Vážné nehody při geocachingu? Spíše výjimky

Eliška Morochovičová
13. 6. 2012 20:27
Geocaching je hra, u níž každý účastník předem ví, co ho čeká
Geocaching je vlastně nový způsob turistiky spojený s dobrodružstvím
Geocaching je vlastně nový způsob turistiky spojený s dobrodružstvím | Foto: Zuzana Hronová

Praha - Případ úmrtí dvaatřicetiletého Ondřeje Š., který na konci minulého týdne zemřel při geocachingu, není v české historii této hry prvním svého druhu.

Obecně ale dochází k vážným nehodám při těchto dobrodružných výpravách za "pokladem" spíše výjimečně, jelikož aktéři hry vždy předem vědí, co je čeká.

Známý případ úmrtí spojovaný právě s geocachingem je z roku 2005. Policie tehdy nalezla tělo osmnáctiletého mladíka poblíž jedné z ukrytých krabiček v Praze-Motole. Mladý muž se tehdy zřítil ze skály.

Geocaching neboli hledání "pokladu" pomocí zeměpisných souřadnic však sám o sobě o nebezpečí není.

Čeští fanoušci této hry tvoří početnou komunitu, jejíž členové spolu komunikují skrze internetové stránky geocachingu, kde sdílí své zážitky na fórech a hlavně si předávají informace o existujících i nově založených skrýších "pokladů".

Každá cache (skrýš) má svoji vlastní stránku (profil), kde hledači pokladů mohou najít zeměpisné souřadnice a ostatní informace o umístění krabičky, náročnosti trasy i historii místa.

Na náhodu se nelze připravit

Terén i celková náročnost jsou přitom hodnoceny na škále od 1 do 5. Hráč si tak předem může připravit vybavení na cestu tak, jak je třeba. Pokud má terén hodnocení 5, je nutností přibalit do výbavy například lezecké lano a další pomůcky. Na podobné trasy je navíc doporučeno chodit ve skupinkách.

Na co se však ani zkušený cacher nemůže před cestou připravit, jsou náhody. Jedna taková zřejmě stojí i za úmrtím dvaatřicetiletého Ondřeje Š.

"Člověk může "uvíznout" kdekoli, nejen na první pohled nebezpečných místech. A ten důvod může být úplně banální - ono by klidně stačilo si "jenom" vyvrtnout kotník a vsedě ve vysoké trávě vás nikdo neuvidí; pršelo, ani pejskaři kolem nechodili," vyjadřuje se na fóru jeden ze zkušených cacherů, uživatel Viburnus.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jaký druh navigace si vyberete?

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Volejbalistky prohrály duel o bronz v Evropské lize

České volejbalistky zůstaly v Evropské lize pod stupni vítězů. V dnešním utkání o bronz ve Final Four hraném v bulharském Ruse podlehly Španělkám 2:3 po setech 26:28, 25:10, 25:23, 16:25 a 10:15 v super tie-breaku. O titul budou hrát přemožitelky Češek ze sobotního semifinále Bulharky a Chorvatky.

"Je to pro nás zklamání. Věřili jsme v medaili, byli jsme nastartovaní a chtěli jsme urvat, když ne obhajobu, tak nějakou placku. Na Španělky jsme si věřili, byli jsme na ně výborně připraveni, ale bohužel turnaj nás nezastihl v optimální formě," řekl asistent trenéra Martin Hroch.

Volejbalistky v prvním setu zpočátku ztrácely, ale do koncovky šly s náskokem 23:21. O ten sice přišly, vzápětí si postupně vybojovaly tři setboly, ale ani jednou neuspěly. Dvakrát se připravily o šanci ukončit set zkaženým servisem. Naopak Španělky při první šanci setbol využily.

Ve druhém setu se Češkám povedlo od úvodních výměn odtlačit soupeřky od sítě a vybudovaly si šestibodový náskok, který narůstal. Univerzálka Orvošová zvýšila už na 20:9 a hra Španělek se rozpadla. Třetí set byl znovu vyrovnaný a tentokrát Češky koncovku zvládly.

Ve zbytku utkání ale působily unaveněji a měly problém se prosadit v útoku. Ve čtvrtém setu prohrávaly 12:17 a střídání nepomohla. Do rozhodujícího tie-breaku nastoupila základní šestka, ještě snížila z 4:8 na 7:8, ale po sérii nedůrazných smečí slavily bronz soupeřky.

"Nám pak trošku došly síly," řekla kapitánka Andrea Kossányiová k obratu v utkání po třetím setu. "Asi je brzo to soudit. Celou dobu hrajeme jako tým a dneska jsme jako tým nehrály."

Na výkonu týmu už se mohla projevit únava po náročném programu. "Je to pravděpodobné. Holky to táhnou společně třetí měsíc, navíc chybí Míša Mlejnková a je pravda, že jsme to všechno hráli na šest sedm lidí a v závěru nám došly baterky, jak se říká," uvedl Hroch. Volejbalistky mají za sebou úspěšnou kvalifikaci mistrovství Evropy a Evropskou ligu.

Po oddychu se začnou připravovat na ME, které se uskuteční od 18. srpna do 4. září. Ve skupině B se utkají v Plovdivu s domácím Bulharskem, Polskem, Německem, Španělskem a Řeckem.

Final Four Evropské ligy volejbalistek v Ruse (Bulharsko):

O 3. místo:

ČR - Španělsko 2:3 (-26, 10, 23, -16, -10)

Rozhodčí: Geldofová (Niz.), Luts (Belg.). Čas: 134 min. Diváci: 2100.

Sestava a body ČR: Kossányiová 13, Trnková 14, Orvošová 13, Hodanová 13, Šimáňová 9, Valková 1, libero Dostálová - Svobodová 1, Kojdová 2, Bajusz, Nová 3. Trenér: Athanasopulos.

Nejvíce bodů Španělska: Montorová 24, Escamillaová 23.

Finále:

Bulharsko - Chorvatsko 3:1 (-22, 22, 17, 20).

Zdroj: ČTK
Další zprávy