Vaše vítězství jsem čekal. Rusové chtějí stabilitu, kterou ztělesňujete, napsal Zeman Putinovi

sw sw
19. 3. 2018 15:36
Putin vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku přesvědčivě v prvním kole, když získal 76,67 procenta hlasů. Férovost voleb ale kritizovala mimo jiné Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě.
Miloš Zeman a Vladimir Putin.
Miloš Zeman a Vladimir Putin. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman blahopřál svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi ke zvolení do dalšího funkčního období. V gratulaci také uvedl, že by Putina rád přivítal v Česku.

"Nebudu skrývat, že jsem vaše opětovné zvolení očekával a není pro mě tudíž překvapením. Vaše přesvědčivé vítězství svědčí o tom, že drtivá většina Rusů preferuje stabilitu, předvídatelnost a perspektivnost, které ztělesňujete. Silná voličská podpora je také odrazem důvěry, již ruští občané ve vaše prezidentství vkládají," napsal Zeman do Moskvy.

Český prezident doufá, že se styky mezi Českem a Ruskem budou dál rozvíjet. "Velký potenciál stále skýtají i nepolitické vztahy mezi takzvanými 'obyčejnými lidmi'; ty totiž přispívají k lepšímu vzájemnému poznání, které je nejlepším receptem proti nejrůznějším stereotypům a klišé, které jsou v obou našich zemích bohužel stále přítomné," sdělil prezident, který Putina pozval do Česka.

"Těším se, že vám budu moci oplatit vaši pohostinnost během mé loňské návštěvy Ruska a přivítat vás v České republice," dodal.

Putin vyhrál nedělní prezidentské volby v Rusku přesvědčivě v prvním kole, když získal 76,67 procenta hlasů. Férovost voleb ale kritizovala mimo jiné Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě, podle níž ruské úřady omezovaly politická práva občanů a základní svobody, jako je svoboda shromažďování a svoboda slova.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Chemičku Deza z holdingu Agrofert znovu prověřuje Česká inspekce životního prostředí, píše server

Podle serveru iRozhlas unikly z areálu chemičky začátkem letošního roku do ovzduší neznámé látky. "A v okolí závodu byl podle místních obyvatel cítit několik hodin silný zápach. Deza jakékoliv pochybení odmítá," píše server.

Jméno chemičky se v médiích objevilo i ve spojitosti s otravou řeky Bečvy, kdy do ní podle České inspekce životního prostředí unikly kyanidy, které poškodily vodní biotop asi na 40 kilometrech toku od Valašského Meziříčí po Přerov. Do kafilerie tehdy odvezli rybáři více než 40 tun ryb.

Viníka ekologické havárie úřady zatím nenašly, Deník Referendum ale v listopadu napsal, že se v den otravy se v Deze, která patří do holdingu Agrofert, stala havárie. Podle deníku se incident stal v kaustifikační jednotce, odkud unikla směs látek. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka poté řekl ČTK, že šlo o provozní událost, která neměla charakter havárie a z podstaty nemohla být příčinou otravy.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy