Vaše vítězství jsem čekal. Rusové chtějí stabilitu, kterou ztělesňujete, napsal Zeman Putinovi

sw sw
19. 3. 2018 15:36
Putin vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku přesvědčivě v prvním kole, když získal 76,67 procenta hlasů. Férovost voleb ale kritizovala mimo jiné Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Miloš Zeman a Vladimir Putin.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman blahopřál svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi ke zvolení do dalšího funkčního období. V gratulaci také uvedl, že by Putina rád přivítal v Česku.

"Nebudu skrývat, že jsem vaše opětovné zvolení očekával a není pro mě tudíž překvapením. Vaše přesvědčivé vítězství svědčí o tom, že drtivá většina Rusů preferuje stabilitu, předvídatelnost a perspektivnost, které ztělesňujete. Silná voličská podpora je také odrazem důvěry, již ruští občané ve vaše prezidentství vkládají," napsal Zeman do Moskvy.

Český prezident doufá, že se styky mezi Českem a Ruskem budou dál rozvíjet. "Velký potenciál stále skýtají i nepolitické vztahy mezi takzvanými 'obyčejnými lidmi'; ty totiž přispívají k lepšímu vzájemnému poznání, které je nejlepším receptem proti nejrůznějším stereotypům a klišé, které jsou v obou našich zemích bohužel stále přítomné," sdělil prezident, který Putina pozval do Česka.

"Těším se, že vám budu moci oplatit vaši pohostinnost během mé loňské návštěvy Ruska a přivítat vás v České republice," dodal.

Putin vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku přesvědčivě v prvním kole, když získal 76,67 procenta hlasů. Férovost voleb ale kritizovala mimo jiné Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle níž ruské úřady omezovaly politická práva občanů a základní svobody, jako je svoboda shromažďování a svoboda slova.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

V centru Bratislavy zemřel po střetu s útočníkem cizinec. Podezřelý z místa neštěstí utekl

V centru Bratislavy v neděli po střetu s neznámým útočníkem zemřel cizinec. Informovala o tom slovenská média. Policie incident potvrdila, bližší údaje o oběti neuvedla, útočník z místa činu uprchl. Nejde o první podobný případ v centru slovenské metropole, například loni na jaře tam po napadení útočníkem zemřel Filipínec.

Policisté a záchranáři byli časně ráno přivoláni k osobě v bezvědomí, která se nacházela na bratislavském náměstí SNP u historického centra města. Podle televize Joj se obětí útoku stal patrně dvaadvacetiletý muž původem zřejmě z některé z balkánských zemí.

Podle policejní mluvčí Lucie Mihalíkové neznámý muž po předchozím konfliktu poškozeného fyzicky napadl a následně utekl. Televize Markíza uvedla, že útočník kopl svou oběť do hlavy. Policie vybídla svědky, aby se přihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy