Je to ostuda a ponížení, jaké Česko nepamatuje, odsoudil Pelikán prohlášení z Hradu

Lukáš Prchal Radek Bartoníček Lukáš Prchal, Radek Bartoníček
Aktualizováno 19. 10. 2016 13:34
Politici kritizují dopis, kterým se Hrad a špičky ČSSD distancovaly od setkání ministra kultury Daniela Hermana s dalajlámou. Hned ráno reagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se za ministra kultury postavil. "Vážím si vás, pane ministře. Nebát se a nekrást, říkal Masaryk," napsal na Twitteru. Ještě ostřeji reagoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby," řekl Aktuálně.cz. Prohlášení čtyř ústavních činitelů odsoudila i opoziční TOP 09.
Dalajláma a Daniel Herman.
Dalajláma a Daniel Herman. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlámou vyvolalo ve vysokých patrech politiky velkou odezvu. Prezident Miloš Zeman, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), předseda sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) a šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se od setkání rázně distancovali ve večerním společném prohlášení. To připravilo ministerstvo zahraničí. S dalajlámou se ve středu ráno sešlo asi pět desítek zákonodárců.

Na stanovisko Hradu a špiček ČSSD ale hned ráno reagoval ministr financí Andrej Babiš (ANO), který se za ministra kultury postavil. "Vážím si vás, pane ministře," napsal Babiš na sociální sítě a dodal, že první československý prezident Masaryk razil heslo "Nebát se a nekrást".

Ostře se proti úternímu prohlášení vymezil i další člen vlády za ANO, ministr spravedlnosti Robert Pelikán. "Je to ostuda a ponížení naší země, jež nemá v naší svobodné historii obdoby," napsal Aktuálně.cz.

Dalajláma Čínu neohrožuje, tvrdí Babiš

Ministr Babiš Aktuálně.cz ve středu dopoledne vysvětlil, že mu jde v této věci ze všeho nejvíce právě o podporu ministra Hermana. "On mě v minulosti také v několika věcech podpořil. Postupně objevuji jeho svět a nevidím nic špatného na tom, že se setkal s dalajlámou, je to jeho soukromá věc. Absolutně nechápu, proč kolem toho vznikla taková hysterie," řekl Babiš. 

Na otázku, zda se neobává poškození obchodních vztahů s Čínou, před čímž často varuje ministerstvo zahraničí, Babiš odpověděl, že z něčeho takového nemá obavy. "V čem by mohl být obchod s Čínou ohrožený? Obchodní bilance s Čínou je nepříznivá a nijak se nemění. Přišel k nám sice jeden velký čínský investor, ale co já vím, tak naši investoři se od něj spíše odvrací," sdělil Aktuálně.cz Babiš, který nesdílí ani obavy, že by dalajláma chtěl nějak ohrožovat Čínu.

"Vůbec si nemyslím, že by dalajláma nějak ohrožoval celistvost Číny. On rozhodně nemůže velkou Čínu nijak ohrozit, a ani o to nijak neusiluje. Proč dělat takové prohlášení nejvyšších ústavních činitelů? Já tomu opravdu nerozumím," dodal Babiš.    

Také senátor ODS Jaroslav Kubera se neobává obchodních problémů. "Jediné, co se může stát, je, že Číňané budou chtít prodat fotbalovou Slavii. Jinak žádné vážné ekonomické dopady na česko-čínské vztahy setkáním s dalajlámou nehrozí. Jedna věc je politika, druhá byznys. A byznys takovéto věci vůbec nevnímá, ten má svoje priority," soudí Kubera.

Premiér Bohuslav Sobotka sdělil HN, že každý člověk má právo na svůj názor. "Jsme díkybohu svobodná a demokratická země a každý se může scházet, s kým uzná za vhodné. Stejně tak mají i ústavní činitelé právo se jasně vyjádřit k zahraniční politice státu, za kterou nesou odpovědnost," uvedl premiér s tím, že on toto právo využil a připojil svůj podpis k prohlášení, které připravil ministr zahraničí a které odpovídá pozici vlády.

Proti Sobotkovi se ale tentokrát postavil i jeho blízký spojenec, ministr za ČSSD pro lidská práva Jiří Dienstbier. "Na jednu stranu je v pořádku usilovat o korektní vztahy s Čínou. Všechny vlády od roku 1989 respektovaly, že Tibet je součástí Číny. Na druhou stranu bych nedělal žádné velké drama z toho, že se někdo s někým potká. V civilizovaném kulturním světě se spolu lidé zkrátka baví," míní ministr.

Nescházejte se s dalajlámou, říkal ministrům Zaorálek

Naopak předseda sněmovny Jan Hamáček sdělil, že se připojil ke stanovisku českého ministerstva zahraničí. "Dal jsem na doporučení ministerstva zahraničí, ten text je potvrzením dlouhodobé politiky České republiky vůči Číně. Politiku jedné Číny zastává naše země od navázání diplomatických vztahů," vysvětlil svůj podpis pod dokumentem Hamáček.

Prohlášení čtyř ústavních činitelů odsoudila i opoziční ODS a TOP 09. "Společné prohlášení čtyř nejvyšších ústavních činitelů je nepochopitelný krok, jde o zcela zbytečné politické poklonkování. Se znepokojením sleduji, jak česká zahraniční politika ztrácí směr, obsah a sebevědomí. Takovéto trapné gesto nemůže žádná země považovat za projev přátelství, ale pouze za nedůstojný projev nesvéprávnosti," prohlásil předseda ODS Petr Fiala s tím, že ODS stejně jako jiné významné politické strany "respektuje princip jedné Číny a nepodléhá ani žádným naivním představám týkajícím se Tibetu". "Považujeme však Českou republiku za svobodnou zemi, v níž by návštěva tibetského duchovního neměla vzbudit paniku nejvyšších ústavních činitelů," podotkl Fiala.

Podobně se ohradila podle prohlášení TOP 09. "Česká republika byla ve světě vždycky uznávaná pro svůj boj za ochranu lidských práv. Postoj prezidenta, premiéra a šéfů obou komor parlamentu, kteří se distancovali od setkání jednoho člena vlády s tibetským duchovním dalajlámou, považujeme za ostudu a ponížení českých občanů," napsala strana v prohlášení. Předseda Miroslav Kalousek už předtím na Twitteru uvedl, že "k tomuhle se v minulosti nikdo nesnížil".

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp
Autor fotografie: Aktuálně.cz

Odebírejte zprávy Aktuálně.cz přes aplikaci WhatsApp

Nepoužíváte WhatsApp? Zjistěte více >>

Jednání sociálních demokratů není ale příliš překvapivé. Ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek už dlouho mluví o potřebě co nejlepších vztahů s Čínou. Podle zdroje z vlády se Zaorálek v minulosti obrátil na členy vlády na uzavřeném zasedání s otázkou, zda jsou všichni ministři pro usmíření s Čínou. Součástí toho byl i slib členů kabinetu, že se nikdo z nich při budoucí dalajlámově návštěvě republiky s duchovním vůdcem Tibetu nesejde. 

Zaorálek v minulosti několikrát prohlubování vztahů s Čínou obhajoval, například v rozhovoru pro Hospodářské noviny tvrdil, že čínští komunisté jsou jiní než ti, které jsme znali z dřívějšího socialistického Československa. "Jestliže máme nějaké představy o socialismu, který jsme měli v naší zemi, tak s nimi dnes při chápání současné Číny nevystačíme. Oni umí výborně anglicky, jsou vzdělaní, prošli západními univerzitami," uvedl v rozhovoru.

"Nechci jejich politický systém obhajovat nebo říkat, že se od nich budeme učit. Ale ten rozdíl je zásadní. Ono to bude znít u nás divně, ale můžu vás ujistit, že partneři, se kterými já jednám, tedy ministr zahraničí a někteří vysocí funkcionáři Komunistické strany Číny, mají daleko větší kredit. Nejsou to žádní Biľakové," řekl v narážce na nechvalně proslulého komunistického politika Vasila Biľaka.

Zákonodárci se sešli s dalajlámou

Ve středu ráno se zhruba pět desítek poslanců a senátorů setkalo s tibetským duchovním vůdcem sešlo v prostorách Senátu. Podle místopředsedy TOP 09 Marka Ženíška byla schůzka dobrou odpovědí na úterní prohlášení vrcholných ústavních činitelů.

Nejvyšší ústavní činitelé v prohlášení napsali, že Česká republika respektuje svrchovanost Číny a Tibet je pouze její součástí. "Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány," stojí v textu. 

Prohlášení Zemana, Sobotky, Štěcha a Hamáčka

Jako nejvyšší ústavní činitelé České republiky chceme společně zdůraznit, že naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí.

Vztahy obou našich zemí a jejich výrazný rozvoj v posledních letech považujeme za velmi přínosné a užitečné pro obě strany a jsme přesvědčeni o tom, že je v zájmu České republiky tyto vztahy i nadále intenzivně rozvíjet.

Osobní aktivity některých českých politiků nejsou výrazem změny oficiální politiky České republiky a považovali bychom za nešťastné, aby takto byly kýmkoliv vnímány.

Čína je náš standardní partner, spolupráci musíme rozvíjet ale i v oblasti lidskoprávní, říká Jan Bartošek /KDU-ČSL/. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Další zprávy