

autor: ČTK | 15. 10. 2018 16:30

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama